Виховання дітей

«Ким ти станеш, коли виростеш?» — як дати дитині перші уявлення про професії

fersht

«Ким ти хочеш бути?». Найрозповсюдженіше запитання в дитячому садочку, таборі, школі. Інколи навіть дорослі не знають відповіді. Ми не можемо відкинути складний процес пошуку, роздумів та спроб, але маємо все, щоб полегшити й пришвидшити вибір та вберегти від помилок. Дати базове розуміння професій у ненав’язливій формі допоможуть іграшки! Як розказати малюку про «дорослий» світ роботи, які прийоми застосовувати? Поміркуймо разом.

vibir_profesii_1

Поринути в гру

Ігри завжди були важливою частиною дитячого життя. Вони є не лише розвагою. На певному етапі це основна діяльність для малюка, тож через гру можна розвинути навички та багато чого навчитися. Переглядаючи конструктори на EVA.UA, зверніть увагу на тематичні набори: швидка допомога, поліція, будівництво тощо. Складаючи, дитина примірятиме на себе різні ролі й зможе відчути, чи близька їй та або та професія. Суперкорисною є взаємодія між кількома дітьми. Рольова гра — важливий крок у доросле життя. Запитуйте дитину, чи подобається їй рятувати людей, або майструвати кораблі, або влаштовувати перегони. Спостерігайте, що вона робить із більшим задоволенням.

Багато ігор сприяють розвитку творчого мислення та уяви. Наприклад, набори для малювання, ліплення, вишивання, різьблення можуть стати основою для подальшої кар’єри в мистецтві, дизайні, або архітектурі. Але спробувати варто передусім, щоб зрозуміти, чи цікавий такий напрямок малюку. Головоломки, стратегічні ірги розвивають аналітичні навички та логічне мислення, що корисно в багатьох професіях, зокрема інженерії, науковій діяльності або у сфері інформаційних технологій.

Колективні настільні ігри, як-от Монополія або магазинчик морозива, можуть бути корисними в оволодінні фінансовою грамотністю. Вони дають уявлення про те, як функціонує економіка, на початковому рівні. Проте забави саме з грошима, хоча й несправжніми, можна починати із 7–8 років, не раніше.  

vibir_profesii_2

Побачити на власні очі

Розповідайте про свою роботу, а також справи друзів, родичів і колег. Наприклад: «Тітка Олена працює системною адміністраторкою в театрі. Вона слідкує, щоб машини, які створюють звук та світло, робили це правильно». Сходіть разом на виставу, проведіть невелику екскурсію, якщо це можливо. Нехай дитина побачить на власні очі, у чому полягає завдання працівника на відповідній посаді.

Запросіть одного разу малюка до себе на роботу та покажіть нескладні дії, які виконуєте. Намагайтеся пояснювати простими словами.  Розповідайте дитині, чим ви займаєтеся на роботі. Це дозволить їй зрозуміти, які професії існують і яку роль вони відіграють у суспільстві.

vibir_profesii_3

Які цікаві історії

Дитяча уява завжди багата та спроможна здивувати дорослих своєю непередбачуваністю та безмежністю. Вона може летіти на вільних крилах уявлення та розкривається завдяки книжкам, мультфільмам і фільмам. Вони також можуть слугувати важливим інструментом виховання й формування уявлення про різні професії. 

Читання книг є важливим етапом у розвитку кожної дитини. Складіть перелік книжок, які зображають певну професію. Наприклад, «Дивовижні пригоди у лісовій школі» Всеволода Нестайка. Ця історія вчить дружби та дає уявлення про складну й натхненну роботу вчителів. Чи «Пригоди Тома Соєра» Марка Твена, де допитливий та винахідливий хлопчик випробовує різні справи. Герої можуть бути лікарями, вченими, вчителями, полісменами тощо. Історії допомагають дітям обрати їхні майбутні професії та розповідають, чому ця діяльність важлива для суспільства.

Не менш корисними в цьому контексті є мультфільми та фільми. До того ж вони легші для сприйняття та не потребують багато часу батьків. Фільми про історії успіху реальних людей часто надихають і демонструють, яким чином, прагнучи до власних мрій, можна досягти великих успіхів.

Однак просто читати книги або дивитися мультфільми, фільми недостатньо. Важливо обговорювати ці матеріал. Питати, що дитині сподобалося в цій історії, чому ця професія важлива.

vibir_profesii_4

Перші кроки

Ви вже знаєте багато про вподобання вашої дитини. Щоб допомогти їй зробити перші кроки, запропонуйте відвідувати різні секції, розвивальні заняття. Бажано комбінувати фізичну активність з інтелектуальною та творчою діяльністю. Малювання картин, коміксів, графічний дизайн, спів та гра на музичних інструментах, танці, акторська майстерність — усе це може допомогти їй розкрити творчий потенціал. Робототехніка, програмування, хімічні досліди стануть основою для розуміння професій, пов’язаних із наукою. Баскетбол, футбол, плавання, східні бойові мистецтва, бокс підтримають фізичну активність.

Кожна дитина унікальна, вона має свої вподобання та здібності. І завдання батьків — допомогти максимально реалізувати потенціал. Будьте терплячими, уважними, а іноді й наполегливими. Намагайтеся не змусити, а надихнути, пояснити. Будьте поруч, коли ви найбільше потрібні. І малюк неодмінно знайде своє призначення.