Здоров'я дитини

Жовчна коліка: що робити

Жовчнокамʼяна хвороба (холецистолітіаз) — стан, під час якого в жовчному міхурі є конкременти — камінці. Хвороба може проходити безсимптомно або супроводжуватися жовчною колікою. Зменшити інтенсивність коліки можна за допомогою рослинних препаратів (Ромашка) або спазмолітиків (Дротаверин).

Чому формуються камені

Конкременти в жовчному міхурі — це преципітати нерозчинних компонентів жовчі:

  1. холестерин;
  2. білірубін;
  3. жовчні пігменти;
  4. солі жовчних кислот.

Залежно від переважливого компоненту, виділяють пігментні, холестеринові та змішані камені. Основні причини формування осаду, надалі і каменів, — порушення обмінних процесів, застій та запалення жовчного міхура. Опосередковано цьому можуть сприяти:

  1. чоловіча стать;
  2. генетична схильність;
  3. вагітність;
  4. цукровий діабет;
  5. ожиріння;
  6. вік більше 40 років;
  7. приймання лікарських препаратів (естрогени, пероральні контрацептиви).

Є три стадії перебігу холецистолітіазу. Початкова стадія характеризується лише фізико-хімічними змінами в жовчному міхурі, коли формується сукупність метаболічних факторів (дискінезії, запалення, зсув рН, збільшення кількості білків та кальцію в жовчі). Далі наступає стадія формування жовчних каменів, що супроводжується безсимптомним носійством. Після неї може настати клінічна стадія з гострими проявами — запалення жовчного міхура (холецистит) або ускладнення жовчнокам’яної хвороби.

Перебіг холецистолітіазу

Люди з безсимптомними конкрементами жовчного міхура не мають жодних скарг, на відміну від тих, хто має симптоматичний неускладнений перебіг або ускладнення.

Клінічні симптоми неускладненої жовчної кольки:

  1. сильний біль в епігастрії або правому підребер’ї;
  2. тривалість від 15 хв до 5 год;
  3. біль ввечері або вночі;
  4. нерегулярні напади болю.

Перебіг з ускладненнями супроводжується вираженим больовим синдромом, інтоксикацією, порушенням травлення. Такий стан є гострим та часто потребує оперативного втручання.

Лікування кольки та ускладнень

Біль під час жовчної кольки можна лікувати:

  1. нестероїдними протизапальними препаратами (Диклофенак, Аспірин, Парацетамол);
  2. спазмолітиками (Дротаверин, Папаверин, Гіосцин).

Симптоматичний перебіг з частими рецидивами кольки, з жовчним міхуром, що не функціонує або має ускладнення — є показанням для проведення хірургічного лікування. Варіанти хірургічних втручань:

  1. відкрита або лапароскопічна холецистектомія;
  2. холецистолітотомія;
  3. холецистотомія.

Препарати урсодезоксихолевої кислоти застосовують для лікування та профілактики. Також до заходів профілактики належать: нормалізація ваги, корекція метаболічних порушень, корекція складу та властивостей жовчі.