Вегетативна нервова система (ВНС) людини відповідає за такі важливі функції як збереження і підтримання сталості внутрішнього середовища організму. Цю сталість забезпечують життєво важливі системи організму: серцево-судинна, дихальна, ендокринна системи та їх основні показники (артеріальний тиск, частота серцевих скорочень і дихання, температура тіла, потовиділення, швидкість обміну речовин). Ще однією важливою функцією ВНС є пристосування (адаптація) до постійно мінливих умов зовнішнього середовища. До таких умов відносяться зміна погоди, фізична і розумова робота, психо-емоційні стреси і т.д.
Будь-які порушення функціонування ВНС негативно позначаються на здоров’ї і загальному самопочутті людини. Однією з найбільш частих патологій дитячого віку є синдром вегетативних дисфункцій (СВД). Він зустрічається у 20% в загальній популяції дитячого населення. Якщо говорити в загальному про вегетативну дисфункцію (ВД) – то це патологічний стан організму, що характеризується симптомокомплексом розладів психоемоційної, сенсомоторної і вегетативної активності, пов’язаний з надсегментарними і сегментарними порушеннями вегетативної регуляції діяльності різних органів і систем. Тобто, це порушення нормальної діяльності вегетативної нервової системи, що призводить до «збою» в роботі внутрішніх органів і систем організму.
[media width=”560″ height=”350″]https://youtu.be/CvoJ21i-MxA[/media]
Причини і симптоми синдрому вегетативних дисфункцій (СВД)
У кожної дитини, як правило, є кілька факторів, здатних грати роль причинних, що привертають або провокують СВД:
● спадкові (особливості ВНС, порушення чутливості рецепторів і ін.).
Спадково-конституціональні особливості діяльності ВНС у дітей підтверджуються сімейної обтяжень по ВД і є одним з найважливіших етіологічних і факторів. Вважається, що тип реагування ВНС на неспецифічний стрес дітям передається від батьків.
● несприятливий перебіг вагітності і пологів;
Несприятливий перебіг вагітності та пологів слід вважати одним з основних причинних і факторів СВД. 80-90% дітей з СВД народилися в результаті швидких, стрімких, рідше затяжних пологів, із застосуванням різних видів допомоги при пологах.
● пошкодження ЦНС (інфекції, пухлини, травми і ін.);
● психоемоційне напруження, неврози;
● гормональний дисбаланс;
● гострі і хронічні інфекційні захворювання, соматичні захворювання, хронічні вогнища інфекції;
● травма шийного відділу хребта.
На розвиток СВД значно впливають сегментарні вегетативні порушення у дітей, пов’язані з патологіями шийного відділу хребта, такими як, функціональна нестабільність шийних хребців, ювенільний остеохондроз, натальная травма шийного відділу хребта, пухлини даної локалізації, інфекцією (гангліоніти, солярити, трунцити).
Якщо говорити про симптоми, то найпоширенішими є емоційні розлади, такі як підвищена дратівливість, тривога, занепокоєння, підвищена стомлюваність, знижена працездатність, постійне внутрішнє напруження, поганий настрій, плаксивість, розлади сну і апетиту, а також різні страхи. Часто СВД супроводжується появою системного запаморочення або переднепритомний станів.
Також, в залежності від локалізації порушень
якщо вони переважають в серцево-судинній системі, то відзначаються болі в лівій половині грудної клітини (кардіалгії), коливання артеріального тиску, порушення частоти серцевих скорочень (тахікардія).
якщо страждає дихальна система, пацієнти скаржаться на утруднений вдих, прискорене дихання або форсоване дихання (гіпервентіляційний синдром), також турбують відчуття нестачі повітря і задишка.
якщо порушення в роботі шлунково-кишкового тракту проявляються у вигляді проносів, закрепів, нудоти, блювоти, метеоризму, печії, відрижки, болю в животі. Підвищена пітливість, хвилі жару і холоду, субфебрилітет, озноби характеризують збої в роботі терморегуляційної системи. Розлади в сечостатевій системі проявляються свербінням і болем в області геніталій, прискореним сечовипусканням.
Лікування синдрому вегетативних дисфункцій
Досить часто батьки думають, що вегетативна дисфункція це всього лише ознака динамічного організму, і що вона пройде сама собою в міру дорослішання. Часто симптоматика вегетативної дисфункції зменшується або зникає в міру дорослішання дитини і не потребує лікування. Але у випадках коли ВД істотно впливає на якість життя дитини (неможливо відвідувати навчальні заклади, спортивні секції …), потрібна лікувальна допомога. Лікування повинно бути своєчасним, щоб уникнути подальшого розвитку патологій в організмі дитини.
Терапія СВД – це складний процес, який вимагає індивідуального підходу. Існують різні методики лікування синдрому вегетативних дисфункцій, такі як:
● медикаментозне лікування (застосування вітамінно-мінеральних комплексів, нейрометаболіческіх, ноотропних і судинних препаратів, анксіолітиків і тд.)
● фітотерапія (застосування рослинних стимуляторів, таких як: елеутерокок, женьшень, заманиха, аралія, левзея, різні сечогінні трави і збори, валеріана, пустирник, шавлія, м’ята, меліса, хміль, корінь півонії.
● фізіотерапія (використання гальванізації по рефлекторно-сегментарної методикою, озокериту, електрофорезу і тд.)
Запорукою успіху в лікуванні СВД є його комплексність, тривалість і відповідальність пацієнта в дотриманні всіх лікарських вказівок. Як правило, терапія починається з загальних заходів, спрямованих на нормалізацію показників вегетативного статусу. Сюди входить корекція режиму дня, сну, харчування, підбір відповідної лікувальної фізкультури, загартовування.
Дуже важливим моментом для швидкого одужання дитини є підтримання батьками нормального психологічного клімату в сім’ї, усунення конфліктних і стресових ситуацій, уникнення перевтоми і нервових перевантажень дитини.
У Медичному центрі Берсенєва для лікування СВД використовується метамерна методика, яка дозволяє досягти стійкого позитивного результату. Фахівці центру складають комплексну програму домашнього лікування індивідуально для кожної дитини. Як амбулаторного лікування проводяться сеанси нейрометамерної рефлексотерапії і метамерного введення лікарських препаратів для дітей з остеохондрозом хребта.
Суть метамерної методики лікування полягає регенераційному впливі препаратів на пошкоджені структури метамера. Голка шприца стимулює зону ураження зовні, а ліки – зсередини. Медикаментозне підживлення отримують саме пошкоджені ділянки і органи, доставляючи ліки точно за призначенням. В результаті відбувається нормалізація сенсорних, рефлекторних і трофічних процесів, що веде до одужання.
Якщо ви помітили за своєю дитиною симптоми СВД – якомога швидше зверніться до дитячого невролога. В “Медичному центрі Берсенєва” вам призначать адекватне і грамотне лікування, пройшовши яке, ви зможете позбутися від дисфункцій ВНС. Записатися на консультацію ви можете на офіційному сайті, або за телефоном дитячого відділення (044) 272-11-82 або за телефоном контакт-центру (044) 238-22-31.