Здоров'я дитини, Лікування дітей

Чи є нові штами COVID-19 більш агресивними для дітей?

На самому початку пандемії було виявлено, що діти легко та часто навіть безсимптомно переносять інфікування SARS-CoV-2. Проте нові штами COVID-19 стають дедалі заразнішими. Це збільшує кількість інфікованих і госпіталізованих дітей. Але чи справді нові штами становлять значну загрозу для дітей?

fla_1

Небезпека мутацій

До появи SARS-CoV-2 існували й інші види коронавірусів, на основі захворюваності на які й робилися перші прогнози. Наприклад, відомо, що діти досить легко переносили захворюваність на коронавіруси з сімейства ГРВІ.

Але настороженість викликають постійні мутації SARS-CoV-2, що призводять до підвищення сприйнятливості. Подібна ситуація спостерігається і з вірусами грипу. Щорічна мінливість його штамів пояснюється тим, що люди залишаються сприйнятливими до захворювання навіть після неодноразового інфікування.

Щоб визначити небезпеку нових штамів для дітей, потрібні клінічні дослідження з великою кількістю хворих на COVID-19. Але кожен новий штам не може одразу інфікувати достатню для проведення досліджень кількість дітей.

Небезпека нових штамів також полягає у наслідках інфікування. Наприклад, дедалі частіше з’являються повідомлення розвитку в дітей мультисистемного запального синдрому. Тому поки точної відповіді на запитання, який з нових штамів більш небезпечний для дітей, не існує.

fla_2

Як захистити дитину?

Щоб захистити дитину від зараження, варто вживати тих самих заходів безпеки, що рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я для дорослих. До них відносяться соціальне дистанціювання, гігієна рук і носіння масок у громадських місцях. ВООЗ рекомендує носити маски дітям віком від шести років. Дослідження підтверджують, що у дітей, які носять маски, не відбувається погіршення газообміну.

Крім того, вакцини, які існують на сьогодні, здатні захистити від тяжкого перебігу захворювань, спричинених відомими штамами коронавірусів. Усі країни вакцинують дітей від COVID-19, поступово знижуючи віковий поріг. Деякі держави схвалили вакцини для дітей 2-3 років. В Україні поки що дозволено вакцинацію від коронавірусу з 12 років. Тому для захисту дитини слід за можливості вакцинуватися усім дорослим, які з нею контактують.

fla_3

Лікування та профілактика

Якщо інфікування сталося або дитина була в контакті з хворою людиною, слід звернутися до лікаря, не чекаючи на появу симптомів. Адже навіть захворювання, що протікає безсимптомно, може викликати віддалені наслідки для здоров’я.

У сезон грипу та ГРВІ підвищується можливість сплутати симптоми коронавірусу з проявами інших захворювань. Симптомами коронавірусної інфекції у дітей є лихоманка, кашель, задишка, стомлюваність, біль у м’язах і грудній клітці, закладеність і виділення з носа, а також діарея та блювання. Однак у дітей захворюваність на COVID-19 може протікати зовсім по-різному. Тому без консультації лікаря діагноз поставити неможливо.

fla_4

Для лікування COVID-19 лікар може призначати противірусні препарати, ефективність яких підтверджена дослідженнями. Наприклад, противірусний засіб із прямою дією на віруси ГРВІ, у тому числі грипу і SARS-CoV-2, сироп Флавовір. Його діюча речовина – протефлазід – перешкоджає розмноженню вірусу в клітинах. Це не дає змоги створювати вірусні копії, які можуть атакувати дитячий організм. Також прийом Флавовіру може зменшити ризик розвитку ймовірних важких станів, які можуть проявитися пізніше.