Вагітність і пологи, Календар вагітності, Перший триместр вагітності, Планування вагітності

П’ятий тиждень вагітності

Ольга Летнянчик

5_tyzhden_vagitnosti_1_foto

Отже, якщо тест на вагітність показав довгоочікувані дві смужки, – вітаю тебе! Ти – вагітна. На що варто звернути увагу на п’ятому тижні вагітності? Як зміни відбудуться з тобою? Як росте дитинка?

П’ятий тиждень від останньої менструації – це час дізнатися про вагітність. Якщо менструація не наступила у звичний період, так звана затримка місячної кровотечі, тоді краще на 3-4 день затримки зроби тест на вагітність. Тест на вагітність визначає рівень хоріонічного гонадотропіну, гормону вагітності, що виробляється клітинами плаценти ембріону ( дитинки ).

П’ятий тиждень вагітності – зміни в твоєму тілі:

З п’ятого тижня вагітності ти можеш, нарешті, відчути перші незручності вагітності: надзвичайну чутливість та вразливість до запахів, підвищену чутливість або, навіть, болючість в грудях, розлади з травленням, швидку втомлюваність та виражену сонливість. Такі, на жаль, друзі вагітності часто докучають, особливо в перші три місяці вагітності. Проте вони дають можливість організму переключитися зі звичного ритму до теперішнього періоду творення нового життя – вагітності. Також високі рівні гормонів, що спричиняють ранній токсикоз вагітних, є дуже важливими для доброго початку вагітності, для прикріплення зародка до стінок матки. Чутливість до запахів дозволяє жінці зрозуміти, що варто уникати, що є небезпечним. Гормональні зміни не тільки роблять тебе чутливою до запахів, а також змінюють смакові відчуття. Тепер ти можеш, наприклад, хотіти з’їсти півлимону. Система травлення перелаштовується на те, щоб їжа довше перебувала в кишківнику, щоб засвоювалось більше поживних речовин, щоб твій організм накопичував запаси поживних речовин. Знову ж таки, сонливість кладе тебе в ліжечко, ніби то каже: не поспішай, відпочинь, усе це може зачекати. Моя порада – дозволь собі відпочинок, прогулянки на свіжому повітрі та здорове харчування! Адже те, як розвивається твоя дитинка – найосновніше тепер!

5_tyzhden_vagitnosti_2

П’ятий тиждень вагітності – як росте дитинка?

5_tyzhden_vagitnosti_2_foto

Всі зміни, що відбуваються з дитинкою на п’ятому тижні називаються гаструляція, а сама дитинка називається гаструла. Дитинка зараз більше схожа до пуголовка довжиною в 1 мм. Дитинка з ембріонального диску стає тривимірною (3D) та симетричною, у неї з’являється передня та задня частина, а також права та ліва сторона. Це є надзвичайно важливим тижнем у житті дитинки. Дитинка, що до того мала форму зародкового диску, має сформуватися (поділитися) у три зародкові шари.

Три зародкові шари – це основа для усіх майбутніх тканин та органів дитинки. Зовнішній зародковий шар – це ектодерма, з якої сформується шкіра, та її додатки ( волосся, нігті ), а також нервова система ( головний та спинний мозок, периферична нервова система ). Середній зародковий шар – це мезодерма, з якої створяться м’язи, сполучна тканина, кістки, кровоносна система, нирки та статеві залози. Внітрішній шар – це ендодерма, що стане в основі шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, жовчевого міхуру, печінки та легень.

На п’ятому тижні починається розвиток нервової системи дитинки: починає формуватися головний та спинний мозок дитинки.

Наприкінці тижня починає формуватися серце дитинки. Поки що серце схоже на дві з’єднані трубки.

Появляються бруньки майбуніх ручок та ніжок.

Також продовжується формування плаценти – надійного пункту обміну між організмом мати та дитини, від матері до дитинки надходить кисень та поживні речовини, а забераються продукти обміну та вуглекислий газ.

Про 4 тиждень вагітності можна прочитати тут:

Четвертий тиждень вагітності

Про 6 тиждень вагітності можна прочитати тут:

Шостий тиждень вагітності

Автор: Летнянчик Ольга, лікар.