Ідеї для дитячого дозвілля

Говерла – велетень Карпат: історія, легенди та значущість для української культури

goverla

Україна — прекрасна країна і це аксіома! Скільки мальовничих куточків ще ваші ноги не обходили? Якщо ви як оповідач “Intermezzo” — хочете відпочити від залізної руки міста й отримати духовне одужання при зустрічі з природою, то ви мусите відвідати гори! Гори — це не просто рельєфи, це — дух природи. Якщо ви не знаєте з якої точки почати свою мандрівку, то мерщій купуйте квиток на поїзд і рушаймо до українських Карпат!

Її величні схили покриті густими лісами ховають багато легенд. Ви мусите дізнатися кожну таємницю низин, піднявшись на найвищу точку України! Говерла — найвища вершина Українських Карпат і найвища точка України. Її висота становить 2061 метр над рівнем моря. Гора розташована в гірському масиві Чорногора на межі двох областей — Івано-Франківської та Закарпатської. За 17 кілометрів від Говерли проходить кордон з Румунією (Вікіпедія).

Українські мовознавці вважають, що назва Говерла походить від румунського слова “howârla”, що означає “важкопрохідне підняття”. Це пояснюється тим, що гора Говерла є досить високою і крутою, а її підкорення вимагає певних навичок і підготовки. Деякі джерела виводять назву Говерла від угорського “hóvár”, що означає “сніговий замок”. Однак ця версія менш ймовірна, оскільки на горі ніколи не було замку, а самі угорці почали використовувати назву Говерла лише у XX столітті. Найімовірніше, назва Говерла походить від румунського слова “howârla” і є однією з найдавніших назв гори.

Але легенда нам розповідає інше… У давні часи в Карпатах жив багатий барон, на ім’я Янош Нодь. Він був відомий своїми мандрами та прагненням до слави. Одного разу він вирішив підкорити найвищу гору в цьому регіоні. Барон зібрав людей і вирушив у похід. Дорога була важкою і небезпечною. Подорожні долали гірські хребти, бурхливі річки й густі ліси. Нарешті, після двох місяців подорожі, вони дісталися до вершини. Барон все-таки дістався вершини, але його радість була недовгою. Раптом почалася сніжна буря. Барон і решта подорожніх були змушені спуститися з гори. Багато людей заблукали й загинули у хуртовинній темряві. Барон Янош Нодь теж не вижив. Лише через деякий час нащадки барона назвали гору на його честь — Говерла, це ім’я з угорської означає “снігопад”.

На щастя, ви не Янош Нодь, а Говерла зараз популярна для туристів і влітку, і взимку. Перший туристичний маршрут на Говерлу був відкритий у 1880 році. Взимку сходження на Говерлу вважається складним і належить до першої категорії складності. Ба більше, з 1964 року щорічно в кінці березня відбувається традиційний масовий похід на Говерлу. Він присвячується відкриттю спортивного літнього сезону на Львівщині та пам’яті загиблих альпіністів і туристів. Сходження відбувається зі сторони селища Ворохта Івано-Франківської області ущелиною річки Прут через Карпатський національний природний парк та урочище «Заросляк».

Скільки б мандрівок не було горами, кожен мандрівник надихається неймовірною величчю Говерли. Не дивно, що вона відіграє важливу роль в українській культурі. Говерла згадується в літературі, музиці та мистецтві, як символ природної краси, сили та свободи. Підкорити цю гору — непросте завдання, але це того варте.