У 6 місяців у деяких малюків вже є свої перші спогади. Правда, фізіологи на даному етапі розвитку вживають такі терміни, як «звикання» і «впізнавання». Так, вже місячний малюк може звикнути до визначеного положення або пози під час годування і починає активно відтворювати смоктальні рухи, як тільки в ній виявляється. Після 3-4 місяців немовля може зберігати в пам’яті особливо значущі образи. Воно, наприклад, здатне розрізняти обличчя і голос матері, батька.
Якщо в перші 6 місяців життя дитина виявляє здатність впізнавати предмети, то протягом другого півріччя вона демонструє можливість відновлення образу предмету по пам’яті. Простий і ефективний спосіб оцінити вміння малюка запам’ятовувати полягає в тому, щоб запитати його, де знаходиться відомий йому предмет. Дитина, як правило, починає активно шукати його очима.
Вправи, що розвивають пам’ять дитини від 0 до 1 року
- Вирушаючи з 5-6-місячним карапузом на прогулянку, розповідайте йому про оточуючі предмети. Допоможіть малюкові зосередитися на якому-небудь одному об’єкті, розкажіть про нього що-небудь цікаве, дайте його помацати, якщо це можливо. За одну прогулянку приділяйте увагу не більше ніж 2-3 об’єктам. Обов’язково поверніться до них ще один раз. Покажіть дитині їх і на наступний день.
- З 8-місячним малюком можна пограти в «захований предмет». На очах у дитини заховайте іграшку під одну з лежачих перед нею пелюшок. Як тільки вона знайде її, заховайте знову на колишнє місце. А потім так, щоб малюк бачив, заберіть її під іншу пелюшку. Зверніть увагу: хоча карапуз стежив за вашими діями, якийсь час він все ж таки буде шукати іграшку на колишньому місці. Так відбувається тому, що саме цей варіант «схованки» зафіксований в його пам’яті. Якщо ви будете регулярно практикувати цю гру, то незабаром помітите, що час пошуку буде скорочуватися.
- З 9-місячного віку малюкам підходять пальчикові ігри або гімнастика, де дії пов’язані зі словами, супроводжуються потішками: «Сорока-ворона», «Хлопчик-мізинчик».
Ігри та вправи для розвитку пам’яті дітям від 1 до 3 років
Розвиток слухової пам’яті
Більше читайте малюкові вголос. Коротенькі казки, оповідання, вірші, потішки, а потім обговорюйте прочитане. Говоріть з ним про все, що відбувається – куди ви ходили, що робили, їли, кого бачили і т.д. Не дивуйся, якщо через якийсь час дитина повторить на пам’ять певні віршики чи потішки, або навіть невелику розповідь… Звертайте увагу дитини на звуки природи: насолоджуйтеся цвірінчанням горобців, шумом дощу, скрекотом коників …. Це заняття прекрасно тренує і слухову увагу. Стануть в нагоді вам іграшкові музичні інструменти. У кожного свій звук. Грайте, по черзі розпізнаючи, у кого який.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.
Розвиток рухової пам’яті
Все дуже просто – ви робите вправу, а дитина її намагається повторити. Але потрібно вибрати найбільш легкі рухи, наприклад, поплескати в долоні, пострибати, підняти ручку, підняти ніжку, з часом слід їх ускладнювати, з’єднувати один з одним. А щоб було веселіше, включіть музику, хто знає, може у вас росте маленький танцюрист?
У цьому віці дітки особливо добре запам’ятовують всілякі рухи і дії і намагаються їх повторити. З ними вже можна грати в безліч різних ігор – будувати вежі з кубиків, складати пірамідки, танцювати, грати на музичних інструментах, ліпити, малювати, перебирати крупи і т.д. Все це сприяє розвитку рухової пам’яті.
Крім цього можете запропонувати дитині наступні ігри для тренування пам’яті
- Пред дитиною розкладіть кілька різних предметів, нехай вона запам’ятає де і що лежить. Потім попросіть її відвернутисяся і заберіть один з предметів. Малюкові необхідно визначити, чого не вистачає. З часом можна трохи ускладнити завдання: збільшити кількість предметів, забирати не один, а декілька об’єктів, міняти їх місцями або заміняти один предмет іншим.
- Поставте посередині кімнати стілець, розмістіть на ньому, навколо нього і під ним кілька іграшок. Нехай малюк уважно їх розгляне. Потім скажіть, що іграшки йдуть гуляти і заберіть їх. Після цього повідомте дитині, що повернулися з прогулянки іграшки, забули де саме сиділи і запропонуйте малюкові розсадити їх по своїх місцях.
- Зберіть разом з дитиною невеликі предмети або іграшки, що відрізняються за формою. Складіть їх у непрозорий пакет або мішечок, щоб заняття зробити ще кориснішим, їх можна занурити в будь-яку крупу. Далі запропонуйте дитині почергово діставати предмети й не дивлячись визначати, що саме знаходиться у неї в руках.