Орігамі — стародавнє мистецтво складання фігурок з паперу. Процес створення виробів надзвичайно захоплюючий, але також досить цікавою є історія появи мистецтва орігамі. Саме про це і поговоримо далі.
Історія появи орігамі
У перекладі з японської «орігамі» означає «складений папір». В Японії мистецтво орігамі називають мистецтвом цілого листа. Це одне з найголовніших правил орігамі – не додавати і не віднімати нічого зайвого. Це закон, якого дотримуються вже багато століть всі художники орігамі. Завдяки цьому даний вид мистецтва вже тисячоліття вважається найбільш незвичайним і оригінальним.
З’явилося орігамі майже відразу після появи паперу в Японії. Саме японці, а не першовідкривачі цього матеріалу – китайці, здогадалися використовувати папір в якості сировини для декоративних прикрас і виробів.
Слова «папір» і «Бог» японською мовою співзвучні. Тому всім паперовим виробам став надаватися релігійний сенс. У храмах стіни були прикрашені папером із зображенням богів і написаними ними заповідями. За допомогою листів розпалювалися жертовні багаття. В особливих паперових коробочках було прийнято приносити дари в храми.
Саме у монастирях з паперу вперше почали складати незвичайні фігурки. Вони символізували різних богів, тварин, людей, навіть пори року і природні явища. А так як порвати аркуш паперу вважалося страшним гріхом, лист завжди використовувався цілком. Поступово строго регламентоване число церковних фігурок почало зростати, техніка відшліфовувалася і ставала справжнім мистецтвом.
Важливо відзначити, що орігамі – не просто розвага чи заняття для рук. На своєму довгому шляху становлення воно увібрало в себе масу аспектів філософії Японії, а після і Китаю. Орігамі складалося спочатку на фундаменті різних східних вірувань. Особливу роль тут зіграла філософія буддизму.
Масовість мистецтво орігамі набуло лише в XII-XIII століттях, коли папір поширився по всьому світу, коли ціни на нього значно впали і зробили цей матеріал доступними. Потроху фігурки з паперу покинули межі храмів і монастирські стіни, і стали відігравати значну роль в побуті людей.
Незабаром паперові фігурки стали використовуватися і в повсякденному житті – під час весільних церемоній і святкових маніфестацій, а не тільки в таємничих божественних обрядах. Через деякий час фігурки орігамі стали використовувати і в якості прикрас для дому.
Мистецтво складання фігурок з паперу швидко закріпилося в феодальній Японії. Володіння папером, як матеріалом для створення різних форм, стало необхідною ознакою доброго смаку, грамотного виховання і зразкової освіти. Бути вчителем зі складання фігурок стало почесною посадою. Заможні батьки витрачали величезні кошти, наймаючи орігамі-майстрів своїм дітям.
З орігамі влаштовувалися цілі змагання і турніри. Багаті і знатні люди охоче бралися спонсорувати дані заходи. Будь-яке відношення до орігамі в ті часи вважалося престижним. Було й таке, що фігурки орігамі стали з’являтися на фамільних гербах знатних і багатих будинків. Вони стали символами і захисниками будинку, сім’ї, вогнища, благополуччя.
А ось сам термін «орігамі» виник і закріпився значно пізніше, порівняно з самим мистецтвом. Це сталося тільки в 1880 році, коли дане мистецтво стало частиною аристократичного суспільства, коли воно увійшло в побут всіх японських сімей. Секрети складання різних фігурок з паперу передавалися з покоління в покоління.
Японія по праву заслужила звання країни, де народилося орігамі. Саме тут була створена орігамна азбука. Японія є законодавицею всіх класичних принципів орігамі, саме тут знаходиться класична школа цього мистецтва. Саме японські фундаментальні фігурки використовуються й досі. Згодом з’явилися найрізноманітніші школи і напрямки орігамі, але всі вони беруть свої витоки саме в Японії.
Орігамі в сучасному житті
Ми пов’язані з папером від найперших днів і до кінця життя. Сьогодні малюки знайомляться з листами цього матеріалу набагато раніше, ніж починають вчитися писати або читати. Дитина рве, мне його, намагаючись надати листу бажану форму. Цей матеріал доступний і дешевий, тому його можна без страху довіряти дітям.
Інша зручність таких занять для дитини це те, що папір легко піддається будь-якій деформацій, а після занять ще довго і добре тримає задану форму.
За допомогою різних технік орігамі можна легко розвивати у дітей образне та логічне мислення, уяву та інтелект, винахідливість і фантазію. При цьому робиться це абсолютно непомітно для малюка у формі гри і цікавого проведення часу.
Використання елементів орігамі в інших предметах значно спростить процес навчання, урізноманітнить його і дозволить прищепити дітям інтерес до заняття.
У 1941 році в Японії був виданий перший підручник з орігамі для школярів. Цей підручник цікавий тим, що надовго завоював увагу і довіру вчителів та учнів. У ньому розповідалося безліч різних методик складання фігурок з паперу. При цьому фігурки були від найпростіших до найскладніших оригінальних методик.
Орігамі можна дуже продуктивно використовувати в процесі навчання. З його допомогою учні швидше освоять математику (особливо її розділ – геометрію, тому що поняття про геометричні фігури лежить в основі всіх методик). Паперові техніки допоможуть зрозуміти і інші точні науки.
Засвоївши основи орігамі, можна легко побачити і застосувати його відображення в таких сферах життя, як реклама, сервіровка столу, упаковка подарунка і т.д. На початку ХХ ст., орігамі було виключно модою. Тому дівчат в обов’язковому порядку навчали різним технікам складання фігурок з паперу, так як вважалося, що будь-яка освічена жінка повинна володіти цими навичками. У певний період орігамі було обов’язковим предметом в жіночих школах, але потім педагоги визнали це заняття марним і нецікавим.
Звертаючись до орігамі, всі педагоги можуть знайти в ньому необхідні психологічні та розвиваючі аспекти, які не завжди легко знайти в звичайній класичній освіті. Заняття з цього виду мистецтва значно покращує координацію рухів, логіку, конструктивне і художнє мислення дітей.
З іншого боку орігамі активно використовується під час розваг і свят. Варто згадати лише традиції святкування Нового року в багатьох країнах. Саме в цей період року орігамі оживає кожен раз з новими силами. Фігурки з паперу раптом заполоняють все навколо і приносять відчуття свята в будинку і на вулиці міст.
Орігамі часто використовується в оздобленні різдвяної ялинки, що дозволяє не тільки значно скоротити витрати на прикраси, але і зайняти неспокійних дітей цікавим і захоплюючим заняттям.
У багатьох містах традицією стало в величезному павільйоні розміщувати новорічну ялинку, яка прикрашається виключно фігуркам з орігамі, які привозяться з усіх кінців світу. Ця ялинка стає «деревом миру» в період новорічних канікул. Це дерево стає символом об’єднання народів, світу і того, що все населення Земної кулі, об’єднавшись, може зробити диво.
І все ж Новий рік не залишився єдиним святом орігамі. У США в штаті Північна Кароліна проходить щорічний тижневий фестиваль орігамі. Вперше ініціатором цього дійства став американський відомий шоу-мен і продюсер Джонатан Бакстер.
Ось такою є історія виникнення орігамі. Але дане мистецтво є досить затребуваним і в сучасному житті. Спробуйте лише раз створити фігурку з допомогою орігамі і Ви просто не зможете зупинитись.