Розвиток дітей

Впевненість у собі: 8 кроків для розвитку дитини

Надія Іванців

vpevnenist

«Я боюся, що не здам іспит», «Я думаю, що мене не візьмуть в шкільну команду», «Я не впевнений, що зможу грати на гітарі так само добре, як тато». Вам доводилося чути від своєї дитини щось подібне? Якщо відповідь позитивна – значить, вашій дитині не вистачає впевненості у собі.

Розглянемо, які кроки варто зробити на шляху дорозвитку впевненості вашої дитини:

1. Проявляйте любов і прийняття

Зрозуміло, ви любите свою дитину, незважаючи ні на що. Але чи знає про це сама дитина? Чи знає вона, що ви її любите, приймаєте і поважаєте її вибір? Проявляйте до дитини любов – ваша дитина повинна знати, що її люблять і приймають, незалежно від сильних сторін чи недоліків. Безумовна любов – це основа для того, щоб дитина змогла вирости впевненою у собі людиною. І головне – поважайте свою дитину як особистість.

2. Заохочуйте і розвивайте таланти дитини

У багатьох дітей є особливі інтереси. Одні люблять музику або танці, інші від природи добре малюють. Визначте, в чому талановита ваша дитина, і розвивайте ці здібності. Якщо ваша дитина любить малювати, запишіть її в художню школу. Якщо подобається будь-якої вид спорту – віддайте в спортивну секцію.

Розвиток схильностей і талантів дитини прекрасно допомагає зміцнити її впевненість у собі.

3. Дозвольте дитині приймати власні рішення

Прийняття рішень – важливий життєвий навик, який дитина повинна освоїти, щоб набути впевненості в собі. Прийняття рішень надихає дитину, тому що вона бачить різні можливості і може вибирати те, що найбільше підходить. Але, поки зрілість ще не настала, дитина може не знати, як приймати рішення.

Щоб допомогти навчитися приймати рішення, спочатку надайте їй два варіанти на вибір. Наприклад, шестирічні доньці ви можете запропонувати вибрати, що одягти в школу (зрозуміло, в розумних межах). Але поясніть їй, що вона не може вибирати, йти в школу чи ні.

Дозволяючи своїй дитині робити здоровий вибір (наприклад, що одягнути, який фільм подивитися і т. д.), також вчіть її брати відповідальність за свої рішення.

4. Давайте дитині відповідальність

Один з найефективніших способів зміцнити впевненість дитини в собі – давати їй невеликі завдання, які вона точно зможе виконати. Усвідомлення того, що дитина може виконати щось самостійно, може привести її в захват. Коли ви легко виконуєте якесь завдання, не відчуваючи при цьому труднощів, ваш мозок «заряджається» і готовий до виконання нових завдань. Тому найкраще доручати дитині прості домашні справи. Не забувайте похвалити, коли вона зробить доручену справу добре.

Наприклад, восьмирічній дитини можна доручити годувати собаку щоранку. Коли вона буде робити це без нагадування, похваліть за це.

5. Хваліть дитину завжди, коли вона цього заслуговує

Коли дитина виконує щось не так, батьки часто роблять зауваження. Але не менш важливо хвалити дитину, коли вона все робить правильно. Однак батьки часто забувають про це. Зрозуміло, не варто хвалити дитину за кожну дрібницю, але якщо вона доклала зусиль і впоралась із завданням – похваліть обов’язково!

Наприклад, якщо ваш син протягом кількох тижнів без нагадувань годує собаку, оцініть його зусилля по заслугах. Навіть просте «молодець» зміцнить його впевненість в собі.

Дивіться наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

6. Ставте дитині реалістичні цілі

Найкращий спосіб змусити дитину сумніватися у власних силах – давати завдання, які вона не зможе виконати. Тому якщо ви хочете, щоб ваша дитина домоглася життєвого успіху і виросла здоровою і упевненою в собі, ставте їй реалістичні цілі, що відповідають її віку.

Наприклад, якщо ви хочете, щоб дитина навчилася грати на фортепіано, ваша мета цілком реальна. Але нереально очікувати, щоб вона навчився грати за місяць. В такому випадку краще ставити дитині короткострокові цілі: вивчити ноти, навчитися грати прості мелодії і т. д. Але, якщо ви бажаєте, щоб через місяць занять дитина виграла музичний конкурс, ви налаштуєте її на невдачу і розчарування, а не на впевненість в собі.

7. Дозвольте дитині приймати власні поразки

Як би ви не старалися, ви не зможете вберегти дитину від невдач і поразок. Як і всі люди, ваша дитина час від часу буде терпіти невдачі, відчувати біль і розчарування. І це нормально. У таких випадках недостатньо просто сказати дитині: «Не вішай носа» або «Не приймай близько до серця».

Навчіть дитину бути емоційно гнучкою і спокійно приймати перемоги і поразки. Скажіть, що іноді зазнавати поразки – це нормально, і наступного разу вона може виграти, якщо постарається.

Дитина здатна вчитися на своїх помилках і виправляти їх в майбутньому. Суть в тому, щоб пояснити дитині, що невдачі – це природно, і після них завжди можна знайти спосіб досягти успіху.

8. Будьте хорошим прикладом для наслідування

Ви не впевнені в собі? Сумніваєтеся у своїх здібностях? Якщо так, то як ви можете очікувати, що ваша дитина виросте упевненою в собі?

Діти роблять так, як ви робите, а не так, як ви говорите. Розберіться зі своїми проблемами з самооцінкою і впевненістю в собі і станьте для дитини хорошим прикладом для наслідування.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт