Побутує думка, що на останніх місяцях вагітності потрібно якщо не затіяти ремонт, то вже генеральну «розбірку мотлоху» – точно. І це правильно, адже поповнення в сімействі – відмінний привід критично оцінити вміст квартири, щоб зробити побут немовляти максимально комфортним і безпечним.
Немовлята і пилюка
М’які меблі, килими і фіранки (особливо важкі портьєри), книги, сувеніри, старий одяг і взуття – ідеальні «пилозбірники», які можуть стати розсадниками мікробів і пилових кліщів. Не шкодуючи, роздайте зайві речі – бажаючі завжди знайдуться, хоча б через інтернет. Сучасні оптимізатори простору пропонують наступний критерій: викинутим має бути все, що не використовується протягом двох років.
Звільнені шафи й полиці можна буде пристосувати під дитяче придане, попередньо продезинфікувавши всі поверхні. Єдиний нюанс: засоби для дезінфекції потрібно використовувати гіпоалергенні.
Немовлята і кімнатні рослини
Щодо кімнатних рослин думки кардинально розділилися. На думку одних, кімнатні рослини – розсадник пилу і провокатор алергії. Інші вважають, що чим більше в будинку горщиків з квітами, тим краще для немовляти: адже вони збагачують повітря киснем. Істина, як це часто буває, знаходиться десь посередині.
Деякі з домашніх квітів, дійсно, доведеться роздати. Наприклад, лілії і герань часто викликають алергію. Взагалі варто позбутися від усіх рослин з сильним ароматом, а також від отруйних рослин, таких як антуріум, монстера, дифенбахія, молочай та інші.
А ось хлорофітум, улюбленець наших бабусь, поглинає залишкові продукти згоряння побутового газу. Сансеверія («тещин язик») чистить повітря від шкідливих випарів вінілових шпалер і лінолеуму. Алое, крім своїх лікувальних якостей, справжній генератор кисню. Серед інших «зелених друзів» – мирт, евкаліпт, каланхое, драцена, ялівець. А проблему пилу, що скупчується в листі, можна вирішити, хоча б двічі на місяць протираючи їх вологою ганчіркою або обполіскуючи рослину під душем.
Немовлята і домашні тварини
Багато майбутніх батьків в очікуванні первістка воліють (хоча б на перший час після пологів) розлучитися з чотириногим вихованцем. Звичайно, побоювання, що собака або кішка будуть вести себе агресивно по відношенню до малюка, «нагородять» його якимись інфекціями або призведуть до алергії цілком зрозумілі і часто виправдані.
Сусідство новонародженого з твариною може бути допустиме, якщо дорослі вживають всіх необхідних заходів безпеки – як у питаннях гігієни, так і виховання вихованця.
І собака, і кішка цілком здатні мирно співіснувати з немовлям. Більш того, їх можна підготувати до змін заздалегідь. Під час вагітності поступово привчайте вихованця до малюків: наприклад, беріть його з собою в гості в сім’ї, де є діти. При необхідності заздалегідь переведіть собаку або кішку на новий режим дня і обмежте її пересування по квартирі. А після народження малюка намагайтеся не позбавляти чотириногого друга уваги і ласки, до яких він звик.
Звичайно, в перший час потрібно бути насторожі: не можна залишати дитину без нагляду, якщо тварина вільно переміщається по будинку. Потрібно знайомити його з «новеньким» під вашим суворим контролем і спостерігати за їхнім спілкуванням. І, зрозуміло, потрібно обов’язково заздалегідь подбати про те, щоб ваш вихованець був щеплений, чистий, без глистів, бліх і так далі. Але навіть якщо його поведінка не викликає побоювань, завжди спостерігайте за тим, чи немає у малюка алергії на тварину – її «накопичувальний ефект» може проявитися з часом.
Комп’ютери і телевізори
Ми настільки звикли до гаджетів і техніки в будинку, що навіть не замислююємося про те, чи може сусідство з ними негативно позначитися на здоров’ї немовляти. Також існує думка, що побутова техніка «щось там випромінює» і може нашкодити не тільки дитині, а й дорослому.
Насправді достовірних даних про шкоду теплового і електромагнітного випромінювання від комп’ютерів і телевізорів досі немає. Зате безперечно інше: якщо ці прилади працюють в присутності дитини, вони стають непотрібним подразником для нервової системи, який заважає повноцінному відпочинку малюка. Крім того, офтальмологи рішуче наполягають на безумовній шкоді комп’ютерів і телевізорів для ще не сформованого зору. Є й дослідження педіатрів, які підтверджують, що у дітей, які в грудному віці проводили багато часу поблизу екранів, надалі значно частіше розвиваються порушення уваги і концентрації, гіперактивність.
На жаль, далеко не у всіх сімей житлові умови дозволяють виділити для дитини окрему дитячу, де не буде ні комп’ютера, ні телевізора. Зате можна хоча б мінімізувати їх вплив: поставте ліжечко в протилежний від монітора або телевізора кут кімнати, а сам екран поверніть так, щоб малюк не бачив його. І не лінуйтеся повністю відключати техніку, особливо на ніч.
Зберегти в будинку предмети, які вносять в життя сім’ї звичні зручності і затишок, і в той же час забезпечити здоровий побут для новонародженого – ось золота середина, до якої варто прагнути батькам. Кожна сім’я йде до неї своїм шляхом, і ми лише можемо побажати батькам дотримуватися здорового глузду і не впадати в крайнощі.