Здоров'я дитини

Перші місячні у дівчинки-підлітка: коли і як це станеться

pershi_misyachni_u_divchinki

У стародавні часи менструація була оточена великою кількістю міфів і забобонів. Десь дівчатам забороняли виходити з дому, ховали від очей людей, в інших народах цей день святкували як важливу і радісну подію.

Зараз же лікарі добре уявляють собі механізми цього процесу. Але якщо пройтися по форумах та співтовариствах , то можна зустріти не менше забобонів і домислів. Причина їх одна – в нестачі правдивої та достовірної інформації.

Перші місячні у дівчинки-підлітка: готовність до змін в організмі

Примітивні суспільства, при всіх своїх недоліках, готували дівчаток до цієї події. Матері і сестри розповідали молодшим родичкам, що їх чекає. Сьогодні ж багато жінок сподіваються на засоби масової інформації та інтернет, через що дівчинка може бути морально не готова до цієї події.

Тому важлива роль мами – спокійно розповісти своїй дочці-підлітку все, що може її зацікавити, відповісти на всі запитання. Це дуже важливо для майбутніх відвертих і довірливих стосунків.

Перші місячні у дівчинки-підлітка: коли повинна початися перша менструація

Згідно зі статистикою, у дівчаток нинішнього покоління місячні починаються дещо раніше, ніж у їхніх далеких прабабусь 100-200 років тому. Тепер нормою вважається вік від 11 до 14 років. У більшості випадків вони починаються в 12-13, хоча можливі і відхилення.

Рекомендують проконсультуватися з дитячим гінекологом або ендокринологом в таких ситуаціях:

  • Місячні почалися раніше 11 років.
  • Дівчинці вже виповнилося 14, а їх ще немає.
  • Статеве дозрівання (поява волосся, збільшення грудей) почалися раніше 9 років або його ознак немає після 12-13.

Як правило, такі ситуації пов’язані з неправильним харчуванням і способом життя, патологіями або, що найчастіше, порушеннями роботи гормональної системи. У цьому випадку слід пройти обстеження, і по можливості скоригувати відхилення.

Відзначають, що у “великих” дівчаток, які випереджають ровесниць у фізичному розвитку, місячні починаються раніше, ніж у крихітних і субтильних. У той же час, неправильне харчування, перенесені захворювання і стреси можуть відстрочити статеве дозрівання.

Цікаво, що в нашій країні у дівчаток менструації починаються частіше в холодну пору року, ніж влітку. Складно сказати, з чим це пов’язано. З усього видно, певний вплив має світловий режим і харчування.

Значну роль відіграє спадковість. З великою впевненістю можна передбачити час початку менструації, проаналізувавши вік її появи у мами і старших сестер.

Але всі ці розрахунки будуть мати лише приблизну оцінку. Точніше визначити термін можна по провісниках менструації.

. . . . . . . .

Перші місячні у дівчинки-підлітка: провісники перших менструацій

Перша менструація (у медицині її називають менахре) – це важливий знак, який говорить про те, що організмі проходять природні процеси статевого дозрівання.

Перші їх ознаки можна побачити ще за 2-3 роки до початку місячних. У дівчаток починають збільшуватися молочні залози, посилюється ріст волосся в області лобка, пахв, округлюється таз, збільшується кількість жирової тканини.

Приблизно за півроку до першої менструації починаються білі – нормальні фізіологічні виділення з піхви. Вони можуть бути прозорого, білого або трохи жовтуватого кольору, мати легкий кислуватий запах.

В цей же час можуть з’явитися й інші ознаки наближення менструації:

  • болі в низу живота
  • перепади настрою
  • апатія, слабкість, стомлюваність, сонливість
  • болі в області спини та попереку
  • зміни апетиту, нудота

Читайте також:

Перші місячні у дівчинки-підлітка: менструальний цикл, порушення та відхилення

Перші місячні у дівчинки-підлітка: правила гігієни під час місячних