Кожна дитина адаптується в соціумі по-своєму, самостійно визначаючи межі своєї відкритості. Одні діти легко спілкуються з людьми, яких бачать вперше, інші нелегко знаходять спільну мову навіть зі своїми близькими. Однак кожен з малюків потребує спілкування. Про те, звідки береться дитяча замкнутість, що відрізняє її від природної скромності і як батькам допомогти малюкові подолати внутрішні бар’єри читайте у сьогоднішній статті.
Все про дитячу замкнутість: замкнутість чи скромність
Для того щоб зрозуміти, що ваша дитина дійсно замкнута, а не інтроверт, скромний і тихий за характером, потрібно уважно спостерігати за її поведінкою.
Про замкнутість свідчать наступні ознаки:
- Дитина неговірка, рідко з інтересом підтримує бесіду, спілкується напівголосно і обмежується черговим набором фраз (наприклад, відповіддю «не знаю»).
- Малюк важко переживає зміну колективу, напружений в присутності незнайомих дітей і дорослих.
- Дитина ніколи не відстоює свою думку (навіть якщо у неї відібрали улюблену іграшку).
- В дитини має друзів.
- Малюк боїться всього нового.
- Дитина практично не жестикулює, часто тримає руки за спиною або ховає їх в кишенях.
- Дитина захоплюється незвичайним хобі (замкнуті діти нерідко компенсують цим брак спілкування).
Як вже було сказано, дитячу замкнутість легко можна переплутати зі скромністю та інтровертністю.
Скромні діти цілком нормально спілкуються з добре знайомими людьми, охоче підтримують бесіду з близькими і виглядають «буками» тільки в незнайомій компанії або при несподіваних обставинах.
Інтровертність – це особливість характеру, яка виражається в тому, що дитина вміє і любить спілкуватися, але всі свої емоції і думки вважає за краще тримати при собі.
А от замкнута дитина одночасно і не любить спілкуватися, і страждає від самотності. Йому хочеться розповісти щось про себе, але він боїться поділитися цим з ким-небудь. Замкнутість – це не вроджена якість. Відзначено, що частіше за все замкнутими стають діти з високим рівнем інтелекту.
Причини дитячої замкнутості
- постійно незадоволені вчинками дитини (не так ходить, не так їсть, і ін.).
- ставлять до дитини підвищені вимоги (такі діти близько до серця приймають навіть дрібні невдачі, а це сильно б’є по їх самооцінці, змушує занурюватися в роздуми і замикати на замок власні емоції).
- сваряться між собою (через батьківські сварки дитина шукає усамітнення).
- проявляють байдужість до переживань дитини (вони здаються їм незначними).
Неправильна поведінка батьків:
Психологічна травма, викликана насмішками близьких або друзів.
Важке захворювання, що заподіює дитині незручності або змушує її думати про те, що вона не така, як інші діти.
Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.
Як перемогти дитячу замкнутість
Ніколи не називайте свою дитину «замкнутою» вголос, оскільки вона і так це відчуває і переживає через свій душевний стан.
Не змушуйте дитину відмовлятися від її захоплень, якими б дивними або марними вони вам не здавалися. Спробуйте подивитися на них дитячими очима.
Допомагайте малюкові реалізовувати себе в хобі. А ще краще – будьте на крок попереду. Наприклад, дитина зацікавився географією – а ви одразу даруєте їй великий глобус.
Якщо у дитини щось не виходить, не критикуйте і не звинувачуйте, називаючи «недотепою» або «тюхтієм». Замкнута дитина і так занадто критично ставиться до самої себе. Краще спробуйте підбадьорити.
Уважно слухайте історії свого малюка і ніколи не кажіть, що вам ніколи, задавайте питання, цікавтеся його справами. Якщо мама з татом відмовляються вислухати його, він сприймає це на свій рахунок і в наступний раз вже не зробить спроби поспілкуватися.
Довіряйте своїй дитині, завжди радьтеся з нею, враховуйте її думку. Замкнутим дітям не вистачає довіри з боку оточуючих, тому пропозиція обговорити щось разом додасть віри в те, що з її думкою рахуються і її поважають.
Поясніть дитині, що страхи є у всіх. Наведіть приклад власну історію або історію з життя когось із знайомих. Коли дитина зрозуміє, що він не один такий на всьому білому світі, йому буде легше боротися зі своїм страхом бути відкритим.
Частіше розмовляйте зі своєю дитиною про її страхи і разом шукайте шляхи їх подолання. Якщо дитині не вдається потоваришувати з ровесниками, допоможіть її – поясніть, як це краще зробити, з чого почати розмову, чому важливо цікавитися іншою людиною.
Хваліть і карайте дитину завжди вчасно і тільки за скоєне. Замкнута дитина заслуговує такого ж ставлення до неї, як і дуже товариський малюк: не варто розхвалювати без приводу або скасовувати покарання, коли зроблено серйозний проступок.
Якщо ви хочете проникнути в світ замкнутої дитини і допомогти їй налагодити контакт з оточуючими – в першу чергу розкрийте двері власного серця. Будьте відкритими зі своєю дитиною, і вона обов’язково відгукнеться!