Здоров'я дитини

Що кожному треба знати про вітамін Д

чи потрібен вітамін д дітям

Вітамін D в останні роки викликає постійну увагу з боку дослідників та лікарів. Підтримка його достатнього рівня в крові знижує ризики розвитку системних захворювань, покращує самопочуття та загальну фізичну форму. Хочете знати більше про вітамін Д для дітей та дорослих? Рекомендуємо ознайомитись з оглядом далі.

Особливості синтезу на сонці

Вітамін Д може синтезуватись організмом природним шляхом під впливом сонячних променів. Але для підтримки оптимального рівня речовини в крові на сонці потрібно знаходитись регулярно, подовгу та суто вранці. Якщо порушити ці вимоги, синтез вітаміну Д відбуватиметься у незначній кількості. Також не можна використовувати засоби для захисту шкіри з СПФ.

Статистика демонструє, що дефіцит вітаміну Д виявляється навіть у жителів теплих сонячних країн. В Україні він діагностується у кожних 9 людей з 10. Особливо небезпечна нестача речовини в дитячому віці, коли організм активно росте, але дорослим теж важливо підтримувати постійний оптимальний рівень вітаміну Д3. Це дозволить зміцнити імунітет, покращити роботу гормональної та нервової систем, підвищити рівень енергії, бадьорості.

Харчові продукти з високим вмістом вітаміну Д

Отримувати речовину можна з щоденного раціону – за умови, що він містить необхідні категорії харчових продуктів. Багата на вітамін Д3 жирна риба (особливо скумбрія, лосось), яловичина, сир, яєчні жовтки, гриби. Корисно для здоров’я вживати збагачені пластівці, апельсиновий сік (натуральний) та молоко. Також діти та дорослі можуть приймати спеціальні добавки – наприклад, Олідетрим Кідс з дозуванням 600 МО чи Олідетрим для дорослих 2000, 4000 МО. Але до початку курсу потрібно зробити аналізи, визначити поточні дефіцити та оптимальне профілактичне, терапевтичне дозування (це має робити лікар).

Вплив вітаміну Д на організм

Речовина корисна для всіх органів та систем – імунної, опорно-рухової, травної, нервової, ендокринної тощо. Позитивно впливає нормальний вміст вітаміну Д на стан шкіри, волосся та зубів. Він допомагає засвоєнню кальцію, тож підтримує міцність, щільність кісток.

Є дані, які затверджують: нестача вітаміну Д значно підвищує ризики аутоімунних порушень та сприйнятливість до інфекційних збудників. Компенсація дефіциту, навпаки, сприяє підтримці імунної функції. Вітамін Д відповідає за вміст серотоніну – нейромедіатора, що покращує настрій та створює гармонічний внутрішній стан. У деяких випадках природна речовина чинить аналогічний антидепресантам вплив. Вітамін Д3 може використовуватись самостійно або у комплексному лікуванні психічних порушень у дитячому, дорослому віці.

Ми знаємо, що головним будівельним матеріалом для м’язів та кісток є кальцій, але без достатньої кількості вітаміну Д він не буде засвоюватись. Тому ці речовини потрібні організму в комплексі. Може дефіцит Д3 призводити до розвитку целіакії – його називають основним з факторів ризику. Ожиріння у більшості випадків пов’язане з низьким вмістом вітаміну D. Речовина жиророзчинна, її залишки можуть ховатись в жировій тканині та не виявлятись під час аналізів.

Наскільки речовина безпечна?

Вітамін D може бути токсичним, якщо його занадто багато. Гіпервітаміноз призводить до серцевих аритмій, кальцифікації артерій та пошкодження внутрішніх органів, утворення каменів в нирках. Під час перебування на сонці отримати надмірну кількість речовини ви не зможете, передозування виникають в результаті неконтрольованого приймання добавки. Саме цьому дозування має призначати лікар за результатами аналізів. Не експериментуйте зі своїм здоров’ям.