Здоров'я дитини, Лікування дітей

Застуда у дітей – чим та як лікувати

Холод та сирість є причиною частих застуд наших дітей. Після візиту до лікаря зазвичай у наших руках з’являється магічний папірець з довгим переліком ліків. Та багато батьків все ж задумується про те, чи варто всі ці ліки давати дитині. Багато відповіденй на ваші питання дасть стаття з практичними порадами від Jay L. Hoecker, доктора медичних наук, почесного фахівця з педіатрії в клініці Майо, Рочестер, штат Міннесота (США).

Застереження щодо застосування ліків від кашлю та застуди у лікуванні дітей

Безрецептурні ліки від кашлю та застуди неефективні в лікуванні причини захворювання, а також не здатні пришвидшити перебіг захворювання. Натомість, у цих ліків є потенційні шкідливі ефекти, що включають пришвидшене серцебиття (тахікардія) та судоми. FDA* застерігає від використання даних ліків дітям віком до 2 років.

Застереження щодо призначення ліків від кашлю та застуди дітям віком понад 2 роки

Експерти з FDA вивчають безпечність прийому вижче згаданих ліків дітьми віком понад 2 роки. Водночас, варто пам’ятати, що ці ліки не лише не пришвидшують перебіг захворювання, але й можуть викликати побічні ефекти. Не давайте дитині два медикаменти з однаковим активним складником, наприклад, антигістамінним, протинабряковим чи знеболюючим засобом. Велика доза окремого складника може призвести до побічних ефектів чи ненавмисного передозування.

Антибіотикотерапія

Антибіотики, які ефективно застосовуються для боротьби з бактеріальними інфекціями, зовсім неефективні для вірусів, які, в більшості випадків, є причиною банальної застуди. Якщо дитина підхопила застуду – антибіотики безсилі. Також вкрай важливо пам’ятати, чим частіше ваша дитина приймає антибіотики, тим імовірніше він чи вона в майбутньому зіштовхнеться з проблемою антибіотикорезистентності (нечутливості, а отже, неефективності впливу на бактерійну інфекцію).

likuemo_zastudu_-_zvolozhenya

Ефективні ліки для лікування звичайної застуди

Безрецептурні знеболюючі, як-от ацетамінофен (парацетамол) чи ібупрофен допоможуть знизити гарячку та зменшити біль горла чи голови. Але пам’ятайте, субфебрильна температура (37,1—38,0 °C) допомагає боротися з вірусною інфекцією, тому її не варто знижувати.

Якщо ви даєте дитині ліки для зменшення болю, вибираючи дозу, чітко дотримуйтеся інструкції. Не давайте ібупрофен дитині віком до 6 місяців. Не давайте ацетилсаліцилову кислоту (аспірин) дітям до 18–річного віку. Встановлено, що аспірин може викликати рідкісний, дуже небезпечний, іноді навіть фатальний стан – синдром Рея.

Якщо ви бажаєте дати дитині трав’яні збори чи інші засоби альтернативної медицини, варто заздалегідь проконсультуватися з лікарем.

Ліки з вмістом кодеїну

FDA вивчає ліки для лікування кашлю та застуди, які в своєму складі містять кодеїн, через те що даний складник потенційно може викликати такі побічні ефекти, як уповільнення та важкість дихання.

Як полегшити перебіг застуди

Не існує ніякого лікування звичайної застуди. Проте ви можете допомогти дитині почуватися краще. Візьміть на озброєння наступні поради.

Як вберегти дитину від застуди

Важливо також подбати про здорове харчування для вашої дитини, достатній сон, дотримання календаря профілактичних щеплень. Рекомендована щорічна вакцинація від грипу.

* FDA (The Food and Drug Administration) -Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (США)

Переклав лікар-кардіолог Назарій Томащук