Бажання завести тваринку, хоч найменшу, ще донедавна було чи не у всіх дітей. Як не сумно, з появою усіляких ґаджетів усе менше з них прагнуть мати живого домашнього улюбленця. А для тих дітей, які все ж хотіли б доглядати за якоюсь домашньою тваринкою (песиком, котиком чи хоча б морською свинкою), на заваді часто стає метраж житлової площі, алергії на шерсть чи просто небажання батьків. Та й у таких ситуаціях можна знайти вихід – завести акваріум. У кого ж є можливість, то можна утримувати і котика, і песика, і пташку, і рибок. Для дітей – це додаткова можливість вивчати світ та любити природу.
Переваги акваріумних рибок перед іншими домашніми тваринками
- Акваріумні рибки – це найтихіші тваринки, які не гавкають, не нявкають, та й не шиплять).
- Рибки зазвичай залишаються у тому ж місці, де ви їх залишили.
- З появою акваріума у квартирі не з’явиться зайва шерсть, розбиті вази та неприємні запахи.
- Для приміщень з низькою вологістю – це просто знахідка.
- Акваріум здатен бути чудовим елементом декору кімнати.
Чим акваріум може бути корисним для дитини?
Насправді акваріум в домі чи заняття акваріумістикою загалом може дати чимало дитині. Головне зацікавити її, показавши усі можливості. Бо ж акваріум – це не просто риба в банці, а шматочок природи, замкнута водна система, яка потребує догляду, а головне – це можливість експериментувати, звичайно, акуратно.
Насамперед з’ясуйте, чому дитина захопилась ідеєю завести акваріум, і чи вона насправді налаштована серйозно. Бо це може бути лише одномоментним захопленням.
Варто не забувати самому і переконати дитину, що акваріум – це не просто чергова іграшка.
Акваріум має не лише естетичну, а й розвивальну функцію. Сам процес облаштування акваріума, формування якогось ландшафту, висадка рослин та розставляння декорацій та обладнання розвиває у дітей дизайнерські здібності та фантазію.
Дитина повинна зрозуміти, що від її дій залежить життя живих істот, та й екосистеми в цілому. Залучення до цього процесу вчить відповідальності, виховує гуманність, любов до тварин, до природи, фактично є практичним елементом екоосвіти.
Споглядання за життям в акваріумі заспокоює, розслабляє, врівноважує, відволікає від якихось переживань. А для дітей, особливо у сучасному мінливому і неспокійному світі, – це надзвичайно важливо.
Дитина має зрозуміти, що акваріум саме її. Вона годує рибок, приймає рішення щодо змін та постійно доглядає за ним. Ви тільки допомагайте та спрямовуйте. Лише у такому разі ефект буде повним.
Дитина хоче акваріум. З чого почати?
Найбільший страх у батьків – дитині набридне і доведеться самому цим займатись. Буває й так, та у ваших силах зробити цей процес приємним та цікавим і для вас, і для дитини.
Хоч кажуть, що утримувати акваріум простіше за котиків, та є певні нюанси, особливо на початку. Не потрібно намагатись зробити все і одразу. Без необхідного досвіду з цього нічого хорошого не вийде. Буває, що спочатку купують рибок, а тоді підшуковують ємність для них. Це однозначно хибний шлях.
Насамперед важливо визначитись із розміром акваріума і місцем його розташування у квартирі.
Варто купувати акваріум на щонайменше 30 л, у менших об’ємах значно важче утримувати баланс. Як кажуть досвідчені акваріумісти, малі акваріуми не пробачають помилок, найменший перекорм чи смерть лише однієї рибки може зіпсувати воду і запустити процеси, які потім складно виправити. У більших об’ємах, особливо понад 100 л – 200 л простіше утримувати баланс, якісь точкові проблеми суттєво не вплинуть на весь акваріум.
Та оскільки ми говоримо про дітей, то все ж варто почати не з масивних конструкцій з тумбами, а з чогось меншого. Для 30-літрового акваріума достатньо буде навіть звичайної шафки чи комоду біля ліжка.
Будь-який акваріум потрібно розташовувати у спокійному місці подалі від вікна.
Дозвольте дитині брати участь у кожному етапі – від купівлі акваріума, обладнання до нього – до рибок та рослинок. Звичайно, тут важливо скеровувати, спокійно пояснюючи, чому може не підійти той чи інший варіант. Бо ж бажання дітей не завжди можуть влізти у найбільший в світі акваріум.
Важливо правильно запустити акваріум, щоб не отримати на другий день суцільне розчарування у вигляді мертвих рибок. А діти особливо важко можуть переживати подібні речі.
Тому потрібно зробити усе правильно з самого початку, крок за кроком формуючи акваріум мрії.
Насамперед купуйте акваріум, обладнання до нього (нагрівач, фільтр, компресор, лампа). Встановіть його у визначеному місці. Воду можна набрати просто з крана, бо ж наразі ніякої живності там не буде.
Ось тут дізнаєтесь більше, як правильно запускати акваріум – https://zoosvit.info/ribki/pershii-zapusk-akvariuma.html
Рибок можна купувати лише після того, як ви запустили акваріум і вода у ньому стала прозорою. Цей процес може тривати тиждень чи два. Поки встановлюється баланс, разом зі своїм чадом ви можете подумати, кого б запустити у вашу водойму.
Краще для початку взяти невибагливих рибок. Зазвичай початківцям радять живородок – гуппі, мечоносців та ін. Та зараз асортимент риби величезний, тому можна спробувати й інших, наприклад, даніо, тернецій, неонів, невеличких сомиків. Та головне – не перестаратись з кількістю.
Доглядайте за акваріумом разом з дитиною, поступово віддаючи їй ініціативу.
Якщо ми уже говоримо про частинку природи вдома, то набагато цікавіше буде виглядати акваріумом з живими рослинами. За допомогою рослин значно легше утримувати баланс, бо ж вони поглинають вуглекислий газ та виділяють кисень, а рибки навпаки. Також рослини витягують з грунта і води зайву органіку, яка накопичується від життєдіяльності риб.
Акваріум з великою кількістю рослин також буде складно утримувати, особливо для дитини. Тому обирайте простіші варіанти. Для початку візьміть невибагливі рослини на кшталт роголисника, наяса. Вони плавають у товщі води, досить швидко ростуть, витягуючи з води зайву органіку. Не забувайте, що для рослин потрібне світло. Щонайменше 5 год. на день акваріум з рослинністю повинен бути освітлений. Але й не більше 10-12 год, інакше – отримаєте спалах шкідливих водоростей. Щоб допомогти дитині автоматизувати процес, можна купити розетку з таймером, яка вмикатиме і вимикатиме освітлення у певний час.
За природнім акваріумом з живими рослинами значно цікавіше спостерігати, бо картинка постійно змінюється, він стає більш динамічним.
Звичайно, можна взяти і штучні рослини, асортимент яких також чималий. Тоді освітлення буде не таке важливе. Однак має бути дуже хороша фільтрація.
Про правильне утримання акваріума знайдете ось тут – https://zoosvit.info/ribki/doglyad-za-akvariumom.html
Є кілька головних правил, дотримання яких убезпечить від багатьох проблем та допоможе тішитись чудовою картинкою у вашій акві:
- Не допускайте перенаселення та перекорму риби.
- Щотижневі підміни води (не більше 20-25% об’єму) разом з обслуговуванням акваріума – сифонка грунту, за потреби миття обладнання, протирання скла та підрізка рослин.
- Постійна фільтрація. Фільтр можна вимикати хіба при щотижневому обслуговуванні.
- Стабільна температура. Для більшості риб та рослин оптимально 25-26 градусів. Нагрівач з авторегулятором допоможе у цьому.
- Стежте за будь-якими змінами в акваріумі.