Математика, Розвиток дітей

Таблиця множення – декілька простих правил для легкого вивчення

dity-6

Коли сучасні молоді батьки вчилися у школі, таблицю множення задавали вивчити під час літніх канікул після першого класу, щоб у другому класі дитина була уже підготовлена до шкільної програми. Зіпсуте, нависаючим, непідйомним для малої дитини завданням, літо; постійний контроль батьків: «А ти вже вивчив табличку множення» і страх перед учителем – ось спогади з дитинства про вивчення таблиці множення, які мають переважна більшість сучасних батьків.

Зрозуміло, що, маючи такі спогади, ми хочемо допомогти своїм дітям якнайлегше пройти цей етап і зробити вивчення таблиці множення цікавим, простим та результативним процесом, який розвиває логічне мислення та пам’ять.

Давайте поглянемо на табличку множення ще раз і спробуємо виділити цікаві моменти, які допоможуть у її вивченні.

Що таке множення?

Множення – це дія, яка заміняє додавання, коли треба певну кількість разів додати одне те саме число. Наприклад, 5 + 5 = 2 * 5 = 10 (2 рази по 5) або 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 5 * 2 = 10 (5 разів по 2).

Таким чином довгі додавання заміняються однією короткою дією множення. Це і зручніше по запису і зрозуміліше.

Проаналізувавши табличку множення, можна побачити, що складних моментів у ній не так багато, а все решта запам’ятовується логічно і просто.

1) Таблиця множення симетрична по діагоналі. Отже, насправді, потрібно вивчити половину цієї таблиці. Заодно дитина вивчить переставний закон множення: від перестановки множників добуток не міняється. Що 3 * 4 = 12, що 4 * 3 = 12.

tablicya_mnozhennya_-_1

2) Найпростіше вивчити множення на 1 і на 10. При множенні на 1 – отримуємо те саме число. А при множенні на 10 – до числа просто дописується 0.

tablicya_mnozhennya_-_2

3) Бачимо, що у кожному наступному рядку кількість добутків, які потрібно вивчити зменшується. Коли дитина дійде до таблички множення на 9, їй залишиться вивчити тільки 9 * 9 = 81. Бо усю попередню табличку вона вже буде знати.

tablicya_mnozhennya_-_3

4) Помножити на 2 – це те саме, що додати два однакових числа. На момент, коли діти починають вчити табличку множення, вони вже добре вміють додавати та віднімати. Тому додати два однакових числа для них не складає жодних зусиль.

tablicya_mnozhennya_-_4

5) Множення на 5 інтуїтивно зрозуміле.

tablicya_mnozhennya_-_5

6) Є багато технік запам’ятовування множення на 9. Одна з них, це помножити задане число на 10 і відняти це число. Наприклад, 7 * 9 = 7 * 10 – 7 = 70 – 7 = 63.

tablicya_mnozhennya_-_6

7) Після цього доцільно приділити увагу діагональним елементам. Невідомих дитині діагональних елементів залишилося, як бачимо з таблиці, п’ять.

tablicya_mnozhennya_-_7

8) Є такі пари чисел, які в результаті множення дають однаковий результат, це

tablichka_mnozhennya_-_12
tablicya_mnozhennya_-_8

9) Подивимось на приклад 3 * 7 = 21 – можна утворити як 2 * 7 + 7 = 14 + 7 = 21. А тепер, розглянемо 6 * 7. Розкладемо 6 на множники 2 і 3: 6 * 7 = (2 * 3) * 7 = 2 * 3 * 7 = 2 * (3 * 7) = 2 * 21 = 21 + 21 = 42

tablicya_mnozhennya_-_9

10) Так само маємо при 4 * 7 = (2 * 2) * 7 = 2 *2* 7 = 2 * (2 * 7) = 2 * 14 = 14 + 14 = 28. І аналогічно до попереднього прикладу маємо: 8 * 7 = (2 * 4) * 7 = 2 * 4 * 7 = 2 * (4 * 7) = 2 * 2 = 28 + 28 = 56

tablicya_mnozhennya_-_10

11) Помножити число на 4 (4 = 2 * 2) означає помножити це число на 2 і те, що вийшло знову ж таки помножити на 2 (або 2 рази додати, бо це одне і те ж). Те саме з 6, помножити на 6 (6 = 3 * 2) – це означає помножити на 3 і те, що вийшло помножити на 2 (або 2 рази додати).

tablicya_mnozhennya_-_11

Ось ми з вами і проаналізували таблицю множення. Як бачимо, є тільки декілька складних добутків, які легше запам’ятати, ніж вираховувати. А все решту можна отримати нескладними операціями додавання та віднімання.

Для того, щоб дитина вивчила таблицю множення остаточно, і вже не плуталася, не забувала, і не обчислювала знову той самий приклад, потрібно повторювати – повторювати в неформальній атмосфері, просто як бавлення в гру, коли гуляєте, по дорозі в школу чи додому тощо.

Якщо дитина забула якийсь добуток попросіть її пригадати за яким правилом його можна утворити. Якщо не пам’ятає правила – нагадайте їй і зробіть приклад разом із нею, а потім дайте подібний приклад на закріплення і попросіть, щоб вона вам пояснила як вона це обчислила.

Через декілька таких повторень ваша дитина вже буде знати табличку множення «на зубок» 🙂 .