Здоров'я дитини, Лікування дітей

Кір симптоми у дітей та дорослих

kir_u_dite_ta_doroslih

Як можна заразитися кором? Що таке заразний період? Як знищити вірус кору? Як розпізнати кір? Як перебігає кір (клінічна картина). Інкубаційний період, катаральний (продромальний) період, період висипу, період пігментації. Можливі ускладнення від кору. Кір у дорослих.

Інкубаційний період, тобто період від контакту з хворим до початку хвороби, триває 7 – 17 днів, найчастіше це 9 – 11 днів. Якщо вводився протикоровий імуноглобулін, то інкубаційний період може продовжитися до 21 дня. Важливо пам’ятати, що з 7 дня після контакту дитина може бути заразною, при тому, що переважно до 10 дня дитина не почувається хворою, немає видимих ознак недуги.

За 3-4 дні до висипу починається катаральний або продромальний період. Катаральний період розпочинається з підйому температури до 38,5⁰С – 39⁰С, а інколи і до 40 ⁰С. Хворий ослаблений, є ознаки інтоксикації. Ранкова температура є часто вища за вечірню.

Хворого турбують неприємні відчуття в очах, сльозотеча, відчуття печії в очах, біль при різкому світлі, світлобоязнь, почервоніння очей, набряк повік, кон’юнктивіт. Характерна нежить, першіння в роті, сухий надокучливий кашель. Може бути пронос. Можна запідозрити грип, проте для кору характерними є плями Копліка.

1_plyami_koplika

2_plyami_koplika

3_plyama_koplika

Плями Копліка: біло-сірі схожі на манну крупу плямки 1-3 мм в діаметрі, оточені плоскою червоною короною. Плямки не забираються шпателем, знаходяться навпроти нижніх корінних зубів в ділянці виходу протоки слинних залоз та з’являються ще за 2 дні до корового висипу. Згодом на слизовій оболонці піднебіння стають видимими червоні плямки (енантеми), що досить швидко починають зливатися в суцільне почервоніння.

Гарячка в кінці катарального періоду перед висипкою може спасти, хворий відчуває полегшення.

При появі висипу на шкірі починається стадія висипу або плямисто-папульозна екзантема. Висип – це папули (вузлики) до 2 мм оточені рожевими, червоними, а згодом і коричневими плямами неправильної форми, що схильні до злиття. Під час всього періоду висипу властива висока температура, з кожною гарячкою хворого “підсипає”. Висипка починається з голови і рухається донизу.

1 день – обличчя, шия, за вухами, верхня частина грудей.

1_den

2 день – тулуб, передпліччя, стегна.

2_den

3 день – гомілки й стопи, натомість на обличчі висип блідне.

3_den

4 день – період згасання висипу. Висип блідне, залишаються пігментні плями.

На 5 день від початку висипу імунітет долає вірус кору, хворому стає легше.

Наступною є стадія пігментації, під час котрої температура стає нормальною, стан хворого покращується. Темні пігментні плями, що залишилися після висипу, зникають за тиждень, проте в ослаблених хворих можуть тривати до 3 тижнів. Після інтенсивного висипу можливе висівкоподібне лущення. В аналізах крові лейкопенія. Оскільки вірус кору активно нищить клітини імунної системи дитини, тому після хвороби дитина стає вразливою до різних інфекцій. Після хвороби властивий стійкий пожиттєвий імунітет.

Кір у дорослих

Дорослі, що були щеплені давно, також можуть захворіти на кір з важким перебігом. Кір у дорослих, що не були щеплені перебігає найважче. Найбільшою проблемою у дорослих є долучення бактеріальної флори й розвиток ускладнень: гнійний ларинготрахеїт чи корова пневмонія, а також загострення хронічний хвороб.

Підготувала лікар Ольга Летнянчик.