Розвиток дітей

Почуття гумору у дітей

pochuttya_gumoru_u_ditei

Здатність жартувати і розуміти жарти допомагає дитині легше справлятися з життєвими труднощами, розширювати коло спілкування і відчувати себе комфортно в будь-якому колективі. Щирий сміх не тільки піднімає настрій, але і знімає емоційну напругу і втому, які виникають в ході шкільних занять. Багатьох батьків цікавить питання: чи є почуття гумору у дітей вродженою якістю або його можна розвинути?

Як формується почуття гумору у дітей

Малюки починають посміхатися і сміятися з тримісячного віку. Однак ці емоційні прояви не мають нічого спільного з почуттям гумору. У міру дорослішання діти починають відчувати настрій оточуючих і копіювати їх поведінку. Наприклад, посміхаються у відповідь на усмішку і сміються з дорослими за компанію. У віці 9-12 місяців дитина вже вміє відрізнити нестандартні ситуації від звичайних. Якщо мама з’являється перед ним у смішному вбранні, малюк починає сміятися. Справжнє ж почуття гумору, коли дитина здатна свідомо розсмішити інших людей, формується у неї ближче до чотирьох років. Саме в цьому віці найкраще починати заняття з малюком, щоб розвинути його здатність смішити і розуміти жарти.

Малюкам чотирьох-п’яти років потрібна максимальна увага з боку батьків і близьких. Тому в цьому віці діти починають жартувати на «туалетні» теми, які викликають у дорослих найбільш бурхливу реакцію. Зазвичай така поведінка дитини припиняється сама собою через кілька місяців.

Також у цей період діти люблять повторювати один жарт по декілька разів, прагнучи розсмішити оточуючих. Рекомендації батькам в цьому випадку: завжди посміхайтеся, навіть якщо ви чуєте цей анекдот десятий раз поспіль. Поступово, у міру дорослішання, словниковий запас дитини істотно розшириться, і ви все частіше будете чути від нього по-справжньому смішні жарти та коментарі.

Нерідко дорослі реагують сміхом на кумедні вислови малюка. Його «перли» молоді батьки спеціально записують, щоб показати родичам і друзям. Сама ж дитина зазвичай дивується, що ж викликало таку реакцію в оточуючих, а часом навіть серйозно ображається на такий сміх. Тому завжди пояснюйте своєму чаду, що саме вас розсмішило – це допоможе йому навчитися сміятися над собою.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Ігри та заняття для розвитку почуття гумору у дітей

Здатність смішити і сміятися над жартами – аж ніяк не вроджена якість. ЇЇ можна розвивати своїми силами.

igrri_dlya_rozvitku_pochuttya_gumoru

1. Грайте з дитиною у веселі ігри

Щоб малюк звикав помічати нестандартні ситуації, навчився смішити оточуючих і сміятися над дійсно смішними жартами, частіше грайте з ним у веселі ігри. Попросіть його намалювати смішний малюнок: нехай дитина зобразить, наприклад, кумедне ведмежа, у якого буде вісім лап, три ока і слонячі вуха. Така вправа навчить малюка фантазувати. Можна також вправлятися у вигадуванні смішних рим до знайомих слів.

2. Розвивайте в дитини уяву і фантазію

Захоплююча гра допоможе розвинути у дитини не тільки фантазію, а й навички пародіювання, креативність і вміння помічати в усьому смішні сторони. Запропонуйте дитині зобразити героїв своїх улюблених мультфільмів, а ви будете вгадувати, кого вона намалювала, після чого поміняйтеся ролями. Особливо актуальна буде така гра в групі дітей, а також на прогулянці або в гостях.

3. Стимулюйте пізнавальний інтерес дитини

Наприклад, покладіть перед дитиною картки із зображеннями різних тварин і предметів малюнками вниз. Придумуйте і вимовляєте вголос речення, але не закінчуйте їх – нехай малюк витягує навмання картку і вставляє в місце пропуску у вашому оповіданні те слово, яке зображено на картці. Наприклад, ви говорите: «Одного разу рано вранці ведмежа вийшло погуляти і взяло із собою …», а дитина, витягнувши картку, на якій зображена ложка, додає: «Ложку». Ви: «Він довго-довго йшов лісом і раптом побачив, що на дереві сидить …». Дитина витягує картку: «… жаба». Таким чином, можна придумати довгу і смішну казку, піднявши настрій і собі, і своєму чаду.

4. Читайте дитині веселі вірші та оповідання

Найчастіше читайте малюкові веселі історії і розповіді, дивіться разом з ним кумедні мультфільми, звертаючи увагу дитини на смішні моменти. Так він навчиться помічати цікаві деталі і розвине в собі навички спостережливості. І, звичайно ж, завжди спілкуйтеся зі своєю дитиною в хорошому настрої, частіше посміхайтеся і залишайтеся в позитивному настрої, адже наслідуючи вас, вона обов’язково виросте життєрадісною і веселою.