Здоров'я дитини

Купання немовлят. Температура, час, пірнання.

kupannya_nemovlyat

Купання немовляти, особливо перше є для батьків дуже хвилюючим процесом, адже новонароджені малюки такі маленькі і беззахисні. Маленькі дітки як ніхто інший потребують батьківської ласки, любові і турботи. Основним проявом батьківської любові і турботи про дитину є дотримання правил гігієни, а саме регулярні водні процедури, купання немовлятка.

Шкіра новонароджених відрізняється від шкіри дорослих людей, вона така тоненька і ніжна, що її дуже легко пошкодити, а при пошкодженні рогового шару та утворенні мікротріщин існує ризик розвитку інфекцій або сепсису. Тому режим купання немовлят до півроку повинен бути щоденним.

Крім того у новонародженого малюка шкіра так само виконує регуляторну функцію, через пори виходить зайва волога, вуглекислота, а якщо пори будуть забиті, то, відповідно, процес виконання цієї функції буде порушений.

temperatura_vodi

При якій температурі купати малюка

Температура води для купання дещо змінюється залежно від стажу купання. На самому початку – ледь тільки пупок у малюка зажив і ви приготували вже для нього звичайну «дорослу» ванну, оптимальна температура води для початку процедури становить 33-34 ° С.

Звернемо особливу увагу – цей температурний режим підходить саме для великого обсягу води і простору – коли дитина має можливість активно рухатися у воді, ворушити ручками і ніжками, «плавати» на руках у батьків.

Якщо карапуза посадили в маленьку дитячу ванночку, де і пальцем поворухнути немає можливості, тоді температура води для купання повинна бути близько 36 ° С. Однак – не більше 37 ° С – це температурна межа для води, в якій ви купаєте дитину.

Тепер знову про тих щасливчиків, кому батьки дозволяють купатися у «дорослій» ванні. Починати купання можна з температури 33-34 ° С, але поступово її варто трохи опустити. А саме – щотижня можна знижувати температуру води на 1 градус. Для дитини це абсолютно безпечно, зате профілактика респіраторних захворювань – найнадійніша.

Поступово температуру води для купання можна довести до 28-30 ° С, і в таких умовах малюк вже до півроку зможе абсолютно комфортно і з користю для здоров’я проводити по 30-40 хвилин. Після довгого купання в прохолодній воді, втомлена і добре нагодована, дитина міцно проспить до самого ранку.

Коли найкраще купати немовля

Якщо ми говоримо саме про процедуру купання, а не миття – тобто про більш-менш тривале (15-30 хвилинне і більше) знаходження малюка у воді, то найкраще проводити цей захід перед вечірнім годуванням і сном.

Справа в тому, що купання, як досить активний вид «спорту», доступний дитині, забирає в неї багато сил – приблизно стільки ж, скільки у вас забирає 40-хвилинне аеробне заняття у фітнес-залі. І точно так само як і ви, після подібного навантаження, малюк, як правило, відчуває тільки дві потреби – поїсти «від пуза» і поспати.

Вже у віці 4-5 місяців, при режимі щовечірнього тривалого купання (повторимося: 20-30 хвилин) і гарненько поївши перед сном, дитина здатна міцно проспати всю ніч, не прокидаючись на нічне годування. Що неминуче робить всіх без винятку батьків вдвічі щасливішими.

pirnannya_nemovlyat

Чи можна малюкові пірнати у ванній?

У новонароджених дітей присутній такий чудовий рефлекс – при попаданні води в дихальні шляхи, в них тут же виникає спазм, вони перекриваються і захлинутися у воді дитина фактично не може. Звичайно, якщо вона буде занурена у воду протягом тривалого часу, вона може загинути від нестачі кисню – тобто фактично карапузові загрожує задихнутися від нестачі повітря, але ніяк не захлинутися від великої кількості води.

Простіше кажучи – не треба лякатися, якщо малюк випадково перекинувся і «булькнув» під воду, нічого принципово небезпечного в цьому немає. Якщо ви оперативно піднімете його голову над водою і він зможе, відкашлявшись (якщо в цьому є потреба), вільно дихати, то таке пірнання – вважається цілком фізіологічним і буденним. Більш того, багато прогресивних шкіл і курсів для молодих мам і тат спеціально навчають батьків, як їм занурювати своїх малюків з головою, щоб дитина не втратила цей цінний рефлекс – автоматичну затримку дихання при попаданні води в дихальні шляхи. Як правило, діти, яких змалку таким чином «вчать» вільно триматися на воді і без паніки поводитися під водою, дуже швидко вчаться плавати і вкрай рідко хворіють респіраторними захворюваннями.

Занурювати чи не занурювати час від часу дитину під час купання – вирішують самі батьки. Якщо це приємно і корисно (при правильному контролі з боку дорослих!) для дитини, але викликає серцевий напад у мами – то краще не пірнати зовсім. Забороняти щось одне або пропагувати інше тут не візьметься жоден педіатр. Стиль домашнього купання – виключно на розсуд сім’ї. Головне, щоб і малюк, і батьки під час процедури відчували себе комфортно і отримували задоволення від купання дитини.

Якщо малюк ніколи не пірнає під час купання, то рефлекс затримки дихання згасає повністю приблизно через 2-2,5 місяці після народження дитини.