Здоров'я дитини, Лікування дітей

Висока температура у дитини: що робити?

temperatura_1

Висока температура тіла (гіпертермія) – це природна захисна реакція організму на інфекційне захворювання. Найчастіше вона підвищується при гострих респіраторних вірусних захворюваннях та грипі.

Практично всі вже знають, що не надто високу (до 38,5 °С) температуру при грипі у дорослого краще не збивати, принаймні перші дві доби. Вона допомагає організму боротися із збудником захворювання. Але коли підвищується і починає швидко зростати температура у дитини. батьки, як правило, губляться і не знають, що краще зробити.

Отже, яку температуру потрібно збивати у дитини і що робити, якщо вона не знижується після випитої таблетки жарознижуючого? Відповіді на ці питання ми розглянемо нижче. 

Чому піднімається температура у дитини?

Причин високої температури у дитиниа може бути безліч. Як ми вже говорили, найчастіше це застудні захворювання (ГРВІ), грип, різні інфекційні процеси.

Також температура тіла у малюка може підвищуватися з таких причин:

  • різні гнійні, запальні процеси в організмі, наприклад отит, пієлонефрит, цистит і т.д.;
  • різні харчові отруєння, токсикоінфекції;
  • період прорізування зубів;
  • сильний стрес;
  • черепно-мозкові травми, що спричинили порушення роботи центральної нервової системи;
  • тепловий або сонячний удар. 

Виявлення та розуміння причини підвищення температури – головна умова для вибору тактики ефективного лікування дитини.

Яку температуру потрібно збивати у дітей?

Що робити? У дитини температура 39 градусів – чи варто викликати швидку, наскільки небезпечною є така цифра? 

Для початку пропонуємо розглянути класифікацію температури тіла, розібратися які показники вважаються нормальними, які – субфебрильними, а які – високими: 

  • нормальна температура тіла – 36-37 °С;
  • субфебрильна – 37-38 °С;
  • підвищена – 38-39 °С;
  • висока – 39-40 °С;
  • занадто висока – вище 40 °С.

Лікарі рекомендують збивати температуру тіла дитині тільки якщо вона перевищує 38 °С. Винятком вважаються діти зі схильністю до виникнення судом на тлі гіпертермії. У такому разі температуру слід знижувати відразу ж, як тільки вона почне підніматися. ще на етапі субфебрильних показників.

Як збити температуру тіла у дитини?

Якщо ваша дитина захворіла – Насамперед необхідно забезпечити комфортну обстановку, постільний режим і свіже зволожене повітря. Головним лікуванням при підвищеній температурі вважається правильний питний режим. Для профілактики зневоднення та ефективної боротьби з інтоксикацією потрібно пити достатню кількість рідини. Це може бути проста вода, слабо заварений чай, морси, некислі компоти.

Їжа під час температури має бути легкозасвоюваною, щоб не навантажувати і без того ослаблений організм малюка. 

Для зниження температури у дітей можна використовувати два препарати: Парацетамол і Ібупрофен. Вони пройшли безліч випробувань та досліджень, доведено їх ефективність та безпеку для дитячого організму. 

Препарат першої лінії за високої температури – Парацетамол. Саме з нього варто розпочинати лікування. Для дітей він випускається у формі сиропу, завдяки чому його дуже зручно дозувати за масою тіла.

Парацетамол та Ібупрофен можна чергувати між собою, враховуючи при цьому максимально допустиме добове дозування залежно від ваги дитини. 

Педіатри рекомендують завжди тримати Парацетамол у домашній аптечці, адже застудні захворювання, як правило, починаються завжди раптово. Добре, що в наш час можна купити Парацетамол в Україні онлайн, не виходячи із дому. Це особливо зручно для батьків, які не хочуть залишати дитину, що хворіє, одного будинку. 

Важливо! Не намагайтеся відразу ж збити температуру тіла до 36,6 проС. Поступове зниження під час гострого періоду захворювання вважається нормальним і правильним ефектом від лікування.

Лікування простудних захворювань та грипу у дітей повинно проводитись під контролем сімейного лікаря чи педіатра. До лікаря слід звернутися при появі перших симптомів і бути з ним на зв’язку протягом усього періоду хвороби.

Скільки днів може триматися температура у дитини?

Зазвичай при ГРВІ та грипі підвищення температури зберігається протягом 3-5 днів. Починаючи з четвертого дня захворювання вона рідко піднімається вище субфебрильних показників.

Але в деяких випадках, наприклад при тяжкому грипі, гіпертермія може зберігатися тиждень. 

Якщо через кілька днів після нормалізації температури вона почала знову підніматися – це сигнал про необхідність проконсультуватись з педіатром. Найчастіше повторна поява гіпертермії свідчить про приєднання бактеріальної інфекції та розвиток ускладнень застуди, наприклад отиту, пневмонії тощо.

Не намагайтеся самостійно лікувати дитину в такій ситуації! Особливо небезпечно – намагатися підібрати для нього антибіотики за порадами знайомих. Правильно поставити діагноз і призначити ефективне лікування може лише лікар.

Що не можна робити при підвищенні температури?

У всіх нас є знайомі або родичі, які “точно знатимуть”, як вам лікувати вашу дитину. Поради та рекомендації друзів, знайомих та бабусь часто неефективні, а іноді можуть бути і небезпечними.

У жодному разі не збивайте температуру дитині за допомогою ацетилсаліцилової кислоти (Аспірину та ін.). У дітей до 18 років вона може спровокувати розвиток синдрому Рея. смертельно небезпечного захворювання. 

Також заборонено розтирати дитину горілкою, спиртом або оцтом. Такі маніпуляції здатні призвести до тяжкої інтоксикації, ацидозу та погіршити стан малюка.

Небезпечною вважається і порада “закутати дитину, щоб вона пропотіла”. Лікарі рекомендують навпаки максимально розкривати дітей, давати тілу дихати.

Ставтеся завжди скептично до таких “народних” порадам, а якщо щось хочете спробувати – спочатку поцікавтеся у педіатра, чи не зашкодить це малюкові.