Вагітність і пологи, Календар вагітності, Перший триместр вагітності

Десятий тиждень вагітності

Ольга Летнянчик

10_tyzhden_vagitnosti_1_foto

Про 9 тиждень вагітності можна прочитати тут:

Дев’ятий тиждень вагітності

Про 11 тиждень вагітності можна прочитати тут:

Одинадцятий тиждень вагітності

Зміни в твоєму тілі:

Отже десятий тиждень вагітності – це перше свято, бо всередині тебе дитинка називається тепер не ембріон, а плід. Що це означає? Що найкритичніший час, коли шкідливі фактори найнебезпечніші, подолано. Всередині тебе росте маленька людинка!

. . . . . . . .

10_tyzhden_vagitnosti_2

Якщо ти ще не ходила на урочистий шопінг для вагітних, зараз саме час зробити це! Адже

твої груди повинні збільшуватися, якнайменше на розмір, а талія мусить мати простір. Твоя талія зараз має дещо округлитися, бо розміри матки, в якій дозріває дитинка, вже приблизно як грейпфрукт. Наступні місяці в пригоді стануть вільні сукні чи штани на широкій гумці, що делікатно підтримуватимуть вагітний животик.

Як росте дитинка?

З десятого тижня дитинку називають плодом, це вже маленька людинка. За наступний другий і третій триместр вагітності відбуватиметься розвиток і ріст вже закладених у ембріональний період органів і систем організму дитини.

10_tyzhden_vagitnosti_2_foto

Голова дитинка набуває округлої форми, з’являється шия. На обличчі сформовані очі, що прикриті повіками. Вухо, ще не до кінця сформоване, знаходиться збоку. Ніс має добре виражену лише верхівку. В ротовій порожнині закладається двадцять зубчиків. Дитинка ковтає амніотичну рідину.

Тулуб видовжується і починає займати 2/3 розміру дитинки. До кінця тижня дитинка має мати до 5 см. Формується хребет, легко можна вирізнити ребра. Руки і ноги згинаються, пальчики без перетинок. Дитинка рухається, – робить рухи нібито підстрибуючи, копаючи, – проте це ще непомітно для тебе.

В хлопчиків ген, що знаходиться на Y хромосомі, запускає продукцію тестостерону, що переключить розвиток статевих органів по чоловічому типу. Проте візуально ще хлопчики не відрізняються від дівчаток.

Стає не потрібним жовтковий мішок, бо тепер печінка, селезінка та кістковий мозок беруть на себе функцію утворення клітин крові.

Плацента перебирає на себе функцію синтезу гормонів, що підтримують вагітність. Пупковий канатик містить пупкову вену, що несе кисень та поживні речовини від матері до дитинки, та дві пупкові артерії, що заберають від дитинки вуглекислий газ і непотрібні продукти життєдіяльності.

Автор: Летнянчик Ольга, лікар.