Поширені помилки, котрі руйнують самооцінку дітей та не дають їм вирости самостійними людьми.
“Генієм не народжуються, ним стають”
Можливо. Але запис дитини на всі доступні гуртки не є хорошою ідеєю. Малюк має відчувати любов, мати вільний час для спілкування та ігор.
Суворі вимоги та важка праця не створять щасливе дитинство. Зате вони можуть спровокувати депресію. В результаті такого виховання з’являються закомплексовані або вічно протестуючі підлітки, котрі ненавидять своїх батьків.
“Сусідська дитина краща, ніж ти”
Не ставте за приклад більш успішних ровесників. Цим ви демонструєте переваги чужої дитини над вашою. Краще порівняйте свого малюка з ним ж самим.
Приклад: “Рік тому ти робив помилки у найпростіших рівняннях, а сьогодні вирішуєш складні задачі. З твоїм розумом ти можеш вчитися на 5-ки!”.
“Не завдавай нам клопотів. Краще побігай або посиди в інтернеті”
Після важкої роботи хочеться спокою. Тому батьки часто відправляють дітей бавитися на комп’ютері або дивитися телевізор. Так у малюка з’являється нова шкідлива звичка.
Аби виховати розумну та незакомплексовану людину, потрібно приділяти їй час, придумувати спільний відпочинок, займатися розвитком.
“Я дорослий, а отже – правий”
Батьки часто тиснуть своїм авторитетом. “Не хочеш ходити в спортивний гурток? Дурниці! Я ходив і ти будеш”. При такому діалозі можна прогавити найголовніше – причини тривоги дитини. Можливо тренер її ображає, можливо інші діти ведуть себе вороже…
Дайте малюку виговоритись. Це підвищить взаємодовіру і дозволить вирішити проблеми на етапі їх виникнення.
“Зроби це негайно і при всіх людях!”
Примушування до публічності – це завжди помилка. Навіть найменша дитина є особистістю. А особистість має власну думку і чинить так, як вона вважає правильним. Старайтесь виховати людину, котра вміє постояти за себе, а не підкоряється думці інших.
Якщо ваш малюк завдасть шкоди людям і не захоче вибачатися – попросіть пробачення замість нього. Якщо він відмовиться розповідати вірш чи співати пісеньку – сприйміть це як належне. Після конфлікту слід обговорити, чому вам не подобається його поведінка, але залишити за ним право вибору.