Лікування дітей

Ефективні методи для протистояння вірусним інфекціям дихальних шляхів

fersht

photo1

Учені з’ясували, що віруси, які викликають респіраторні захворювання проникають в організм повітряно-крапельним шляхом. Його часточки можуть перебувати в повітрі й осідати на різних поверхнях. Здавалося б, достатньо просто пройтися поруч із людиною, яка кашляє, або зайти в приміщення, де щойно був хворий, щоб підхопити інфекцію. Але чому тоді в колективі або родині одні люди можуть хворіти, а інші залишаються здоровими? І чи можна себе захистити від інфікування?

Що таке віруси, де вони мешкають і як проникають у наш організм?

Вірусами називають паразитичні позаклітинні агенти, які складаються з молекули нуклеїнової кислоти, покритої білковою оболонкою. Розмножуватися самі по собі вони не здатні. Для розвитку і розмноження їм потрібна клітина-господар.

За сприятливих умов віруси здатні досить довго прожити в зовнішньому середовищі, осівши на поверхні меблів, дверних ручок тощо. Тут вони зможуть дочекатися того моменту, поки не потраплять у людський організм, де починають швидко розмножуватися, викликаючи захворювання.

У вірусів можуть бути різні способи потрапляння в організм людини. Так, для вірусів, які вражають дихальну систему – грипу та ГРВІ, воротами в наш організм стає носоглотка, хоча аденовірус може проникнути й через слизову оболонку очей. Респіраторні віруси не зможуть проникнути в наш організм через шкіру рук, наприклад. Але після того, як ми цією рукою прикриємо рот або потремо ніс, велика ймовірність, що інфекція опиниться там, де вона зможе безперешкодно проникнути в клітину й продовжити свій розвиток. Саме із цим зв’язана рекомендація медиків частіше мити руки і не торкатися обличчя без потреби.

Чи здатний організм людини протистояти інфекції?

З вірусами людство вже знайоме тисячі років, і за цей час наш організм навчився захищатися від них, формуючи вроджений і набутий імунітет. Людина народжується з неспецифічним імунним захистом, що формується ще на етапі внутрішньоутробного розвитку. Вона має загальну дію й намагається захистити організм від усіх інфекційних агентів, знешкоджуючи будь-який чужорідний біоматеріал, що попадає ззовні.

Набутий імунітет діє по-іншому. Він спрямований на конкретного збудника й формується у вигляді імунної пам’яті тільки після того, як імунна система зустрічається із цим патогеном. У дитячому віці, коли малюк ще не знайомий з певним інфекційним агентом, весь удар приймає на себе вроджений імунітет. Крім того, існують фізичні та хімічні бар’єри на шляху агресорів, наприклад, слиз, що виробляють клітини, які перебувають на поверхні дихальних шляхів. Цей слиз здатний затримувати чужорідні агенти, у тому числі віруси, не даючи їм проникнути в епітелій.

У слизі, що вистилає поверхню дихальних шляхів, присутні специфічні «захисники» – білки лізоцим і лактоферин. Завдання лізоциму полягає в ушкодженні білкової оболонки вірусу або бактерії. Лактоферин згубно діє на безліч вірусів, у тому числі грип, коронавірус, герпес, аденовірус, гепатити В і С тощо.

photo_2

Чи можна посилити імунний захист організму?

Специфічний або набутий імунітет, що є потужним захисником нашого організму, формується тільки під час хвороби. Але виникає питання: чи можна уникнути розвитку хвороби і допомогти неспецифічному імунному захисту самостійно впоратися з агресивними чужорідними агентами?

Насамперед, медики радять дотримувати простих, але дієвих протиепідемічних правил, які допоможуть уникнути проникнення вірусу в наш організм:

  1. Уникати відвідування місць, де можуть бути потенційні розплідники інфекції – дитячі колективи, громадський транспорт, місця масового скупчення людей.
  2. За необхідності відвідування перерахованих місць потрібно використовувати бар’єрні засоби – медичні маски або респіратори з високим ступенем захисту. Але надягати їх потрібно, тільки перебуваючи в приміщенні. На відкритому повітрі достатньо просто близько не підходити до людей, у яких є ознаки респіраторного захворювання.
  3. Обов’язковими є тривалі прогулянки на свіжому повітрі, провітрювання і вологе збирання приміщень. Особливо це важливо для місць, де перебувають діти, люди похилого віку або ті, хто входить у групу ризику чи має хронічні захворювання.
  4. Необхідно дотримувати правил гігієни. Вони полягають у регулярному митті рук, особливо після повернення з вулиці. Також зайвий раз не торкатися обличчя руками.
  5. Перед і після виходу на вулицю носову порожнину варто промивати сольовими розчинами. Їхня дія полягає у зволоженні слизової оболонки і вимиванні часточок вірусу.

Не менш важливим є правильне і повноцінне харчування. У раціоні мусить бути збалансована кількість білків, жирів і вуглеводів. Важливо вживати достатню кількість фруктів та овочів, саме від повноцінного харчування залежить якісна робота імунної системи.

Також рекомендується уникати стресів, адже вони негативно позначаються на здатності імунітету протистояти інфекційним агентам. Важливі регулярні прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом. Всі ці правила актуальні як для дітей, так і для дорослих.

Специфічна допомога організму

Всі перераховані правила можна назвати загальними. Вони допомагають зміцнити імунну систему і зробити її здатною в будь-який момент протистояти вірусу. Але існує й специфічний захист. Розроблено препарати, які здатні пригнічувати розмноження вірусних часток, не даючи їм поширитися в нашому організмі.

До таких препаратів відносять сироп Флавовір. Він ефективний відносно інфекційних агентів, здатних викликати респіраторні захворювання, блокуючи процес їхнього розмноження і поширення в організмі. В умовах, коли вся надія покладається на неспецифічний імунітет, призначення лікарем сиропу Флавовір дозволить дати відсіч вірусам уже «на порозі» і не пропустити їх далі. Якщо в людини ще немає набутого імунітету, флавоноїди, які входять до складу Флавовіра, можуть допомогти впоратися з інфекцією ще на етапі її потрапляння на слизову оболонку. Для дітей це особливо важливо, тому що незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися із численними вірусами й потребує підтримки. Тривалий плин ГРВІ, лікування якої може продовжуватися кілька тижнів у дітей, виснажує резерви імунної системи організму. Сироп Флавовір нормалізує захисні механізми організму, не знесилюючи при цьому імунітет.

Щоб підвищити стійкість організму до вірусів, лікарі радять звертати увагу на наявність вогнищ хронічних інфекцій в організмі. У дітей це можуть бути аденоїди, зуби з карієсом, та інші запалення, які здатні знижувати імунний захист. Тому так важливо вчасно їх лікувати.

Таким чином, кожний з нас здатний допомогти своєму організму протистояти вірусам. Достатньо лише створити потужний захист, який буде ефективно діяти в носі та ротовій порожнині, перешкоджаючи проникненню інфекційних агентів.