Винниченко Володимир, Твори української літератури

Володимир Винниченко. Біографія

volodymyr-vynnychenko-biografiya

Біографія Володимира Кириловича Винниченка

Роки життя: (1880-1951)

Український письменник, політичний і державний діяч.

Коротка біографія Володимира Винниченка

Володимир Кирилович Винниченко народився 26 липня 1880 р. в селі Великий Кут на Херсонщині в селянській родині. Навчався в сільській школі, потім у Єлисаветградській гімназії, з якої його виключили за те, що постійно встрявав у суперечки з приводу національних питань.

Працював на залізниці, на заводах, у поміщицьких економіях. Екстерном склав іспити в Златопільській гімназії і вступив до Київського університету на юридичний факультет (1901 р.).

4 лютого 1902 р. Винниченка вперше арештували і виключили з університету.

З 1907 до 1914 р. він перебував в еміграції.

У 1917 р. очолив уряд УНР, входив до Генерального секретаріату Центральної Ради, став прем’єр-міністром нової республіки.

У 1920 р. Винниченка призначили заступником Голови Раднаркому України і наркомом закордонних справ.

Згодом Винниченко назавжди залишив Україну. В еміграції він відійшов від політичної діяльності і повністю зосередився на літературній творчості.

Творчий доробок письменника налічує 23 томи, в т.ч. його перу належать тритомна праця «Відродження нації», 14 романів, повісті, оповідання та п’єси. Дебютував Винниченко як літератор поемами «Повія» та оповіданням «Народний діяч». Твором же, який приніс йому визнання як критиків, так і звичайних читачів, стала повість «Сила і краса» (пізніше перейменована на «Краса і сила»). А далі були: романи — «Сонячна машина», «Поклади золота», «Слово за тобою, Сталіне», «Нова заповідь», «На терезах життя», «Заповіти батьків», «Чесність з собою», драматичні твори — «Мементо», «Базар», «Чорна пантера і Білий Ведмідь», тощо.

У своїх творах В. Винниченко зображує різні типажі: наймитів, заробітчан, сільську голоту, інтелігенцію, солдатів, революціонерів, поміщиків, капіталістів, партійних діячів. Його перші оповідання є зразками соціальної прози, в яких гостродраматично відтворено контрасти тогочасної дійсності. З одного боку, бачимо трагізм простої людини, з іншого, зародження прогресивних демократичних настроїв, пробудження революційної сили.

В. Винниченка називають майстром психологічного малюнка. Це означає, що він велику увагу приділяє опису внутрішнього стану людини. Особливо майстерно відтворює письменник психологію дитячої душі. Він створив цілу галерею дитячих образів, з якими можна ознайомитись у збірці «Намисто», оповіданнях «Кумедія з Костем» та «Федько-халамидник».

Помер Володимир Винниченко 6 вересня 1951 р. у Франції.

Читати твори Володимира Винниченка.