Що робити, якщо дитина курить. Безумовно, тема складна, емоційна, але, тим не менше, говорити про це потрібно. І не просто говорити, а правильно вчинити в разі, якщо все ж дитина почала курити.
Перш, ніж ми почнемо шукати спосіб вирішення проблеми, пропоную трошки теорії про те, чим небезпечне куріння для молодого організму. Щоб підліток дійсно зрозумів, наскільки небезпечний і шкідливий нікотин, розповідати йому байки про те, що «колись там, років так через 20-30 у тебе почнуться проблеми» – це марно і не спрацює. Йому потрібні факти, медичні і ваш особистий приклад. Про нього ми поговоримо пізніше, а поки давайте звернемося до медицини.
По-перше, страждає нервова система: нікотин виснажує нервові клітини, внаслідок чого з’являється втома, знижуються витривалість і активність, а на зміну їм приходять дратівливість і підвищена нервозність.
По-друге: нікотин згубно впливає на органи дихання. Оскільки організм ще росте і розвивається, то і легенева система зазнає вікових змін, їй складно переробляти тютюновий дим, що потрапляє в організм, при цьому все, що підліток «втягує» в себе при затягуванні, осідає на легенях. І вже через пару-трійку місяців курець це відчує на собі: задишка, запаморочення при найменшому фізичному навантаженні, кашель і зміна тембру голосу. Більш того, переносити простудні захворювання організму, отруєному нікотином, набагато складніше.
Також, знижується робота органів сприйняття: зору, слуху та нюху. В тому числі, порушується емаль зубів – з кожною новою затяжкою курець вдихає через рот повітря, температура якого набагато нижча, ніж у сигаретного диму, ось ця різниця і провокує руйнування зубної емалі.
Крім того, страждає зовнішній вигляд підлітка: прищі, вугрі, зміна кольору шкіри, нігтів, стану волосся.
Куріння поступово «вбиває» пам’ять, а також, розвиток основних розумових процесів. І чим частіше підліток прикладається до сигарети, тим більшу «свиню» він підкладає своєму інтелекту, здатність логічно мислити і аналізувати знижується.
Ви дізналися, що ваша дитина курить, що робити
Звичайно, ця новина вас засмутить. Більше того, як показує досвід, мало хто в такій ситуації здатний спокійно розмовляти з дитиною. Найчастіше це домашній скандал з істериками, погрозами, грюканням дверей і роздачею ляпасів. Зупиніться: криком справі не допоможеш. І швидше за все ваші загрози в стилі «ще раз і я тобі» проблему не вирішать.
Перш за все, потрібно вибрати найбільш підходящий момент для розмови: коли ви вже «переварите» цю новину, заспокоїте свої нерви і будете готові спокійно поговорити зі своєю дитиною про її куріння, а дитина, відповідно, буде готова до бесіди.
Спробуйте з’ясувати, чому ж дитина курить, в чому причина, що спонукало спробувати? Запропонуйте дитині, щоб вона сама вам пояснила, чому курить і чи розуміє, насправді, наскільки це шкідливо для зрозтаючого організму.
Цілком ймовірно, що якщо ви, батьки, курите самі – ви вже не авторитет в цьому питанні для дитини. І навряд чи вона серйозно сприйме всю інформацію про згубність цієї звички, якщо від вас самих пахне цигарками. Однак, і в даному випадку можна знайти вихід і поговорити результативно: спираючись на свій досвід, пояснюйте дитині чому куріння – це шкода. Як варіант: запропонуйте кинути палити разом. Таким чином, ви будете у виграші всі.
Дайте дитині зрозуміти, що ви не збираєтеся її лаяти в процесі розмови, що ви дійсно стурбовані цією новиною і засмучені. Поясніть, що ви не можете залишатися байдужими до того, що вона труїть себе нікотином, але тиснути своїм авторитетом ви не будете.
Чому підлітки починають палити
Часто причина банальна: їм здається, що від цього вони стають дорослішими і крутішими. Однолітки беруть на «слабо», а вони, з бажання бути як всі, роблять свою першу затяжку
Нерідко, в авторитарних сім’ях, де підлітку не дають свободи розвитку, і він живе в постійній атмосфері «не можна», «не смій» та інші «не» бажання спробувати сигарету – це такий своєрідний протест проти батьківських заборон.
Компанія, в якій спілкується ваша дитина – це теж важливо. І якщо більшість в ній палить, то цілком ймовірно, що і ваша закурить.
Ще одна причина – нереалізованість підлітка. Якщо він не займається, скажімо, в спортивній секції або будь-якому іншому гуртку за інтересами, його захоплення не цікавлять батьків, він сам собі – виникає ще одна причина для куріння.
Як допомогти дитині протистояти спокусі
Найперше – це особистий приклад. Будучи некурящими, вам буде простіше ставити себе в приклад.
Живіть інтересами дитини, розділяйте з нею захоплення. Вашій дитині подобається кататися на роликах? Відмінно! Введіть за правило у вихідні кататися разом. Любить грати в футбол? Не відмовте собі в задоволенні покидати м’яч разом! Проводьте час сім’єю! Діти так швидко ростуть, озирнутися не встигнете, як вас відсунуть на другий план.
Якщо у вас з’явилися хоч найменші підозри, що ваша дитина курить (відчули запах сигарет, наприклад) – поговоріть про це. Пам’ятайте, що найлегше позбутися цієї шкідливої звички на початковому етапі.
Не приховуйте своїх почуттів від дитини, говоріть, що ви засмучені, що ви переживаєте за її здоров’я – словом, дайте зрозуміти, що вам не байдужа її доля. Аргументи в стилі: «ти ще маленький, тобі рано» і «виростеш, тоді будеш курити» – не допоможуть, і тільки ще більше підштовхнуть до сигарети.
Невпевнений в собі, який не хоче втратити авторитет у своїй компанії, підліток навряд чи так просто відмовиться від сигарет. І, тим не менш, постарайтеся донести до нього, що вміння відстояти свою думку і свою позицію – важлива якість, що це ознака сформованої особистості, зовсім не потрібно «бути як всі» і труїти свій організм, щоб догодити друзям.
Щоб не було пізно, починайте розповіді про шкоду куріння, коли ваші дітки маленькі і вперше задаються питанням, що це за палички такі в роті і навіщо вони. Не потрібно відмахуватися від дитини простеньким «це кака» і «фу», варто пояснювати своїм малюкам, що це таке і як це шкідливо. Зрозуміло, інформацію слід подавати, враховуючи вік малюка.
Дайте своїй дитині більше свободи в плані вибору інтересів, стилю одягу, книг і музики – тоді у нього не з’явиться необхідність відстоювати свою свободу і висловлювати протест проти батьківського «не можна» за допомогою сигарет.
Як допомогти дитині кинути палити.
Звичайно, універсального рецепту з розкладеними по пунктам діями не існує. Є певні рекомендації, яких медики і психологи радять дотримуватися, але й вони теж діють. Ні тиснути, ні наполягати не рекомендується: тільки м’якість і віра в результат, підтримка і похвала. Обов’язково підкресліть, що ви пишаєтеся його рішенням позбутися шкідливої звички і будете йому допомагати в цьому.
Щоб допомогти своїй дитині – складіть спільно план, за яким вона буде позбавлятися від звички. Ваші допомога і підтримка будуть потрібні як ніколи. Читайте всіляку літературу на тему «Як кинути курити», шукайте її разом. Нехай дитина відчує вашу турботу – це дасть ще один додатковий стимул до боротьби.
Наші діти – це дзеркальне відображення нас. І якщо ми самі маємо шкідливі звички, то і дитина теж їх може перейняти. Можливо, настав час позбутися від них разом?