Здоров'я дитини

Грудне вигодовування: поради мамі, як правильно годувати дитину грудьми

grudne_vigodovuvannya

Грудне вигодовування – нормальний природний процес, це природне продовження виношування і народження дитини. На кількість вироблення грудного молока впливає передусім та активність, з якою малюк їсть. Щоб активність була максимальною, стежте за тим, щоб дитина при годуванні правильно брала груди – ротик дитини повинен захоплювати не тільки сам сосок, але і ареолу навколо нього.

Грудне вигодовування. Як правильно годувати грудьми: етап становлення лактації

Як «дозріває» грудне молоко. Молочні залози жінки, яка готується до пологів, починають перебудовуватися ще в період вагітності. Кожна вагітна дама в помічає це – груди «наливаються», значно збільшуються в розмірах і стають більш щільними.

У перші 2-3 дні після народження малюка молочна залоза «видає» не молоко як таке, а так зване молозиво – це первинне молоко, яке досить сильно відрізняється за складом і жирністю від більш зрілого молока.

Молозиво вкрай корисне для новонародженого малюка – воно містить найвищу концентрацію білків, мікроелементів і жиророзчинних вітамінів, але при цьому бідне вуглеводами. Такий «коктейль» забезпечує максимальний імунний захист немовляти, заселяє його кишківник первинною мікрофлорою, живить малюка і добре засвоюється. Дуже важливо здійснити перше прикладання дитини до грудей відразу після пологів або, як максимум, протягом першої доби після народження. Чому?

Перше прикладання – це визнання існування один одного, перше знайомство, воно обов’язково повинно відбутися хоча б у першу добу після пологів. Крім того, молозиво – це природне і найбільш корисне для новонародженого харчування в перші дні, яке забезпечує малюкові максимальний захист від хвороб і зростання. Нарешті, молозиво через свою знижену жирність трохи проносить, що дозволяє очистити кишечник дитини від меконію (першого стільця). Таким чином кишечник дитини позбавляється від білірубіну, що скупчився в меконію. Це мінімізує небезпеку розвитку жовтяниці новонароджених».

grudne_vigodovuvannya3

Молозиво виробляється у відносно малій кількості – всього близько 20-30 мл за одне годування. Але, на відміну від зрілого молока, молозиво виробляється постійно, а не сесіями. Природа задумала цей механізм для того, щоб мати якомога частіше прикладала малюка до грудей в перші дні після народження. Для чого? Для того щоб малюк постійно смоктав груди, дратуючи тим самим сосок. Чим активніше відбувається подразнення соска – тим швидше почнеться вироблення зрілого молока. І не тільки швидше – але й більше.

Найефективніший спосіб налагодити вироблення грудного молока – постійно прикладати малюка до грудей. Тому що саме роздратування соска стимулює посилення лактації, як ніщо інше.

Під кінець третьої доби в грудях починає дозрівати перехідне молоко, а через 2-3 тижні мама вже починає годувати новонародженого повноцінним, зрілим молоком.

Грудне вигодовування. Від чого залежить кількість молока

Якщо малюк смокче груди активно і бадьоро, то, як правило, за годування він майже повністю спустошує молоко з однієї або обидвох грудей. І в цьому випадку немає необхідності зціджувати залишки молока. Проте в реальності мами частіше скаржаться не на надлишок, а навпаки – на недолік молока. Їм здається, що груди не встигають наповниться за інтервал між годуваннями, залишаються «порожніми», і таким чином малюк не доїдає. Багато мам в цей момент звертаються до асортименту штучних сумішей і починають активно догодовувати немовля харчуванням «з баночки». Ось цього фахівці з грудного вигодовування робити не рекомендують.

І наполягають: прикладання до порожніх грудей не тільки не безглуздо, але й дуже корисно для налагодження грудного вигодовування. Оскільки процес лактації народжується в корі головного мозку жінки, то для «подачі» молока в груди необхідний стимул. Активне смоктання і є таким стимулом. Малюк «чмокає» порожні груди, в мозок тут же надходить сигнал про те, що з’явився «попит» на молоко, і через деякий час молоко починає прибувати в груди.

Якщо хочете налагодити грудне вигодовування в повному обсязі – не кидайте прикладати малюка до грудей, навпаки – робіть це якомога частіше, навіть якщо спочатку груди зовсім порожні і спроби лактації виглядають знущанням над новонародженим малям.

Спроби налагодити виключно грудне вигодовування цілком можуть тривати без шкоди для здоров’я малюка протягом 2-3 діб. І тільки якщо після 3 днів з молоком і раніше спостерігаються явні перебої, і малюк вже справді не доїдає з ризиком для свого здоров’я та розвитку – ось в цьому випадку абсолютно необхідно відправитися в магазин і купити баночку суміші для догодовування.

Процес реалізації грудного вигодовування може розтягнутися на кілька днів – але потерпіти дитячий плач і втрату у вазі заради майбутньої повноцінної годівлі грудьми все-таки варто. За 3 доби дефіцит харчування майже ніяк не позначиться на новонародженій дитині, зате в результаті ваше терпіння і наполегливість може принести вам позитивний результат: вироблення молока налагодиться в повному обсязі, і ви зможете повноцінно годувати маля грудьми без усяких «добавок з боку».

Вимога до оточуючих: маму, що годує треба любити, берегти, пестити і леліяти.

grudne_vigodovuvannya2

Принципових відмінностей людини від інших ссавців набереться досить багато. Одне з них полягає в тому, що всіма функціями людського організму «керує» кора головного мозку. Саме тому на процес лактації у мами величенний відбиток накладає її емоційний стан.

Іншими словами: коли «сумує» слониха або мама-кит, або коли їм страшно, або коли вони «в бігах» або в умовах неволі – кількість молока в їх вимені ніяк не змінюється. А от коли сумує або дуже втомилася людська мама – її молоко «відходить», аж до повного зникнення. Саме тому дуже важливо оточити жінку адекватною кількістю уваги і турботи – давати їй можливість поспати між годуваннями, не обтяжувати її домашніми турботами і елементарно радувати: жінці, яка годує грудьми новонароджену дитину, подвійно приємні і потрібні компліменти, букети, ласкаві слова і т .п.

Фактори, що позитивно впливають на лактацію в перший місяць життя малюка:

  • максимально часте прикладання дитини до грудей (активне смоктання і роздратування соска).
  • емоційна підтримка мами, турбота про неї.
  • відсутність стресів.
  • тривалість «сеансу» годування (чим довше дитина смокче – тим більше молока прибуде до наступного разу).