Орігамі з паперу для дітей стало відомо завдяки Японії. Місцеві самураї складали фігурки зі стрічок, щоб дарувати один одному перед боєм, а на весілля паперові метелики супроводжували нареченого і наречену, символізуючи їх чисті і легкі душі. Після того як Японія відкрила свої кордони для решти світу, орігамі для дітей у вигляді схем швидко розійшлися по світу. Чималий внесок у розвиток мистецтва вніс німецький педагог Фрідріх Фребель. Йому належить ідея використовувати складання як заняття, що допомагає розвивати дрібну моторику і просторову уяву у дітей.
Орігамі для дітей – легендарне мистецтво складання фігурок з паперу для всебічного розвитку Вашого малюка. Тож, як Ви вже зрозуміли, саме про орігамі для дітей, його види і користь для розвитку малюка сьогодні поговоримо.
Види і техніки орігамі
Орігамі виникло спочатку в японських монастирях, де монахи використовували паперові фігурки для прикраси храмів. Трохи пізніше орігамі стає важливою частиною культури японської аристократії. З поширенням і більшою доступністю паперу, орігамі підкорює серця і дітей, і дорослих в багатьох країнах світу. Одна з особливостей орігамі полягає в тому, що при створенні виробів не використовуються ні ножиці, ні клей. У класичному вигляді орігамі використовують тільки квадратний аркуш паперу. З’являються нові види, розробляються нові техніки і методики складання фігурок з паперу. В даний час можна виділити певні види даного декоративно-прикладного мистецтва. Тож, фахівці розрізняють кілька видів мистецтва складання:
- [b]Класичне орігамі[/b], при якому використовується класична техніка складання паперових фігурок. Аркуш паперу має квадратну форму. Використовується лише один аркуш паперу і фігури складаються без ножиць і клею.
- [b]Модульне орігамі[/b]. Використовується кілька листів різної форми і розміру, з яких відповідно до схеми орігамі складаються модулі. Кожен модуль збирається за класичними канонами. Потім окремі фігурки з’єднуються методом вкладання.
- [b]Кусудама[/b]. Різновид модульної збірки, в результаті якої з’являється велика фігура у вигляді кулі. Всередину неї можна класти сувеніри або ароматні трави, використовуючи кулю як саше.
- [b]Кірігамі[/b]. Цей варіант орігамі допускає застосування ножиць і клею. Цей вид найчастіше використовується при створенні панно, листівок і композицій.
- У XX столітті з’явилася нова техніка, яка дозволила створити новий вид в даному напрямку мистецтва – [b]мокре складання[/b]. Фігурки, створені в цій техніці, відрізняються більшою природністю і наближеністю до оригіналу. У ній дуже часто виконують моделі тварин, птахів, квітів. При мокрому складанні недостатньо намочити аркуш паперу для виробу. Потрібно застосовувати щільний папір, при створенні якого для скріплення паперових волокон був доданий водорозчинний клей.
- [b]Аерогамі[/b] . Техніка складання літаків також виділилася в окремий вид.
Що потрібно для роботи?
Класичним, звичним матеріалом для складання є папір. Спеціальний папір можна купити в магазині. Він має квадратну форму, одну білу і одну кольорову сторону.
Тож, головне, від чого залежить успішність створення орігамі – це вибір правильного паперу. Дуже багато залежить від якості і щільності паперу. Щоб малюк не засмутився, щоб не втратив інтерес до створення паперових фігурок, підбирайте папір, який підходить для складання фігурок.
Що підійте для складання фігурок?
- [b]Готові набори для орігамі[/b]. Крім спеціально підібраного паперу, в таких наборах можна знайти кілька схем орігамі для дітей. У наборах крім білого, зазвичай представлено кілька видів кольорового паперу, в тому числі двосторонній або з візерунками.
- [b]Офісний кольоровий і білий папір[/b]. Досить щільний, тримає форму, легко можна згинати по складкам креслення. Не міняє колір на згинах моделі. На жаль, на місці згину порушується цілісність паперового полотна – з’являються ворсинки.
- [b]Стікери або папір для нотаток[/b]. Використовуються для маленьких виробів, а також для створення модулів в кусудама.
- [b]Кольоровий папір для школярів[/b]. Не підходить для орігамі через свої якості: тонкий, легко рветься, не тримає форму, самостійно розправляється, згини моментально біліють і рвуться.
- [b]Глянцеві сторінки журналів[/b]. Це один з кращих варіантів для складання фігурок, адже сторінки не затираються на згинах. Такий матеріал міцно тримає форму та легко згинається під пальчиками дитини.
Тож, якщо Ви вирішили відкрити дитині техніку орігамі, Вам знадобляться: папір різних кольорів, лінійка, ножиці, клей, олівець. Звичайно ж, не обійтися без схеми, по якій Ви будете разом створювати вироби. Також можуть стати в нагоді всілякі намистини, стрічки та інші дрібниці для декорування готових виробів.
Вироби орігамі для дітей
Щоб паперовий виріб не тільки радував малюка, але і був корисним в процесі виховання, необхідно враховувати вік непосиди. Те, що викличе інтерес у малюка в один рік, зовсім не буде цікаво для дітей старшого дошкільного або шкільного віку.
У домашніх умовах почніть збирання виробів з найлегших фігур. Покажіть малюку, як правильно зібрати фігурку за кресленням. Поясніть порядок дій. Коли переконаєтеся, що дитина зрозуміла Ваше пояснення, дайте їй можливість самій зібрати паперову фігурку.
При створенні орігамі для дітей 4-5 років враховуйте, що діти такого віку ще невпевнено працюють з ножицями під час вирізання шаблонів. Контролюйте процес вирізання, щоб дитина не порізалася. Також можна заздалегідь приготувати для занять вирізані шаблони.
Перші уроки складання паперових фігурок малюк може освоїти вже в ранньому віці. Фігурки таких тварин, як кішка або собака малюк освоїть дуже швидко.
Орігамі для дітей 5 років вже містять в собі рухомі моделі. Рух паперових моделей являє кумедне видовище і дуже подобається дітям.
Застосування в орігамі для дітей 6-7 років різних схем полегшить школяреві освоєння нових технік складання паперових фігурок. Малюк вже впевнено тримає в руці ножиці, може сам вирізати шаблони для виробів. У подарунок мамі школяр може самостійно зробити фігурку квітки.
Чим старший школяр, тим складніші паперові моделі йому під силу. У школі, навчаючи орігамі, для дітей 8-9 років пропонують освоїти техніку кусудама. Діти збирають цілі композиції з окремих модулів. Це можуть бути кулі з геометричних фігур, з квітів.
Діти дуже люблять складати паперові фігурки. Це заняття для них захоплююче і корисне, адже орігамі здатне розвинути уяву, логіку, уважність і просторове мислення. Майстри переконані, що той, хто пізнав неповторний світ орігамі, назавжди залишиться його вірним прихильником.
А вже у наступній частині статті «Орігамі для всебічного розвитку малюка. Частина 2» ми детально обговоримо та дізнаємося все про користь орігамі.