Сім'я

Завалені щастям або скільки потрібно подарунків дитині

skilki_podarunkiv_potribno_ditini

Найочікуванішою подією для дітей є свято Миколая, доброго святого, оповитого легендами і казками. Для дітей день Святого Миколая є своєрідним підсумком своїх здобутків за рік. Те, що Миколай бачить поведінку дітей, є доброю нагодою поглянути на себе збоку, проаналізувати свої вчинки. Поняття доброго і злого якраз формуються у дитини, тому саме найрідніші люди допомагають їй зрозуміти різницю між одним і другим.

Що може посприяти відчуттю свята?

Справжнім призначенням цього дня було не закидати своїх дітей дарунками, а показати, що кожна праця винагороджується. Добрий дідусь із білою бородою, який вболіває за те, щоб дитина робила добро, допомагала іншим, і не забувала про свої щоденні обов’язки – для дітей цей образ зрозумілий і прийнятний. Згадайте, яким цінним для нас є те, що ми здобули своєю працею.

  1. Не задаровуйте дітей подарунками, ви позбавляєте їх можливості здобувати і цінувати мале.
  2. Не «випереджуйте» бажання. Нехай діти мріють і описують свої мрії у листі до Миколая. Те, що приходить вчасно приносить більше користі.
  3. Не залякуйте дітей Миколаєм. Головне почуття цього дня – це радість і задоволення від того, що кожен може творити добро.

Фраза «хоч ти і нечемний, але Миколай все одно приніс тобі подарунки» не має жодного виховного змісту.

Усі ми хочемо, щоб наші діти були щасливими, але надлишок подарунків не зробить їх щасливішими. Апетити будуть рости і звичайні речі перестануть тішити. Натомість дитина буде оцінювати себе і своїх друзів по кількості отриманого. Згадайте Дадлі із книги про Гаррі Поттера, та гора подарунків не приносила йому радості, вони валялися в його кімнаті забуті, бездумно розтрощені і були йому не потрібні.

skilki_podarunkiv_potribno_ditini2

Ще гіршим випадком може стати «відкуп подарунком». Так називають ситуацію, коли батьки приглушують своє почуття вини перед дитиною. Вони не мають часу на власну дитину, але натомість дарують їй всього і побільше. При цьому потреба бути разом, цілою сім’єю у дитини не щезає. Навпаки, інтуїтивно дитина відчуває, що від неї відмахуються, що вона заважає батькам. Щира і неспішна розмова, без поглядання на годинник, допоможе розставити пріорітети і знайти нарешті час один для одного. Насправді, цього хочуть не лише діти.

Доброю сімейною традицією могла б бути благодійність. Зробивши спільне добре діло разом з дитиною, ви покажете їй приклад доброзичливого ставлення до світу і нові можливості самореалізації. Допомагати можна не лише грошима, є багато організацій і фондів, яким потрібні робочі руки, наприклад запаковувати і фасувати подарунки тощо. Дитина, що робить добру і важливу справу відчуває себе сильною і достойною найкращого подарунка.

Спільні сімейні прогулянки, очікування гостей, перегляд затишної сімейної комедії, щасливі лиця рідних, розгортання подарунків – це все в комплексі і буде становити щасливі спогади вашої дитини про свята. Подарунки займають у них важливу роль, але не лише вони. Важливим є загальний настрій свята, перебування разом і сповнене радістю серце, що вже чекає Різдва.

Оксана Гривул, психолог, психотерапевт.