Лист заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчеського про надмірне необґрунтоване призначення ліків для симптоматичного лікування неускладнених ГРВІ у дітей викликав сплеск емоцій та коментарів у соціальних мережах. Чи означає це, що неважкі ГРВІ не треба лікувати зовсім? Чи означає це, що лікарі почнуть їх лікувати по-новому? Чи взагалі тут потрібен лікар? Давайте проаналізуємо.
Сам документ адресовано медикам – лікарям і чиновникам, що координують їх роботу. В листі перелічено групи препаратів, ефективність яких в лікуванні не доведена доказовою медициною чи встановлено їх небажаний вплив. Отже, лист МОЗ не пропонує змін до протоколів лікування ГРВІ, не містить рекомендацій населенню, як самостійно боротися з цими інфекціями, а лише звертає увагу медиків на ті препарати, які не рекомендує сучасна доказова медицина, вимагає контролювати і обмежувати їх призначення.
. . . . . . . . . .
Як зазначив сам заступник міністра у студії Громадського радіо консультація лікаря є обов’язковою. Лише лікар може правильно визначити, яка саме ГРВІ у дитини і ускладнена чи ні. Лист не спонукає до самолікування, а убезпечує лікарів від «полікуйте мене чимось» і пацієнтів від «ось від цього вам полегшає».
Відомий педіатр і популяризатор медичних знань Євген Комаровський в останні роки постійно наголошує про недоцільність і навіть шкідливість застосування при ГРВІ антибіотиків, судинозвужувальних, відхаркуючих та протикашльових засобів.
Від використання цих препаратів вже давно відмовилася західна медицина – www.annals.org/aim/article/2481815/appropriate-antibiotic-use-acute-respiratory-tract-infection-adults-advice-high, www.webmd.com/cold-and-flu/understanding-common-cold-treatment#1.
Тому, коли стикаємося з симптомами ГРВІ у дитини (нежить, кашель, підвищена температура), то консультуємося з лікарем, підтримуємо повітря вологим і прохолодним, даємо багато пити. Щодо власне лікування – лікар призначить все необхідне. В разі пропозиції якихось препаратів із не рекомендованих – даймо прочитати лист МОЗ.
Той організм, який отримує здорову, різноманітну їжу, має достатньо руху на свіжому повітрі і добрий сон, зможе легко справитися із сезонними ГРВІ. Будьмо здорові!
Олеся Мороз
фізіолог, кандидат біологічних наук,
мама трьох дітей