Дитячі капризи турбують багатьох батьків: вони виникають раптово на тлі цілком благополучної поведінки дитини. Більшості мам і тат знайома ситуація, коли в цілому спокійні діти починають вередувати. І чим старшоюе стає дитина, тим більше у неї може бути приводів для істерик: не купили іграшку, як у інших дітей, не дали солодкого, пішли грати не на той дитячий майданчик. Щоб не сформувати у дитини звичку отримувати бажане за допомогою плачу і крику, батькам варто розібратися, в чому причини дитячих капризів.
У кожному віці свої капризи
Схильність до капризів пов’язана з віковими та психофізичними особливостями дітей. Найбільш часто капризи проявляються в ранньому дитинстві. Причому, чим молодша дитина, тим яскравіші у неї подібні прояви.
Капризи у дітей до двох років
У віці до двох років дитячі капризи можуть бути викликані перевтомою, зміною обстановки або хворобою дитини. Але їх легко уникнути. Для цього батькам потрібно правильно організувати режим дня і подбати про те, щоб дитина відчувала себе комфортно і безпечно.
Капризи у дітей від двох до п’яти років
У період з двох до п’яти років дитина починає активно висловлювати свою незгоду з діями батьків і намагається змусити їх виконувати власні бажання. Дорослим не варто встановлювати диктат і тиснути на малюка авторитетом старшого. Такі взаємини з дітьми вважаються найбільш несприятливими для формування особистості. Згідно з дослідженнями, ефективним стилем виховання дітей є співпраця, в основі якого лежить принцип об’єднання всіх членів сім’ї.
Капризи у дітей після п’яти років
Капризи у дітей у віці п’ять і більше років – наслідок усталеної звички домагатися свого не діалогом, а криком і плачем. Рекомендації батькам у цьому випадку – насамперед, ігноруйте спроби маніпулювати собою. Запропонуйте дитині подумати, чи так йому потрібно те, про що він вас просить. Якщо його прохання не можна виконати, то поясніть йому, чому. Ваша відмова не буде сприйнята болісно, якщо дитина буде розуміти, з якої причини не може отримати бажане.
Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.
Як боротися з капризами дитини: 7 порад батькам
Багато батьків не знають, як реагувати на дитячі капризи і дають волю емоціям. Як же поводитися мамам і татам, коли дитина вередує.
Дитячі капризи – зберігайте спокій в будь-якій ситуації
У будь-якій ситуації намагайтеся зберігати спокій. Не варто кричати на дитину: знайдіть спосіб інакше донести до неї свою точку зору. Поясніть, чому ви не будете робити те, що вона хоче. Якщо дитина не реагує на ваші доводи, почекайте, поки вона заспокоїться і зможе сприймати ваші слова. Для того щоб вивести дитину з істерики, міцно обійміть її і утримуйте деякий час в своїх обіймах. Говоріть дитині, що любите її навіть у ті моменти, коли вона злиться, але вас засмучує, якщо вона голосно кричить і кидається на підлогу.
Дитячі капризи – наберіться терпіння
Напад істерики в громадському місці краще перечекати, не реагуючи на поведінку дитини і коментарі оточуючих. Якщо є можливість, віднесіть кричущого малюка в машину або виведіть з магазину на вулицю. Коли він заспокоїться, спокійно обговоріть з ним ситуацію і поясніть, що так вести себе в присутності сторонніх людей неприпустимо.
Дитячі капризи – тримайте своє слово
Якщо ви сказали «ні», дотримуйтеся цієї заборони, як би вам не було шкода свого малюка. Багато батьків готові дозволяти дітям все, лише б вони перестали кричати. Роблячи таким чином, вони закріплюють небажану поведінку дитини. Психологи радять усім членам сім’ї дотримуватися однієї стратегії виховання дітей. Це допоможе попереджати дитячі капризи на етапі їх зародження.
Дитячі капризи – використовуйте розумні доводи
Спробуйте «домовитися» з дитиною. Діти у віці старше чотирьох років вже розуміють зв’язок між своєю поганою поведінкою і подальшим покаранням. Для цього встановіть для дитини чіткі правила. Наприклад, не «перестанеш кричати – залишишся без мультиків».
Дитячі капризи – переключайте увагу дитини
Не варто карати дитину за капризи. Розумніше відвернути її увагу на щось інше. Наприклад, попросивши знайти якийсь товар на полицях або запропонувавши понести корзину в супермаркеті. Необхідність виконання якої-небудь дії допоможе відвернути дитину від її примх і бажання наполягати на своєму.
Дитячі капризи – уникайте їх
Намагайтеся уникати дитячі капризи. Уникайте ситуацій, коли ймовірність істерики висока. Так, батькам не варто йти в магазин з голодною і втомленою дитиною, якщо вони не хочуть викликати новий вибух емоцій.
Дитячі капризи – не залишайте дитину одну
Якщо дитина не йде на контакт, не варто залишати її одну в стресовому стані. Надмірна опіка малюка в даній ситуації теж позбавлена здорового глузду. Адже саме капризами діти висловлюють протест проти батьківського нагляду і демонструють бажання бути самостійними. Тому продовжуйте спокійно займатися своїми справами. Тоді дитина буде знати, що ви завжди поруч, а ваше рішення – остаточне.
. .
. .