Дитина дошкільного віку досить активно пізнає світ та поглинає багато інформації. Тому, не можна пропускати навіть хвилини у розвитку та навчанні Вашого малюка. Оскільки провідним видом діяльності в цей період є ігри, то навчати дітей ефективніше за все за допомогою розвиваючих видів ігор. Отже, дізнаємося детальніше про розвиваючі ігри для дітей 2-3 років.
Дуже важливо враховувати вік дитини при виборі тих чи інших видів розвиваючих ігор. В протилежному випадку, маляті або буде нецікаво гратися (якщо запропоновані ігри будуть розраховані на більш молодший вік, ніж у даної дитини), або йому складно буде розуміти вимоги і умови гри (якщо вони будуть розраховані на більш дорослих дітей). А які саме розвиваючі ігри вибрати для дитини 2-3 років, щоб вона гармонійно росла і розвивалася, визначимо разом. Проте, спочатку варто знати, які зміни відбуваються у психологічному розвитку дитини 2-3 років.
Головні зміни, які відбуваються в розвитку дитини в 2-3 роки
У 2-3 роки Ваша дитина постійно дивує досягненнями розвитку. З кожним днем вона стає все більш самостійною, у вчинках простежується причинно-наслідковий зв’язок, допитливість зростає щохвилини, Ваше спілкування стає все більш інформативним.
Вікові особливості дітей 2-3 років пов’язані з інтенсивним фізичним, інтелектуальним і емоційним розвитком. Особливості розвитку малюків в цьому віці – це імпульсивність бажань, залежність потреб від ситуації, неусвідомленість мотивів поведінки. Щодня світ навколо них стає все цікавішим і цікавішим.
У 2-3 роки дитина прагне:
У 2-3 роки дитина вже звикла жити за певним розпорядком. Їй комфортний традиційний режим дня, організм малюка пристосований до звичних форм неспання і прийому їжі. Будь-яке порушення звичайного розпорядку створює дискомфорт для малюка, викликає його протест: капризи, сльози, непослух. Тому батькам важливо поступово готувати дитину до майбутніх змін. Заздалегідь говорити про очікувані новини, попереджати, що скоро потрібно буде йти або зайнятися чимось іншим, в потрібний момент не авторитарно переривати гру, а поступово перемкнути увагу, зацікавити, «заговорити», змінюючи ситуацію і обстановку.
Враховуйте, що дитина в 2-3 роки складно звикає до нової обстановки і нового оточення, тому адаптаційний період під час відпочинку на виїзді може затягнутися на 5-6 днів. А повернення додому для малюка – така ж важка зміна звичної обстановки, як і від’їзд.
Розвиваючі ігри які, потрібні для дитини 2-3 років
Всі заняття з дитиною, як і раніше, проводяться тільки в ігровій формі. Ігрові сюжети повинні бути захоплюючі й цікаві саме для Вашої дитини. Усі діти різні і індивідуально розвиваються, тому якщо Ваш малюк не вміє чогось, що може його друг-одноліток, не турбуйтеся – всьому свій час. Необхідно лише пам’ятати, що зараз обов’язково потрібно грати з малюком в розвиваючі ігри та іграшки.
Вивчаємо цифри і геометричні фігури
Це перші кроки по ознайомленню дитини з математикою. Крім книг, призначених для цього віку (як правило, у віршах і картинках), Ви самі можете пограти з дитиною.
Ідеальним матеріалом для таких ігор можуть стати картки. Зараз випускають картки для хлопчиків і для дівчаток, щоб підвищити інтерес до розвиваючих занять. Багато прикладів карток можна знайти в Інтернеті. І якщо у Вас є кольоровий принтер – дидактичний матеріал для розвиваючих ігор готовий.
Кубики залишаються улюбленим предметом ігор, але тепер дитина вже знає, що можна побудувати будинок, в якому живе лялька або гараж для машини. Попросіть маленького будівельника брати певні фігури: кубик, конус, піраміду, поступово додаючи колірну задачу. Наприклад: «Давай побудуємо синю вежу з кубиків, а дах зробимо зеленим, з конуса».
Розвиваємо логічне мислення, пам’ять і увагу
У віці від 2-х до 3-х років дитина повинна вміти виконувати Ваші прохання, в які входять 2-3 дії. Наприклад: «Візьми рушник і віднеси його на кухню, а мені принеси яблуко зі столу». Якщо щось не виходить, пройдіть всі дії разом, пояснюючи по порядку, що Ви зараз робите. Через короткий час дитина зможе здійснювати подібні дії самостійно.
Обов’язково, граючись, малюйте фарбами, олівцями, кольоровими маркерами на папері. При сильному бажанні розфарбовувати стіну, повісьте на неї великий аркуш ватману або старі шпалери. Зручна у використанні дошка для малювання – вона має дві сторони: одна для малювання, друга – магнітна. Малюємо все, що бачимо: від мами і тата, до фруктів і машин.
Ліпіть з пластиліну прості фігурки і композиції на дошці або картоні. Тепер Ваша дитина досить доросла, і вже не буде хотіти їсти пластилін. Для дуже обережних мам можна продовжити ліплення з солоного тіста.
Будуйте з кубиків і конструкторів вежі, мости, дороги. По дорозі може їхати улюблена машина, а у вежі буде жити принцеса. Інтерес до розширених смислових ігор у цьому віці великий і мама може подавати ідеї та сюжети. Наприклад, розкажіть придуману казку, інсценуючи її тут же в грі.
Збирайте пазли. Прості, великі пазли, що складаються з 4-8 деталей – це те, з чого потрібно почати. Можна придбати тематичні пазли для найменших: транспорт, фрукти і овочі, тварини. Спочатку поясніть малюку, як збирати цілий малюнок. Потім запропонуйте йому самому розібратися в деталях, лише зрідка поправляючи невірні дії. При цьому важливо пояснювати, чому, наприклад, колесо від машини не може бути зверху.
Існують подвійні пазли-картинки: на одному зображена кішка і до неї потрібно підібрати другий пазл із зображенням кошеняти. Визначення парних предметів (чайник-чашка, велосипед-колесо, руки-рукавички) розвиває логіку і пам’ять.
Розвиваємо мовлення
У період від двох до трьох років дитина вже чудово розуміє і усвідомлює побутові фрази і слова, які говорять батьки і сторонні. У відповідь малюк відповідає фразами з 5-6 слів. Якщо Ваш хлопчик (у 90% саме хлопчики!) поки говорить лише окремі слова, прикладіть більше зусиль до занять з ним.
Можна розпочинати вчити літери. Найперші букви можуть бути намальовані на кубиках із зображенням предметів. У процесі спорудження будинку, повторюйте букви з малюком. Картки з абеткою можна придбати в будь-якому книжковому магазині. Зацікавте карапуза кольоровими картинками на них і різним кольором букв (голосні – червоні, приголосні – сині).
Вчіть віршики. У віці від двох років дитина може запам’ятовувати прості коротенькі віршики та потішки. Головне, щоб вони подобалися їй, тоді і запам’ятовуватися вони будуть легше.
Пізнавайте навколишній світ
Уміння в два-три роки знати і показувати частини тіла та обличчя – показник гарного розвитку Вашого малюка. Для закріплення навички, беріть іграшки (це можуть бути ляльки, ведмеді, зайці) і дзеркало. Показуючи на частини тіла і називаючи їх на одній іграшці, попросіть дитину показати їх на іншій. Перед дзеркалом показуйте пальцем на частини свого обличчя, а малюк нехай повторює те ж, але на своєму. Існують картки для таких розвиваючих ігор.
Ще одне важливе вміння у цьому віці – називати, який транспорт їздить, який літає, а який – плаває. Книжки і картки при цьому дуже зручні, але не втрачайте простих можливостей на прогулянці. Розмовляйте з дитиною: “Ось проїхала вантажівка – вона перевозить важкі вантажі, а тут – швидка допомога, вона рятує життя людей і так далі. Полетів літак, а водій в ньому – пілот! По річці пливе корабель, за штурвалом – капітан. На велосипеді їде велосипедист, на мотоциклі – мотоцикліст.”
Правильним буде, коли Ви їсте фрукти і ягоди, промовляти їх назви. Овочі до чищення і готування необхідно показати дитині і розповісти, як вони називаються і що з них готують. Наприклад, в борщ ми покладемо: картоплю, буряк, моркву, капусту, цибулю. Граючи пізніше, з дитячим посудом, Ваш маленький кухар обов’язково згадає і повторить всі овочі. Попросіть дитину приготувати Вам компот або суп. Для цього добре мати невеликі іграшкові муляжі овочів і фруктів, або ж картки з їх зображенням.
Така ж гра може бути пов’язана з назвами тварин: які бувають тварини, як називаються їх “дітки” і що вони їдять. Добре, якщо у Вас є домашні вихованці. Якщо їх немає і немає можливості завести навіть рибок в акваріумі – скористайтеся картками, книжками і походами в зоопарк.
Дітки від двох до трьох років вимагають вже сюжетних ігор, навіть якщо вони не готові до них. Вводьте прості, але захоплюючі елементи і беріть участь у грі і навчанні. Збивання м’ячем кеглів, накидання кілець від пірамідки на ніжки табуретки, хованки, біг наввипередки – все це розвиває повсякденні навички та вміння дитини.
На прогулянці не сидіть на лавці – катайте малюка на гойдалках, каруселях, притримуйте його на сходах і в лабіринтах, на гірках. Діти з двох років вже досить сміливі і самостійні для таких активних фізичних вправ на повітрі.
Психологи рекомендують саме в період між другим і третім роком життя посилено займатися зі своєю дитиною цікавими іграми, проводити більше часу на свіжому повітрі, при можливості більше подорожувати і дарувати дитині яскраві емоції.