Приблизно 70% дітей обманює, бо боїться викликати гнів у дорослих та отримати покарання. І в майже половині випадків “брехати” змушують самі батьки. Вони формують занадто високі вимоги до дітей, неадекватно реагують на погані оцінки школярів, дратуються під час виконання своїх обов’язків.
Приведемо приклад: 10-літньому хлопцю важко дається математика. Тато пробує пояснити матеріал і дратується через те, що “до нього нічого не доходить”. Аби припинити агресію з боку батька, син повідомляє, що він усе зрозумів, йде на урок та отримує двійку. Тепер для уникнення сварки або тілесних покарань, школяр підробляє оцінку в щоденнику…
Простіше кажучи – брехня часто використовується дітьми для згладження проблем. І якщо ви хочете чути від своїх дітей правду – робіть все можливе, аби вирішити їх складнощі без агресії та насилля.
Що ще змушує дітей обманювати мам і татів
Діти говорять неправду по наступним причинам:
- поганий приклад – якщо батьки та інші близькі не дотримують свого слова, дитина буде чинити так само.
- сором – не кожен малюк здатен признатися в своїх помилках та чесно описати неприємні ситуації.
- меркантильність – люди з самого раннього віку обманюють для отримання вигоди. Мабуть, це найгірший вид неправди. Дітям потрібно одразу пояснювати помилковість такої поведінки.
- захист близьких – обман дозволяє вигородити друзів та допомогти їм виплутатися зі складної ситуації.
Також діти схильні перебільшувати власні переваги та додумувати деталі біографій батьків. У такому перебільшенні немає нічого поганого. Головне, аби малюк не втрачав звязок з реальністю і не жив у видуманому світі. Якщо ви бачите, що він постійно все перебільшує та постійно щось вигадує, спробуйте з ним про це поговорити.
Як відучити дитину обманювати інших
Аби виховати чесну людину, потрібно дотримуватися наступних правил:
- подавайте хороший приклад.
- одразу реагуйте на погані дії малюка.
- не створюйте надто високих очікувань.
- кожного дня пояснюйте дитині правила життя.
- нагороджуйте за хороші звички і карайте за брехню.