Здоров'я дитини

Перші місячні у дівчинки-підлітка: правила гігієни під час місячних

pershi_misyachni_u_divchinki_pidlitka_gigiena

Найголовніше, що мама повинна пояснити доньці, те як тепер їй потрібно доглядати за собою. Менструація говорить про те, що у неї різко міняється склад піхвової флори. Нехтування заходами гігієни може спровокувати появу різних ускладнень, наприклад, запальних захворювань органів сечостатевої системи.

Тому обов’язковими є такі правила гігієни під час місячних:

  1. Під час місячних не можна купатися у ванній, краще приймати душ або обмежитися підмиванням.
  2. Міняти гігієнічні прокладки потрібно не менше 4-5 разів на день, по мірі їх наповнення, але не рідше, ніж через кожні 4-5 годин.
  3. В день потрібно підмиватися не менше 2-3 разів, а краще – при кожній зміні прокладки.
  4. Підмиватися слід теплою водою. Дуже важливо підмиватися правильно: у напрямку від лобка до анального отвору, але не в зворотному напрямку, оскільки, в такому випадку є ризик занесення чужорідної флори в піхву або уретру.
  5. Для сну краще використовувати спеціальні нічні прокладки. Вони більш довгі та широкі і краще захищають від протікання.

Дівчаткам можна користуватися піхвовими тампонами, але краще робити це якомога рідше, наприклад, якщо доведеться займатися спортом або танцями, якщо має бути поїздка або похід на пляж. Але краще все ж використовувати гігієнічні прокладки.

Якщо все ж довелося скористатися тампонами, то міняти їх слід кожні 3-4 години.

Тампони не можна використовувати в нічний час доби.

Під час менструації МОЖНА купатися у відкритих водоймах і басейні (з тампоном), займатися спортом, танцями, активними видами відпочинку.

НЕБАЖАНО під час менструації відвідувати сауну, лазню, переохолоджуватися.

Їжа в ці дні має бути переважно рослинна, без важких продуктів, жирних, смажених, копчених страв. Алкоголь заборонений навіть у малих дозах.

Варто пам’ятати, що менструальні виділення являють собою прекрасне середовище для розвитку хвороботворних бактерій, і недотримання правил гігієни може призвести до розвитку запальних захворювань.

Перші місячні у дівчинки-підлітка: предмети гігієни

Зараз про існування прокладок і тампонів знають навіть діти, але багато дівчаток соромляться самостійно купувати їх. Тому в перший час функцію постачання доведеться взяти на себе мамі.

Дуже важливо не економити на цих предметах гігієни, прокладки повинні бути зручними, тонкими і непомітними, щоб дівчинка не соромилася носити їх і не відчувала дискомфорту. Вони повинні бути надійними, оскільки зсув може обернутися появою на одязі помітної плями і стати причиною серйозних переживань і стресу.

Варто заздалегідь придбати кілька видів гігієнічних засобів:

  • Великі прокладки на 4-5 крапельок для перших днів, коли менструація найбільш рясна.
  • Невеликі прокладки, на 2-3 крапельки для другої частини, коли кількість виділень вже зменшується.
  • Нічні прокладки, максимального обсягу для надійного запобігання під час сну.
  • Тампони, на випадки поїздки або іншої важливої події, коли не можна використовувати прокладку.
  • Щоденні прокладки. Перед передбачуваним початком менструації можна використовувати щоденні прокладки, щоб їх поява не стала неприємним сюрпризом.

Є сенс показати дівчаткам, як використовувати ці засоби гігієни, пояснити, як вони працюють. Дуже важливо обговорити, що робити з використаними. Їх ні в якому разі не можна викидати в унітаз, оскільки це може викликати засмічення в каналізації. Використані засоби гігієни потрібно загорнути в папір і викинути у відро.

Оскільки у дівчаток нечіткий цикл, варто завжди бути готовою до початку місячних. Для цього в сумці повинна лежати пара прокладок, чиста білизна, а в разі хворобливої менструації – знеболювальне. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів, пов’язаних з їх початком.

pershi_misyachni_u_divchinki-pidlitka_rozmova_z_mamoyu

Перші місячні у дівчинки-підлітка та контрацепція

Ця розмова часто непросто дається і мамі, і доньці, але провести її слід. І краще не відкладати на майбутнє, сподіваючись, що дівчинка розбереться у всьому сама.

З моменту настання першої менструації жіночий організм готовий до зачаття. Тому, якщо в період овуляції у неї буде незахищений статевий акт, це може стати причиною вагітності. Ось тільки виносити її і народити здорову дитину в цей час неможливо фізично. І це не кажучи про те, що в цьому віці, ні дівчинка-підліток, ні її батьки не будуть готові до появи малюка.

Тому краще відразу пояснити, що тепер вона, як і дорослі жінки, може завагітніти. Але оскільки це неприйнятно, то варто знати і пам’ятати про правила безпечної статевої поведінки: використовувати презерватив, а при регулярних статевих контактах – підібрані гінекологом гормональні контрацептиви. Якщо ж вийде так, що статевий акт буде незахищеним, необхідно якомога швидше прийти до гінеколога і прийняти посткоїтальні засоби контрацепції.

Ця розмова не означає для дівчинки дозвіл починати статеве життя, і це необхідно особливо підкреслити. Але краще, якщо вона відбудеться заздалегідь, і до моменту початку статевого життя вона матиме необхідну їй інформацію.

Якщо ж мама вважає, що вона не може впоратися з цією розмовою або надати необхідну дівчинці-підлітку інформацію, то варто прийти на консультацію до підліткового гінеколога.

Читайте також:

Перші місячні у дівчинки-підлітка: коли і як це станеться

Перші місячні у дівчинки-підлітка: менструальний цикл, порушення та відхилення