Розвиток дітей

Всі діти талановиті або як розкрити творчий потенціал малюка

tvorchii_potencial_golovna

Кожна дитина особлива і талановита по-своєму. Та щоб розкрити творчий потенціал, потрібно спочатку дати малюкові розвинути власну фантазію. Через уяву відбувається процес розуміння прекрасного. Не варто думати, що без роботи батьків уява не буде розвиватися, але цілеспрямовані дії допоможуть подолати більшість перешкод у маленького творця. Тож сьогодні поговоримо про те як розкрити творчий потенціал дитини.

Розвитку дитячої фантазії сприяють:

rozvitok_dityachoi_fantazii

  • ознайомлення з новими способами самовираження.
  • робота на розширення кругозору.
  • наявність вільного від навчання або занять часу.
  • відносна свобода вибору в грі.
  • приклад, поданий батьком або іншими дорослими або дітьми.

Розкриваємо творчий потенціал дитини з допомогою мистецтва

rozvitok_potencialu_z_dopomogoyu_mistectva

Важливим для розвитку творчого потенціалу є наявність місця, де дитина могла б займатися. Якщо Ви знайомите малюка з варіантом творчого вираження, то надайте час для самостійного заняття. Покажіть, де знаходяться потрібні інструменти для творчості, щоб він міг при необхідності їх взяти.

Добре при ознайомленні з різними видами прикладного мистецтва відразу знайомити з технікою безпеки і варіантами використання запропонованих матеріалів. Щоб уникнути неприємних ситуацій, на першому етапі ознайомлення і пізнання можливостей краще використовувати безпечні інструменти (пальчикові фарби для малюків, спеціальні ножиці із закругленими кінцями і т. д.). Розповідаючи про те, як правильно використовувати інструменти, Ви допомагаєте малюку в майбутньому не допускати помилок. Привчений до того, що у кожної речі є своє призначення і функція, перш, ніж щось робити, він буде намагатися зрозуміти, як і що правильно.

Показувати різні види людської творчості краще відповідно до віку дитини і на рівні її розвитку. Наприклад, не варто давати пластилін раніше 2-х років. Малюк фізично не зможе з ним працювати і буде прагнути його спробувати на смак. Якщо хочеться до 2 років показати можливості ліплення, то краще використовувати саморобне тісто з борошна, солі і води. Воно буде легко піддаватися навіть ніжним ручкам малюка, а його смак буде відштовхувати від бажання з’їсти.

Не обов’язково купувати найдорожчі матеріали для творчості, головне, щоб вони відповідали вимогам безпеки, були яскравими і дозволяли вирішувати задачу ознайомлення. А коли буде явно помітна схильність дитини до певного виду діяльності, можна задуматися над придбанням додаткових інструментів і матеріалів.

Важливі умови для розкриття творчого потенціалу

umovi_dlya_rozvitku_tvorchogo_potencialu

Для розкриття творчого потенціалу необхідно дотримуватися трьох умов:

  • [b]1.[/b] [b]Показувати[/b] варіанти занять, використовуючи максимально можливу кількість способів створювати «красиве» і «прекрасне»: різні види малювання і ліплення, аплікації і композиції, рукоділля, домашній ляльковий театр і читання за ролями, ознайомлення з музичними творами класиків і сучасників, їх творчими і життєвими долями, читання класичної літератури і заучування віршованих форм.
  • [b]2.[/b] [b]Привчати[/b] малюка до різних видів мистецтва через відвідування театру, музеїв, експозицій і масових заходів.
  • [b]3.[/b] [b]Приклад батьків[/b]. У сім’ї, де прагнуть до розвитку і захоплюються мистецтвом, діти ростуть з розумінням важливості такої діяльності в житті людини. Якщо дитина бачить, що дорослі читають, вона буде прагнути освоїти цю навичку. Сім’я, яка відвідує театр і різні виставки, легко навчить малюка любити цю діяльність. Діти – наше відображення. Якщо ми хочемо, щоб вони щось любили, ми повинні самі це полюбити.

Способи активації творчого потенціалу

sposobi_aktivizacii_tvorchogo_potencialu

Знайти те, до чого лежить душа малюка – важливе завдання, яке стоїть перед батьками. Всі діти мають ті чи інші схильності, і, якщо здається, що у дитини немає улюбленого заняття, то найімовірніше Ви просто ще не знайшли потрібне.

Діти позитивно реагують на пропозицію зайнятися чимось новим. Якщо провести роботу по ознайомленню в легкій ігровій формі, то малюк буде знову і знову повертатися до цього заняття і пробувати свої сили, вражаючи Вас своїми досягненнями.

Заняття, які не викликають захват на початку, іноді стають улюбленими, якщо розповісти і показати різноманітність обраного виду прикладного мистецтва. Форма піднесення нового матеріалу грає роль в освоєнні. Пропозиція створити новий зрозумілий предмет або намалювати героя сприймається як гра і відповідає віковим особливостям сприйняття нового матеріалу.

Активувати творчий потенціал можна тільки шляхом проб і помилок. Тож, пропонуючи нові види самовираження, дайте дитині можливість знайти свій шлях. Поступово буде проявлятися більший інтерес до того чи іншого варіанту творчості з використанням найбільш потрібних інструментів. Але це не означає, що якщо малюк любить малювати пензликом або олівцями, то не слід пропонувати йому інших варіантів. Вираз емоції із застосуванням різних форм і інструментів стимулює мислення і фантазію, дає необхідний імпульс для всебічного розвитку.

Різноманітність матеріалів доступних в магазинах, легко вирішує питання про підготовку занять по активізації творчого потенціалу. Але не варто сподіватися тільки на придбані набори для дитячої творчості. Хороших результатів можна домогтися, дозволяючи дитині не тільки творити, а й готувати матеріал. Збираючи листя і шишки для майбутніх виробів, допомагаючи готувати тісто для ліплення і вирізаючи необхідні деталі з підручних матеріалів, малюк вчиться мислити, не користуючись запропонованими шаблонами. Він розуміє, як шукати нові варіанти використання звичних речей і бачити цікаве в буденному.

Активізації творчого потенціалу сприяє і можливість синтезу різних видів діяльності. Наприклад, прочитавши цікаву казку, можна запропонувати намалювати героїв або ситуацію. Добре зробити аплікацію за мотивами історії або розіграти вподобану частину по ролям. Показавши малюкові, як можна використовувати цікавий сюжет по-різному, можна легко знайти потрібний саме для нього вид творчості.

У 3-4 роки можна починати відвідувати творчі гуртки та секції, щоб дати додатковий стимул у розвитку вподобаного вміння. Але варто пам’ятати: надмірне навантаження і не дуже цікаві заняття відбивають бажання займатися. У тиждень добре відвідувати не більше 2-х занять одного виду. Одночасно відвідувати краще не більше 3-х різних гуртків.

Якщо дитина проявляє небажання відвідувати обраний гурток чи секцію, потрібно в неї запитати, що саме не подобається. Якщо складно або нудно, то замініть гурток на інший, але якщо не приваблює сам вид діяльності, то краще відмовитися від нього на деякий час.

Звичайно, кожному дорослому хочеться, щоб його дитина одночасно малювала, грала на музичних інструментах і виступала на сцені, але в житті такого не буває. Нехай малюк спробує сили в різних видах творчості і поступово визначиться з одним або двома напрямками, які дійсно припадуть до душі. Удачі у виборі!