Вчений світ впевнений в тому, що нинішнє покоління здатне прожити не менше, ніж до дев’яноста років в доброму здоров’ї. Але довголіття наших дітей безпосередньо залежить від батьків, які повинні «поставити» надійний заслін від різних недуг, які можуть підстерігати улюблених діток протягом усього їхнього життя.
І немало в цьому питанні залежить від правильності харчування дітей, так як на даний момент саме в цьому питанні допускається найбільша кількість помилок.
Основною помилкою в дитячому харчуванні є те, що дорослі люди люблять побалувати своїх дітей чимось солоденьким, часто перебільшуючи, адже пристрасті до такого роду ласощів негативно позначається на здоров’ї підростаючого покоління.
Найбільш поширеними помилками в дитячому харчуванні є:
«Доросла» і «дитяча» їжа
Багато батьків схильні до крайнощів. Деякі прагнуть максимально збагатити їжу дитини “дорослими” смаками: з ранніх років малюкові додають у їжу – сіль, цукор, спеції, пропонують продукти-алергени, продукти з консервантами і сумнівними харчовими добавками. Тобто, грань між дитячою і дорослою їжею стирається. Інші батьки педантично контролюють правильність дитячого харчування, при цьому, їх власний раціон складається з малокорисних або навіть шкідливих продуктів. На жаль, діти з часом переймають їхні харчові установки і звички.
Без фанатизму дотримуйтесь рекомендацій фахівців при складанні дитячого раціону і не забувайте про психологічну складову цього процесу, в першу чергу, ви для своєї дитини – приклад для наслідування!.
Перебір і тиск
Розділивши їжу на корисну і шкідливу, дорослі іноді вважають, що їжі зі знаком «плюс» багато не буває, а якщо дитина її не любить – треба просто змусити. Їжа без апетиту, а з примусу, просто не буде засвоєна належним чином і не принесе нічого, крім шкоди. У дитячому харчуванні важливо дотримуватися трьох важливих критеріїв: корисні властивості, міра і добра воля.
Не всі корисні продукти підходять дітям: наприклад, ріпа, редис, буряк, квасоля і горох можуть провокувати кишкові кольки і навіть пронос. А це означає, що ми не повинні бездумно включати в раціон дитини корисні продукти, необхідно уважно вивчати їхні властивості і реакцію дитячого організму і конкретно вашого малюка. Навіть найкорисніші продукти можуть викликати індивідуальну непереносимість.
Раціон дитини повинен бути збалансованим, у ньому має бути м’ясо та риба, вуглеводи і жири. Якщо з усіх фруктів і овочів, ваше дитя любить 3-5 – це вже добре. Пропонуйте дитині спробувати і інші продукти, але, у жодному разі не змушуйте – діти деколи краще інтерпретують потреби свого організму, вони краще, ніж дорослі відчувають, що йому потрібно. Постарайтеся, щоб дитина не сприймала їжу, як “обязаловку”.
Режим харчування
Ось тут батькам непросто: одні фахівці стверджують, що правильне харчування – триразове, інші – часте приймання їжі малими порціями, а треті і зовсім впевнені, що годувати дитину треба лише тоді, коли він зголоднів і сам про це попросить.
Але головне для батьків розуміти, що дитина – не робот, тому її не завжди вдається підпорядкувати чіткій системі. Сьогодні малюку просто не дуже хотілося їсти, а завтра він з лишком це заповнить. Буває й так, що, загравшись, малюк просто забуває, що пора поїсти. Але раз організм «забув», значить, йому й не хотілося? Таке можливо? Звичайно!
Але це не означає, що можна пустити все на самоплив! У всіх організм остаточно прокидається в різний час, зрозумійте, коли це трапляється з вашою дитиною і запропонуйте ситний сніданок, щоб у неї з’явилися сили на денну активність. Ну, а потім спостерігайте. Годуйте, коли дитина каже, що хоче їсти, а якщо не згадує про обід чи вечерю тривалий час, нагадайте, що пора підкріпитися. Отримали відмову? Почекайте ще якийсь час і знову нагадайте. Не забувайте про прості способи “нагуляти” апетит – піші прогулянки, ігри на повітрі, заняття спортом. Діти, які проводять багато часу поза будинком або квартирою, як правило, мають відмінний апетит.
Якщо дитина мало рухається (а зараз це досить часто спостерігається), майже не витрачає енергію, то, звичайно, їй і не потрібно її поповнювати, ось, чому у таких дітей і немає апетиту. Замість того, щоб силоміць годувати дитину, краще змініть розпорядок її дня.
Прагніть сідати за стіл всією сім’єю, щоб ваш малюк з ранніх років знав, що це не тільки задоволення природної потреби, а й можливість поспілкуватися всім разом. Дитина повинна розуміти, що у неї є можливість вибору страв і його смаки враховують, коли готують.
З’їсти до чистої тарілки
Ця помилка логічно пов’язана з попередньою.
Давайте абстрагуємося і уявимо … автомобіль. Вранці ми залили в нього бензин, бак повний. Машина до обіду стояла і паливо не витрачалося, але ми, вирішивши, що вже пора, знову підходимо до авто і намагаємося залити бензин ще. Але ж у цьому не просто немає необхідності, немає фізичної можливості долити щось в повний бак. Правда, абсурдно?
Так і з дитячим харчуванням! Наше образне порівняння саме для тих батьків, які змушують дитину з’їдати все, що покладено в тарілку. І не важливо, що дитина вже не хоче, вона наїлася, у неї, так би мовити, повний бак.
Дозвольте дитині самій визначити ступінь ситості. Зрештою, нічого страшного, якщо вона швидко зголодніє і через короткий час сама прийде за добавкою!
Заборонена їжа як заохочення
Ви як відповідальні батьки розказуєте дитині, що фаст-фуд, солодкі газованої води і взагалі солодощі вкрай шкідливі. Як дбайливі батьки замінюєте таку шкідливу їжу на корисну домашню. Але ви добре знаєте, що будь-яку дитину тягне на все шкідливе – в магазині вона просить чіпси, у спеку просить солодкої газованої води, а домашній обід із задоволенням проміняє на біг-мак. Частенько батьки готові зняти заборони в обмін на зразкову поведінку або гарні оцінки. Розумієте, яка дивна логіка? Шкідливу їжу потрібно … заслужити, бути гідним її, постаратися заради того, щоб її отримати. А корисна їжа – це те, що дитина отримує в будь-якому випадку, це норма. Так дитина отримує спотворене розуміння, що добре, а що ні. У неї формуються невірні харчові звички: шкідлива їжа – це заслужене свято, а все, що необхідно організму і корисно – суворі й несмачні будні.
На власному прикладі
Адже все могло бути інакше, якби ви усвідомили, що принципи в виборі «дитячої» та «дорослої» їжі не повинні відрізнятися. Не забувайте, саме ви – головний приклад для своєї дитини. Якщо ваш ранок починається з бутербродів, на обід і вечерю не готують овочевих салатів і найбільше люблять сосиски, а вдома в пріоритеті НЕ фрукти, а цукерки та інші солодощі у вазочках – не чекайте, що у вашої дитини сформуються правильні харчові звички. Вона, швидше за все, в точності повторить звички дорослих.