На сьогоднішній день ринок пропонує нам великий вибір дитячого взуття. Як не загубитися у цьому різноманітті? Як вибрати хороше правильне взуття для своєї дитини? Адже здорові ніжки малюка – це перш за все правильна постава, а також відсутність проблем зі спиною і головними болями.
Хвороби стопи у дитини зустрічаються вкрай рідко, тому не піддавайтеся на вмовляння продавців купити дорогі ортопедичні черевички або устілки. Діагноз повинен ставити тільки лікар, і здоровій дитині ніякого спеціального ортопедичного взуття не потрібно.
Взуття має бути по погоді (гумові чобітки, теплі зимові черевички, черевички осінь-весна, літні дихаючі сандалики, спортивне взуття).
Звертайте увагу на криві прострочені шви, неакуратно приклеєну підошву, дешеву відстаючу устілку, відсутність мінімального підйому – все це говорить про низьку якість взуття, наслідки носіння якого батьки можуть побачити через кілька років.
Спеціальне ортопедичне коригуюче взуття, одягнене на здорові ніжки, розслабить працюючі м’язи, вони перестануть формувати стопу так як потрібно.
Рекомендації щодо вибору дитячого взуття
Розмір дитячого взуття
У взутті повинен бути «запас» 0,5-1 см. Взуття «впритик» або «точно в розмір» купувати не варто, адже при ходьбі і особливо в спеку ніжка дитини трохи набрякає і збільшується в розмірах, до того ж пальчикам необхідний невеликий простір для руху. Носити взуття можна «до притику», але воно не повинно тиснути на пальчики або п’яту.
Якщо з підбором відкритих босоніжок все більш-менш просто, то як бути з закритим демісезонним і зимовим взуттям?
Найкращі способи в даному випадку:
- Дістати устілку і поставити ніжку дитини на неї, проконтролювавши положення п’яти. Так ви зможете зрозуміти, чи не підібгала дитина пальчики.
- Якщо устілка не дістається, поставити ніжку на лист картону або щільного паперу і обвести її олівцем. Важливо тримати олівець вертикально, щоб не збільшити і не зменшити цей «слід». Потім вирізати слід і вкласти його в черевик, поєднати з носиком у взутті (промацавши пальцями) і оцінити відстань між слідом і п’ятою взуття.
- Коли маля стоїть, спробуйте намацати на носику взуття край великого пальця.
Форма дитячого взуття
Взуття для малюків повинно бути з широким носом. Будова дитячої стопи відрізняється від дорослої, і для дитячих пальчиків дуже важливий простір, тобто широкий носик. Якщо носик буде вузький (що можна часто спостерігати в деякому модному взутті для дітей) відбувається порушення кровообігу і навантаження розподіляється не по всій стопі. У правильному взутті великий палець не повинен бути щільно притиснутий до інших пальчиків.
Жорсткий задник
Потрібен для фіксації голіностопу. Іноді називається «жорсткою п’ятою». Не плутати з верхом берца, він якраз краще м’який – щоб не натирав ніжну шкіру. Однак якщо цієї м’якої «подушечки» наверху берца немає, взуття не обов’язково буде незручним. Якщо взуття скроєне правильно, ніжки не натре.
Дітям до 4-5 років не рекомендується взуття з відкритою п’ятою (або з ремінцем на п’яті), оскільки такий задник не забезпечує потрібної фіксації голіностопу. Таке взуття може використовуватися лише для короткочасного носіння – на пляжі, в басейні.
Повнота дитячого взуття і підйом
Підібрати взуття за розміром – півбіди, підібрати за повнотою – завдання набагато складніше, особливо для дітей з повною ніжкою і/або високим підйомом. З сандалями на двох-трьох липучках все зрозуміло – їх по нозі відрегулювати просто. Як бути з іншим взуттям, в якому не завжди видно – підходить воно за повнотою чи ні.
Взуття не підходить за повнотою, якщо:
- Нога дуже важко заходить в черевик/чобіт, її доводиться заштовхувати туди з силою – для ноги вашої дитини ця пара взуття вузька. Не слухайте продавця, якщо він говорить, що «це ж натуральна шкіра, вона розтягнеться і сяде по нозі». По нозі вона дійсно з часом може і сісти – коли заживуть мозолі і стерта шкіра (якщо нога доти не виросте, звичайно). Взуття має бути комфортним! Стопа вашої дитини – тільки формується і росте не по днях, а по годинах, не варто знущатися над нею заради бажання продавця продати взуття.
- Нога «бовтається» при ходьбі. Значить, голіностоп погано зафіксований. Взуття розраховане на більш повну ногу.
Матеріал з якого виготовлене дитяче взуття
Натуральна шкіра
Всі знають, що дитячі ноги потрібно взувати тільки в натуральну шкіру і текстиль. Будь-яка мама в курсі, що натуральна шкіра на відміну від штучної розтягується, є пластичною, забезпечує вільну циркуляцію повітря і випаровування вологи. Зі штучної шкіри допускається лише обробка і декоративні елементи.
Проте деякі виробники і продавці, користуючись бажанням дбайливих мам купувати своїм дітям хороше взуття, йдуть на хитрощі і прийоми.
Наприклад, натуральна шкіра всередині, штучна – зовні. Якщо на ціннику вказано тільки один напис, уточніть: про верхній чи про нижній шар йде мова. Як правило, підклад (нижній шар) завжди виготовляється з натуральної шкіри. Для того, щоб дістатися до істини, потрібно знайти всередині взуття маленький ярличок з трьома значками. Ці три значка у вигляді черевика позначають верх, низ і підошву взуття. Поруч з кожним є ще символи, що позначають матеріал виготовлення взуття (шкірка – натуральна шкіра, сіточка – текстиль, ромб – інші матеріали):
Текстиль
Текстильне взуття хороше тим, що прекрасно дихає, добре облягає ніжку, недорого коштує. Це прекрасне взуття для прогулянок та ігор в пісочниці, а також для носіння вдома (тапочки). Але, як і у будь-якого взуття, у нього є недоліки: в текстильних черевичках неможливо зробити досить жорсткий задник, воно промокає, легко забруднюється і чиститься гірше шкіряного. Тому дітям з ще не сформованою стопою (до 7-8 років) не рекомендується носити таке взуття постійно.
Верх взуття
Зверху може бути кілька видів фіксації ноги: «липучки», застібка (металева або пластикова), блискавка і шнурівки.
Більшість взуття зараз випускається на «липучках». Таке взуття швидко і легко розстібається і застібається. Однак багато ортопедів вважають, що правильніше вибрати для дитини взуття на шнурках, так як воно забезпечує краще прилягання взуття до ноги дитини. Однак у шнурків є один серйозний недолік – вони часом розв’язуються і дитина, наступивши на них, може впасти.
Підошва взуття
Найголовніші вимоги до підошви – це її гнучкість (для перекату стопи при ходьбі), рифленість (щоб не посковзнутися), зносостійкість.
Гнучкою підошва повинна бути не вся, а тільки там, де гнеться стопа людини. Перевірити гнучкість можна зігнувши в цих місцях підошву. Якщо підошва гнеться у всіх місцях (як, наприклад, в чешках або кедах), то краще від покупки утриматися. У крайньому разі, не носити це взуття постійно.
Присутність супінатора
Необхідність супінатора – питання спірне. Не всі ортопеди вважають його невід’ємною частиною дитячого взуття. Переважна більшість фахівців вважає, що супінатор забезпечує правильний розподіл навантаження на стопу при ходьбі і нормальне формування зводу стопи, перешкоджаючи розвитку плоскостопості. Деякі ортопеди вважають, що супінатор потрібен лише для корекції деформацій стопи. Оскільки супротивників супінатора в дитячому взутті небагато, то більшість взуття випускається з ним.
Каблук
Каблучок в дитячому взутті повинен бути обов’язково, висота його – 0,5-1,5 см. Він необхідний для правильного перекочування ноги з п’ятки на носок і для того, щоб малюк не падав назад. Каблук не обов’язково повинен бути виділений – це може бути просто перепад між п’ятою і носом підошви.