Виховання дітей, Розвиток дітей

Все про методику раннього розвитку Гленна Домана

glenn_doman_golovna

Методика раннього розвитку від Гленна Домана з’явилася вже дуже давно. Вона являє собою посібник, в яокму запропоновані елементарні поради, слідуючи яким можна виростити чарівного, обдарованого і інтелігентного малюка. Найбільш затребуваною програмою Домана вважається та, яка націлена на прищеплювання дітям навичок читання, причому в самому ранньому віці.

glenn_doman_1

Гленн Доман – це фізіотерапевт з Америки, який став першовідкривачем у галузі вивчення і стимуляції розвитку дитячого головного мозку. Саме завдяки його ініціативи, в 1955 році була заснована некомерційна організація, що займалася дослідженнями в сфері людського потенціалу. Основною метою її існування стала допомога в розвитку розумових можливостей тих діток, яким довелося пережити сильні розумові потрясіння або народитися з дефектами розвитку.

Сам Доман впевнений, що ні про який ранній розвиток не може йти і мови, якщо не дотримуватися певних загальних правил, що стосуються будь-якої обраної методики його винаходу. Тож, пропонуємо ознайомитися з деякими з них.

rozpochinaite_rano

Розпочинайте як можна раніше

Методика Гленна Домана свідчить, що перші шість років життя дитини є найбільш вирішальними. Саме в цей період в голові малюка закладаються всі головні навички, здібності і знання, які в майбутньому можна буде розвивати або просто ігнорувати. Це пояснюється формуванням особливого контакту між двома відділами головного мозку, що відповідають за потенційну здатність до навчання.

Правильно обирайте момент

Методика раннього розвитку Гленна Домана дасть свій результат лише в тому випадку, коли малюк налаштований на активну діяльність і відчуває себе абсолютно комфортно. Не потрібно перетворювати процес навчання в повсякденний і рутинний обов’язок, адже кожен запропонований урок повинен стати позитивним досвідом для дитини і її батьків. Не варто починати заняття, якщо Вам незабаром потрібно буде приступити до якоїсь роботи. Потрібно насолоджуватися спільним проведенням часу і всмак веселитися.

povazhaite_malyuka

Поважайте свого малюка

Методика розвитку Гленна Домана вчить батьків щиро вірити в свою дитину, поважати її і по-справжньому любити. Ефективність навчання буде прямо залежати від того, в наскільки довірливій атмосфері проходять уроки, наскільки весело Вам і цікаво. Навіть якщо дитинка дуже мала, не потрібно недооцінювати її здібності, тому не спрощуйте завдання і не розкладайте його «по поличках». По суті, потрібно ніжно любити малюка, ніби він завжди маленький, і поважати, як дорослу особу.

Вмійте зупинитися, коли це потрібно

Методика Домана рекомендує зупинити процес навчання до того, як малюк почне демонструвати ознаки втоми. Пам’ятайте, важливо не просто навчити дитину читати, а й піднести всю красу навчання так, щоб в подальшому їй так само хотіло осягати ази рахунку.

Від того, як ми поведемо себе зараз, буде залежати ставлення дитини до навчального процесу в школі, інституті. Не формуйте у малюка негативне ставлення до науки.

retelno_planuite

Ретельно плануйте уроки

Батькам потрібно складати план занять і не відступати від нього ні на крок. Потрібно бути послідовними і методичними, докладати багато зусиль і часу, організувати себе і дитину, заздалегідь підготувати картки та інші дидактичні матеріали. Рекомендується вивчити всю методику Домана, зрозуміти її суть, розбити на дрібні і докладні складові.

Не влаштовуйте іспитів або тестувань для дитини

Якщо вірити Доману, то іспити – це сильне випробування для психіки дитини, яке дуже заважає нормально вчитися. І якщо Вам хочеться перевірити, чи засвоїв малюк пройдений раніше матеріал, згадайте про необхідність поважати його і довіряти. Пам’ятайте, що дана методика сприймається дітьми як гра, а не обов’язковий і обтяжливий процес. Відкладіть іспити – їх ще буде дуже багато.

stvorit_atmosferu

Створіть потрібну атмосферу

Як відомо, малюки не можуть довго концентрувати увагу на чомусь одному. Тому на час уроку усуньте будь-які тактильні, слухові або зорові фактори, які можуть заважати зосередитися і засвоювати матеріал. Все, що дитина побачить або почує, має допомагати вчитися, але не відволікати.

Важливо підносити матеріал правильно поставленою мовою, міняти інтонацію залежно від ситуації і весело озвучувати ті чи інші предмети, літери, цифри. Пам’ятайте, що нудьга і монотонність – головні противники навчання!

Пристосовуйтесь

Навіть перевірена роками тактика і стратегія навчання може змінюватися в залежності від природних особливостей дитини. Стосується це і описуваної методики, яка спочатку покликана мотивувати батьків на щоденні заняття з малюком. Уважно придивляйтеся до того, що дитині подобається, а до чого вона не відчуває ніякого захвату.

Так, наприклад, якщо у Вас проблеми з математичною частиною програми Домана, спробуйте взяти її елементи з інших курсів. Головне, щоб процес більше нагадував гру, але ніяк не нудне навчання.

nedoliki_metodu

Недоліки такого способу навчання

Як ми знаємо, в світі немає нічого досконалого, і всі ці картки і методики Домана теж піддалися жорсткій критиці сучасних дитячих психологів і фахівців з раннього розвитку.

Основними негативними моментами навчальної програми вважаються:

  • Діти пасивно сприймають запропоновану інформацію.
  • Немає спілкування з іншими однолітками, відсутні групові заняття.
  • Методика дуже трудомістка для батьків: потрібно готувати картки і витрачати багато часу на підготовку уроків.
  • Немає мовної практики.
  • Малюк не вчиться систематизувати або аналізувати дані.
  • Немає уроків на розвиток образного мислення або фантазії.
  • Більшість понять підносяться у вигляді готових картинок-образів.

Варто сказати, що всі ці нюанси дуже легко усуваються, якщо одночасно користуватися декількома розвиваючими методиками, відвідувати групові заняття для дітей, купувати дидактичний матеріал.

Гармонійно розвинута дитина неодмінно буде радувати своїх батьків успіхами в навчанні. Удачі Вам і Вашому малюку!