Вже давно не секрет, що діти засвоюють до 80% інформації про навколишній світ під час гри. Саме граючи, дитина вчиться думати, спілкуватися, вирішувати конкретні завдання, від ігор залежить формування характеру і творчих здібностей. І саме сьогодні ми поговоримо про вид ігор, які набувають найбільшої популярності – розвиваючі ігри.
Розвиваючі ігри для дітей – це своєрідний метод пізнання світу, суть яких полягає в тому, щоб знайти рішення тієї чи іншої ситуації. За допомогою таких ігор можна розвинути в дитині такі навички, як швидка реакція або вміння концентрувати увагу…
Існують три основних правила застосування розвиваючих ігор, як психологічного інструменту розвитку:
- безпосереднє поєднання гри і навчання.
- перехід від гри до пізнання.
- поступове ускладнення поставлених завдань.
При дотриманні всіх перерахованих умов, ігри здатні активізувати розумовий, психологічний і фізичний розвиток дитини.
Коли Ви знайомите дитину з розвиваючими іграми, то спочатку показуєте самі, як в неї грати, може бути й таке, що деякий час Вам доведеться грати самому. На якомусь етапі дитина захоче до Вас приєднатися, і тоді Ви повинні їй допомогти досягти першого успіху. Успіх окрилює, і малюк буде знову і знову повторювати свої дії, щоб досягти його, щоб почути похвалу, закріпити отриманий навик. Вчені вважають, що численні повторення з відпрацювання будь-якої дії необхідні для утворення нових зв’язків між різними центрами головного мозку.
Постійний інтерес до розвиваючих ігор полягає, мабуть, в тому, що дитина поступово проходить шлях від простого до складного, а те, що Ваша дитина почне це робити в рік або в три – зовсім не важливо. Важливо, що вона познайомилася з цими іграми і у неї є можливість з їх допомогою йти вперед, вирішуючи все більш складні завдання, вчитися бути послідовною, посидючою. Можливості цих ігор безмежні, адже вони спонукають до створення нових завдань і пошуку нових рішень, а це вже крок до творчості.
У розвиваючих іграх мають бути іграшки, які є обов’язково навчальними. Дитина повинна самостійно навчитися збирати, порівнювати і робити щось за поданими зразками. Не варто заважати дитині у вирішенні завдання, можна лише підказати або спрямувати дитину до правильного рішення.
Купуючи іграшку, ми все частіше задаємося питанням: “А чому вона навчить мою дитину?” Безумовно, у кожного малюка повинна бути лялька, машинка, м’ячик і багато іншого, але ми шукаємо щось таке, що можна було б віднести до розряду розвиваючих ігор. Зараз дуже багато книг присвячено цим іграм і тому, як в них грати, як зробити їх самим. У продажу можна побачити безліч своєрідних розвиваючих іграшок. Це можуть бути різні картки, рамки, вкладиші, набори для творчості, конструктори та багато іншого.
За своїм призначенням розвиваючі ігри для дітей поділяються на такі категорії:
- [u]Ігри для сенсорного розвитку[/u] – це ігри, які сприяють розвитку сприйняття кольорів, зорового і тактильного сприйняття навколишнього світу. Такі ігри призначені для маленьких діток, які тільки починають все пізнавати. В пізнанні світу їм допоможуть дерев’яні, пластикові і м’які іграшки, великі яскраві пазли, кольорові пірамідки та інше.
- [u]Ігри, що розвивають дрібну моторику[/u] – вони допомагають розвинути координацію і підготувати малюка до навчання письму. У цю категорію входять розмальовки, мозаїки, конструктори, також можна запропонувати дитині ліплення з глини або пластиліну.
- [u]Ігри, що розвивають мислення і логіку[/u] – сюди відносяться ігри, які вчать дітей об’єднувати групи предметів за певними властивостями і якостями, вибудовувати логічні ланцюжки. Це можуть бути кубики або картки із зображеннями тварин і птахів, рослин і дерев. Можна повчитися розгадувати загадки і ребуси.
- [u]Ігри, які розвивають увагу і спостережливість [/u]- допомагають малюку навчитися концентруватися і стати більш уважним. Сюди можна віднести ігри з пошуку захованих предметів, по підбору будь-якому предмету пари або пошуку відмінностей у схожих речей або картинок.
- [u]Ігри, які розвивають фантазію і творчість[/u] – ці ігри призначені більше для дітей шкільного віку і сюди відносяться такі заняття: рукоділля, малювання, ліплення, випилювання, випалювання та інші заняття, що стимулюють розвиток фантазії.
- [u]Ігри, які розвивають мовлення[/u] – читання і переказ казок і віршів, допоможуть Вашому малюкові швидше розвинути розмовне мовлення і пам’ять. Читайте йому вголос, розучуйте з малюком віршики та пісеньки, влаштовуйте міні-спектаклі за мотивами казок.
І хотілося б сказати, що не варто засмучуватися, якщо Вашій дитині виявиться щось не під силу. Всі діти ростуть і розвиваються по-різному. Головне домогтися того, щоб Вашій дитині було цікаво, а користь від таких розвиваючих ігор з’явиться в будь-якому випадку.
Успіхів Вам у знайомстві з розвиваючими іграми і нехай для Вас вони стануть незамінними друзями та подарують чимало приємних годин, проведених з Вашою дитиною.