Про 19 тиждень вагітності можна прочитати тут:
Дев’ятнадцятий тиждень вагітності
Про 21 тиждень вагітності можна прочитати тут:
Двадцять перший тиждень вагітності
Зміни в твоєму тілі:
До двадцятого тижня ти мала б набрати додатково 4,5 – 5,5 кг, знову ж таки, варто пам’ятати про індекс маси тіла. Якщо тобі “бракувало” ваги до вагітності, тоді варто не відмовляти собі в хорошому калорійному харчуванні. Якщо, навпаки, твоя вага була надлишковою – раджу їсти менше калорій зі звареною, тушкованою їжею, натомість більше смакувати свіжими фруктами, овочами, зеленю та ягодами. Надлишкова вага – це додатковий ризик розвитку діабету вагітних. Також при надлишковій вазі важче відбуваються самі пологи. Проте основне правило – це баланс у всьому.
Дно матки досягло рівня твого пупка, тому виразний животик починає створювати додаткові проблеми, такі от як: відчуття розпирання, біль при розтягуванні зв’язок живота, відчуття надмірної чутливості шкіри, бажання почухати. Щоб допомогти м’язам та зв’язкам, що утримують животик з дитинкою, варто придбати в аптеці спеціальний пояс для вагітних. Пояс для вагітних повинен мати пристосування для різних розмірів живота – систему пасочків та гумок, що регулюються під необхідний розмір. Міряючи пояс, спробуй походити та сісти в ньому. Пам’ятай, що пояс повинен одночасно надійно утримувати животик і ніде не тиснути. Пояс для вагітних повинен попереджувати чи зменшувати розтяги, що утворюються від великого живота вагітної. Цей пояс тобі стане в нагоді і після пологів.
Коли животик великий, твій пупець може вивернутися назовні. Будучи назовні, пупець ( пупчик ) треться і починає свербіти. Допомогти запобігти такій неприємності може звичайний ватний диск з дитячим кремом, приклеєний так, щоб прикрити чутливий пупець.
Можливо, ти помітила, що твої соски стали темнішими, збільшились кола (ареоли) довкола сосків. Також потемніли пігментні плями, старі рубці. Вздовж живота з’явилась чорна лінія вагітності. Ця підвищена пігментація ( потемніння ділянок шкіри ) є тимчасовою, вона зникне після пологів, розцінюй її як ознаку вагітності.
Якщо твої соски стали дуже чутливими, варто придбати спеціальні ватні диски для грудей, також можеш користуватися натуральним дитячим кремом без додатків.
Великий живіт заважає спати. На спині не добре, бо, перетискаючи судини в тазовій порожнині, порушуєш відтік крові від ніг та й самих органів тазової порожнини. Найкраще спати на боці. Рекомендують на правому боці, щоб не притискати серце та основні судини. Проте, швидше за все, впродовж ночі ти мінятимеш боки, перекладатимешся з одного на другий.
Щоб добре виспатись, тобі можна купити спеціальну подушку для вагітних, до речі, вона встане в нагоді й під час годування дитинки грудьми.
Або візьми:
- 2 рушники.
- 4-6 середніх подушок.
- покривало.
З тими всіма подушками тобі буде потрібна допомога, але ж це гарна нагода твоєму чоловікові подбати про тебе й про дитятко.
Отже, твоє завдання знайти зручне положення та вмоститися. Чоловік має скласти один рушник вдвоє і підкласти під твій животик. Тепер другий рушник скрутити валиком і покласти під шию, твоя голова має бути зручно розміщена на подушці. Наступним етапом є вкладання ніг на подушки, по відчуттях вибери найкраще положення для ніг, вони мають бути дещо припіднятими, принаймні одна. Решта подушок мають втримувати твою спину, щоб було зручно на що спертися. Тепер, коли тобі зручно лежати, попроси, щоб тебе вкрили покривалом.
І гарних та солодких снів!
Як росте дитинка?
Певно, ти вже знаєш, коли твоя дитинка рухається, копається чи випростовує ноги. Коли малятко, дуже вже активно копається, раджу, лагідно поговорити з ним, погладити животик, дуже гарно допомагає повільна прогулянка. Прогулянки дуже корисні, адже ти і твоє дитятко отримують свіже повітря. Також під час повільної хотьби ти, нібито, заколисуєш дитинку.
На цьому тижні шлунково-кишковий тракт дитини вчиться працювати. Маля заковтує амніотичну рідину, вона проходить через стравохід, шлунок у кишківник, частково всмоктується, а те, що залишається, є першим калом дитини – меконієм. Меконій – це така густа чорна, смолоподібна речовина. Після першої дефекації народженої дитини ти побачиш його в пелюшці (підгузку).
Після 20 тижня вагітності на УЗД довжину дитини міряють вже від голови до п’яток. У попередній період довжиною дитини вважалась відстань від голови до сідниці, це пов’язано з тим, що до того дитина мала ноги зігнуті під себе, і технічно неможливо було добре визначити довжину ніг.
Отже на двадцятому тижні довжина дитини від голови до сідниці становить – 16,5 см, а від голови до п’яток – 25 см. Вага дитинки орієнтовно 290 гр.
Автор: Летнянчик Ольга, лікар.