Виховання дітей

Підлітки і молодіжні субкультури

pidlitki_-_subkulturi

Молодіжні субкультури – ознака демократії, об’єднуючись в субкультури, молоді люди висловлюють протест проти громадських правил, які, на їхню думку, заважають нормальному розвитку і самореалізації людини.

Навіть у найрозвиненіших країнах світу існують соціальні проблеми, які не можуть не позначитися на молодому поколінні. Якщо людина на зорі свого життя відчуває невпевненість в завтрашньому дні, якщо її не розуміють батьки і близькі, то напевно вона шукатиме розради в колах однодумців, які також ненавидять суспільство і намагаються від нього захиститися.

Всі молодіжні субкультури об’єднує одна мета – бути почутими і визнаними. Не будемо перераховувати всі їх види, зупинимося лише на загальних рисах. Такі молодіжні об’єднання можна поділити на три великі групи: кримінальні, протестні і уникаючі.

Перша група дійсно небезпечна, адже її ідеологія передбачає насильство і нехтування людськими цінностями. Учасники подібних субкультур влаштовують напади та грабежі, відрізняються нетерпимістю до інших світоглядів. Приклад: скінхеди.

Друга група (протестні) об’єднує людей, які бажають активно виділитися серед натовпу, заявити про те, що вони інші і не хочуть бути гвинтиками в системі. Свій протест вони реалізують не тільки через специфічні зачіски і одяг, їм притаманна власна система полядів та цінностей, також їх часто об’єднує певний стиль музики. Приклад: хіппі, панки..

pidlitki_-_subkulturi-2

Третя група – уникаючі. Люди таких субкультур не прагнуть змінити світ або довести йому свою унікальність. Вони закриваються у своїх сепедовищах і демонструють байдужість до навколишнього середовища. Приклад: готи…

Більшість людей має помилкові судження про ідеології субкультур. Насправді ж, в колах тієї чи іншої субкультури є різні люди, але привело їх туди одне – бажання знайти близьких по духу людей, комфортне і лемократичне середовище, нові орієнтири, що визначають приналежність до даного покоління.

Багато батьків асоціюють молодіжні субкультури тільки з алкоголем, наркотиками і сексуальною розбещеністю. Це велика помилка. Поведінка підлітка залежить від його характеру і виховання. Якщо він захоче, то буде віддаватися згубним пристрастям в будь-якому місці (нічний клуб, підворіття, квартира друзів). Для цього зовсім не потрібно вступати в субкультуру.

Звичайно, серед представників молодіжних протестних рухів зустрічають і вкрай агресивні і навіть психічно нездорові суб’єкти. Адже такі об’єднання дуже приваблюють всіх нестандартних, неординарних особистостей. Але щоб судити про людину, потрібно спочатку дізнатися і побачити її внутрішній світ. Можливо, дивно виглядає лише зовнішня оболонка, а насправді людина глибака і вразлива.

Як діяти, якщо ви дізналися, що ваш син або дочка стали членом субкультури?

Не драматизувати! Це не трагедія, не кінець світу, а лише ознака, що ваш підліток дорослішає, перебуває в інтенсивному процесі створення нової особистості, що власне і є основним завданням підліткового віку. Можливо, це такоє сигнал, що вам потрібно переглянути свої відносини з дитиною, прислухатися до неї. Варто більше цікавитися її почуттями і бажаннями, а не тільки забороняти, вчити і наказувати.

Підліток потребує підтримки і розуміння старших. Станьте дитині другом – це найкращий спосіб вберегти її від поганих компаній і небезпечних шляхів. Ризикніть і спробуйте пізнати новий світ, можливо, він не надто відрізняється від ваших підліткових експериментів, принаймі енергетикою, котра прагне до змін, до нового досвіду, до віднайдення простору і свободи для самовираження!

Надія Іванців, лікар – психотерапевт