Сьогодні ми поговоримо про те як можна захистити дитину від сезонних застуд і про їх причини, звідки вони беруться і чому саме у дітей.
У вас напевно на слуху поняття “весняний авітаміноз” і ви розумієте, що за другу половину осені і зиму дитина вичерпала свої запаси вітамінів і мінералів. Але це не єдина “прогалина” організму, який дає про себе знати до березня. Весь холодний сезон, а це як мінімум чотири місяці в наших широтах, імунітет був змушений працювати в посиленому темпі. До весни він істотно ослаблений після пережитої низки застуд. Дитячий організм і так досить слабкий, в порівнянні з дорослим, оскільки він ще перебуває в стадії розвитку і у нього не встигла виробитися імунна пам’ять. В результаті, навіть якщо дитина повноцінно харчується, спить і живе в хороших екологічних умовах, він все одно стає “легкою здобиччю” для ГРВІ та грипу.
Причини сезонних застуд
Примхлива погода міжсезоння, як причина сезонних застуд
Весна – вкрай примхлива пора року. В межах тижня сонячна відлига може змінюватися на вогкий вітер і навіть снігопад. Добові коливання температури нерідко становлять 10 °, і підлаштуватися під таку погоду дуже складно. Часто буває так, що нас вводить в оману яскраве сонце і вдягаємо дитину на прогулянку занадто легко, або навпаки, кутаємо її, як взимку, а на вулиці дійсно по-весняному тепло. А завдяки перегріву чи переохолодженню, дитина, яка часто хворіла взимку, застуджується моментально.
Агресивне вірусне середовище, як причина сезонних застуд
З настанням відлиги, як не дивно, “розквітає” і вірусне середовище. Пов’язано це з тим, що багато вірусів гинуть на відкритому повітрі при низьких температурах. Зате при плюсовій температурі їх перехід повітряно-крапельним шляхом від хворих до здорових людей стає легшим і активнішим. Можливо, у когось з’явиться питання, чому тоді сплеску ГРВІ не буває влітку? Справа в тому, що весняне сонце досить м’яке, а от літні сонячні промені вже здатні вбивати віруси і бактерії.
Захист від сезонних застуд
Зміцнення імунітету, як захист від сезонних застуд
Імунітет треба зміцнювати! Це зрозуміло. Бажано, звичайно, займатися цим з самого народження малюка. Але що робити прямо зараз, коли весна вже настала, а дитина і так прохворіла третину зими? “Три кити” зміцнення дитячого імунітету – це повноцінне харчування, вживання вітамінів та загартовування.
Одяг відповідний до сезону, як захист від сезонних застуд
Ми вже згадали, що в березні і квітні вкрай нестійка погода, при якій дитина особливо ризикує отримати перегрів або переохолодження від неправильно обраного прогулянкового одягу. Не потрібно кутати малюка “на всякий випадок”, як взимку. Інакше він швидко спітніє і підхопить застуду при найменшому протязі. Замість цього беріть з собою на майданчик запасний одяг, який виручить в разі некомфортного вітру. Найкраще, якщо це буде додаткова кофта з довгими рукавами або толстовка, яку можна надіти, зайшовши назад в під’їзд або найближчий магазин. Весняний верхній одяг, рукавиці та взуття повинні бути не стільки теплими, скільки непромокальними. Температура повітря в цей сезон раз на раз не випадає, але ось сиро практично завжди. Відмовлятися від шапки за прикладом дорослих завчасно не варто. Але і підберіть відповідний весняний варіант головного убору – він повинен бути тонким і захищати від вітру, а не холоду.
Особиста гігієна, як захист від сезонних застуд
Найпростіший спосіб вберегти дитину від чергової застуди – обмежити її контакт з можливими носіями вірусів, тобто людьми. Звичайно, якщо дитина ходить в садок або школу, виконати це практично нереально. Проте, в “небезпечний сезон” намагайтеся уникати місць з масовим скупченням людей, наприклад центральних площ або безкоштовних концертів на відкритому повітрі в парках. А щоб скоротити ймовірність інфікування, необхідно посилити звичні правила гігієни. Безліч захворювань бере свій початок саме від немитих рук.
У класі або групі дитячого садка дитина нехай і опосередковано, але все ж контактує хоча б з одним хворим. У цих умовах мити руки з милом бажано якомога частіше. Постарайтеся максимально доступно донести цю думку до малюка і контролюйте цей процес, коли він поруч з вами. Для навчального дня дитині можна видати спеціальну антибактеріальну рідину для миття рук, яку не потрібно змивати водою. Але врахуйте, що нею варто користуватися тільки в період високого ризику ГРВІ. При зловживанні антисептиками організм малюка може звикнути до стерильності і втратить здатність боротися з вірусами і бактеріями.