Виховання дітей

Маленькі маніпулятори: поради батькам, які йдуть на поводу у дитини

Практикуючі демократичне виховання мами і тати зізнаються, що періодично стають жертвами дитячих маніпуляцій. Розпещені діти сідають дорослим на шию, змушуючи виконувати будь-яку забаганку. Однак від подібних психологічних хитрощів з боку дитини не застраховані навіть найсуворіші батьки. Як зрозуміти, що ви на короткому повідку у дитини? Яким способом можна повернути колишній авторитет? Яких помилок не можна допускати, якщо у вашій родині з’явився маленький маніпулятор?

Найпоширеніші помилки батьків, що провокують маніпуляцію

Помилка №1. Спроби дитини маніпулювати батьками помічені занадто пізно

Більшість батьків допускають одну і ту ж помилку: не помічають перших ознак маніпуляцій сина або дочки. А, як відомо, вчасно не діагностоване захворювання призводить до ускладнень.

Немовлята не здатні маніпулювати оточуючими. Спроби залучити до себе увагу більшою мірою обумовлені інстинктами, ніж усвідомленими бажаннями. Малюк не може самостійно про себе подбати, тому кличе на допомогу маму. А ось в молодшому шкільному віці дитина вже свідомо намагається маніпулювати мамою, татом, бабусями, дідусями, нянями і іншими близькими людьми. Якщо дитина виявила певну методику, що дозволяє їй отримати від дорослого бажане, вона буде регулярно її використовувати.

Щоб не розвивати якості маніпулятора в своїй дитині, важливо вчасно розпізнати перші спроби маніпуляції і чітко дати зрозуміти, що вони не працюють. Для цього необхідно відзначати регулярно повторювані випадки, коли дитина отримує те, що ви не дозволяли.

Як «метод» отримання бажаного ваша дитина може використовувати сльози, випрошування, лестощі, а також істеричну або агресивну поведінку.

Якщо батьки уважні і чуйні, то їм не важко буде порівняти «масштаб трагедії» (тобто сприйняття ситуації дитиною), і реальну важливість того, що вона хоче отримати, і, таким чином, виявити спробу маніпуляції. Також можна безпосередньо поговорити з дитиною (до того, як емоції захлиснуть її), дізнатися, чого вона конкретно хоче і навіщо ».

malenki_manipulyatori_2

Помилка №2. Поганий приклад

Іноді батьки самі провокують дітей, спонукаючи використовувати маніпуляцію для досягнення цілей. По-перше, вони можуть самі маніпулювати дітьми, якщо не знають інших шляхів впливу на поведінку дитини, тим самим подаючи негативний приклад. А по-друге, батьки можуть неусвідомлено підкріплювати вчинки маніпулятивного характеру. Найголовнішим підкріпленням для дитини служить, звичайно, отримання того, чого вона вимагала

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Помилка №3. Здатися і поступитися

Дійсно, іноді дорослим легше піти на поступки дитині, щоб та заспокоїлася і «відчепилася». Найчастіше мами і тати піддаються на провокації в людному місці: в гостях, в магазині, в поліклініці.

Досить поширене явище – у відділі дитячих іграшок малюк заводить істерику, вимагаючи купити ляльку або машинку. І мама, червоніючи від сорому за свою нестриману капризулю, задобрює її новою іграшкою, тобто стає жертвою маніпуляції.

Якщо ви опинилися в подібній ситуації, не поспішайте здавати позиції і виконувати вимоги, які знаходяться за межею ваших інтересів. Проявіть терпіння і непохитність. В іншому випадку дитина, яка відчула вашу слабку сторону, буде і далі змушувати вас діяти собі на вигоду.

Помилка №4. Прояв агресії

Отже, ви усвідомили, що син або дочка вами маніпулює. Образа, роздратування, злість і бажання покарати – природна реакція, яку потрібно придушити. Деструктивні емоції в даному випадку можна розглядати як легкозаймисту рідину, яку впорснули в невелике багаття.

malenki_mnipulyatori3

Як впоратись з дитячою маніпуляцією: поради батькам

Дуже важливо не переборщити, прагнучи уберегти себе від танців під дудку дитини-маніпулятора. Деякі батьки вважають, що кращий спосіб припинити спроби тиску з боку сина або дочки – ігнорувати їх. Таку поведінку діти можуть розцінити, як байдужість до них і до їхніх потреб. У підсумку ми отримуємо дитячу образу, замкнутість, озлобленість, а в гіршому випадку ще й депресію, спровоковану невірним висновком: «Я для них – пусте місце. Мене не люблять ».

Як же грамотно знизити ризик маніпулювання (або хоча б мінімізувати частоту) з боку дитини і при цьому не зруйнувати крихкий місток порозуміння?

  • Будьте впевнені в своїй правоті. Для цього подумки позначте чіткі межі: «добре» і «погано», «дозволено» і «неприйнятно». Ці кордони допоможуть вам приймати рішення, вони ні в якому разі не повинні бути порушені зовнішніми обставинами.
  • Встановіть для дитини тільки основні і найважливіші кордони. Усередині них надавайте їй свободу – не варто забороняти все підряд.
  • Поважайте думку дитини, але при цьому пояснюйте, що остаточне рішення приймаєте ви – дорослий.
  • Будьте чесним і відкритим, дотримуйтесь прийнятих в сім’ї правил, а якщо допустили помилку – визнайте її.
  • Визнайте право дитини на негативні емоції, коли вона не отримує те, чого хоче, не лайте за істерики, але при цьому не йдіть на поступки.
  • Контролюйте свої емоції і завжди зберігайте спокій в спілкуванні з дитиною.
  • Зберігайте (або відновіть) довірчі відносини з дитиною, частіше говорить про те, як сильно ви її любите.

Сподіваємося, ці поради допоможуть вам взяти ситуацію в свої руки і відновити мир в сім’ї. Пам’ятайте, будь-яка маніпуляція дитини спрямована на залучення вашої уваги. Якщо капризи, брехня і різного роду психологічні прийоми з боку сина або дочки почастішали, подумайте, чи достатньо тепла і ласки ви даруєте своїй дитині? Можливо, настав підходящий момент для позитивних змін, які ще більше зблизять вас з дитиною.