Дитяче харчування, Здоров'я дитини

Банани при грудному вигодовуванні

Багато майбутніх мам перед пологами намагаються встигнути від душі поїсти улюблених фруктів. На жаль, навіть в наш час «доброзичливці» лякають вагітних жінок прийдешньою «дієтою годуючої мами», що складається з води і гречки. Банани дійсно дуже корисні жінкам, що очікують дитину. Але й при грудному вигодовуванні банани – зовсім не заборонений плід!

  • Банан містить речовини, що допомагають годуючій мамі відновити сили, нормалізувати тиск, травлення і стан нервової системи.
  • Якщо жінка регулярно їла банани під час вагітності, то після пологів вона може продовжувати вживати їх в тому ж ритмі, тільки в перші тижні лактації краще обмежитися одним в день. Банани з раціону годуючої мами майже ніколи не викликають алергії у немовлят на грудному вигодовуванні, але можуть відбитися на стільці малюків.
  • Вважається, що банани здатні регулювати стілець. При проносах вони закріплюють, а при запорах – проносять. Проте вплив тропічних фруктів на організм кожного з нас індивідуальний. Це важливо враховувати, вводячи банан немовляті в якості страви прикорму.

Про користь банана

Банан – чудове джерело різних поживних речовин. У тропічних країнах він займає в харчуванні те ж місце, яке у нас відводиться хлібу.

Несолодкі банани – плантайни – використовуються для виготовлення борошна, з них готують гарячі страви, які у нас, на жаль, майже невідомі. А от солодкі десертні банани – улюблені ласощі дітей і дорослих по всьому світу. Про них і піде далі мова.

Для годуючої мами банан – ідеальний десерт і можливість перекусити між прийомами їжі. Завдяки вмісту так званих «повільних» вуглеводів, він може довгий час підтримувати оптимальний рівень цукру в її крові.

А це означає, що жінка буде відчувати себе більш енергійної і бадьорою без різких коливань стану, як це трапляється після вживання солодощів або випічки. В одному банані міститься приблизно стільки ж поживних речовин, скільки в порції вівсяної каші на молоці. При цьому, він готовий до вживання в будь-який час і в будь-якому місці, в цьому його неоціненна перевага в очах новоспечених батьків.

Багато хто знає, що магній і вітаміни групи В благотворно впливають на нервову систему, роблячи її більш стійкою до стресів, підвищують концентрацію уваги, покращують пам’ять. Амінокислота триптофан, яка міститься в бананах, нормалізує сон, що важливо для годуючої мами, якій буває складно швидко пристосуватися до нового режиму циклів сну і неспання.

Ця ж амінокислота регулює апетит і не дозволяє переїдати, утримуючи вагу годуючої мами в рамках генетичної норми. Крім того, триптофан допомагає організму виробляти серотонін – гормон задоволення. Коли мама задоволена життям, її малюк теж поводиться спокійніше.

Банан на двох

Якщо під час вагітності жінка регулярно (не рідше двох разів на тиждень) їла банани, вона може дотримуватися тієї ж періодичності і з народженням дитини. Малюкові вже знайомий «смак» цих фруктів, адже білки їжі, яку з’їдає майбутня мама, потрапляють в навколоплідні води.

Правда, в перший час краще їсти по одному банану щодня, а ніж по два – через день. А ще краще на першому тижні після пологів обмежитися одним «підходом» раз на три дні, щоб перевірити реакцію малюка на ласощі.

Незважаючи на те, що банани – гіпоалергенний продукт, у новонароджених зрідка зустрічається індивідуальна непереносимість крохмалю. Різка зміна стільця або сильне занепокоєння дитини після з’їденого мамою банана прямий натяк на те, щоб почекати з цими фруктами бодай тиждень. І наступного разу спробувати тільки половину банана.

Якщо реакція повториться, пробуйте наступний банан не раніше, ніж через місяць. Якщо її не буде зовсім або вона обмежиться тільки зміною кольору стільця, можна спробувати ще половинку банана через три дні. Зазвичай за три-чотири повторення з інтервалом в 2-3 дні організм дитини звикає до нового продукту в дієті мами.

bananyi-1

Проносить чи кріпить?

Банановий пектин славиться своїм благотворним впливом на кишечник. Він чудово всмоктує шкідливі речовини і допомагає вивести їх з організму. Ця речовина входить до складу багатьох засобів, які використовуються для лікування діареї як у дітей, так і у дорослих, оскільки вона здатна зменшити втрати рідини в організмі і уникнути зневоднення. При сильних розладах кишечника стиглий банан, багатий пектином, допоможе налагодити стілець.

Як правило, якщо ні у годуючої мами, ні у дитини немає проблем з регулярністю стільця, банан ніяк не впливає на травлення. Однак деякі жінки помічають, що він може діяти як легке проносне. Найчастіше цю властивість приписують недозрілим бананам.

Вони містять мало пектину, але багато крохмалю. Надлишок останнього може призвести до підвищеного газоутворення, але деякі годуючі мами успішно використовують жовто-зелені плоди як засіб від запору і для себе, а з введенням прикорму – і для своєї дитини.

У деяких країнах банан є першим прикормом для малюка 6 місяців. Проте в наших широтах лікарі рекомендують спочатку вводити дітям несолодкі овочі, а банану «дають добро» в 7-8 місяців.

Насправді, якщо малюк схильний до частого стільця і погано набирає вагу, педіатри можуть дозволити починати прикорм з рисової каші, до якої через два тижні після її введення можна додати розім’ятий банан. Правда, потім мамі доведеться довго пояснювати коханій дитині, що прісне кабачкове пюре – це теж корисно і смачно.