Виховання дітей

Як привчити дитину читати? Декілька порад

yak_privchiti_ditinu_chitati_knizhki

Не секрет, що бажання читати і стійкий інтерес до читання формується в сім’ї, і основа його – звичка дитини читати. Привчання дітей до читання потребує часу і зусиль. Ніхто за батьків цього не зробить. Світовий досвід підказує: треба якомога раніше долучити дитину до книги – джерела знань, ідей, мудрості та досвіду. Чи розвинеться допитливість і інтерес до читання, чи перетвориться цей інтерес в джерело мудрості – залежить в першу чергу від мами і тата.

Читання відіграє неоціненну роль у житті дитини. Воно розширює її кругозір, відкриває двері у світ моральних цінностей, вчить культурно поводитися, красиво говорити, збагачує мову, покращує пам’ять і, нарешті, є прекрасною можливістю для захоплюючого, цікавого і корисного проведення часу.

Ставлення до читання на сьогоднішній день у дітей вельми суперечливе. Є діти, для яких книга кращий друг. Вони відзначаються інтелектом, ерудицією, культурою, здатністю вирішувати нестандартні завдання. На жаль, таких дітей з кожним роком стає все менше. А от дітей, які не люблять читати, з кожним роком стає все більше. Для них читання – тяжка повинність. А саме від читання залежать навчальні успіхи з усіх предметів. Читання в школі є основою для вивчення всіх дисциплін, навіть математики. Неправильно зрозуміле завдання веде до неправильного розв’язання. Разом з тим, начитаність школярів визначає рівень міжособистісних відносин у класі, обумовлює духовний клімат в школі і вдома.

yak_privchiti_ditinu_chitati_knizhki2

«Читання – це звичка, якої не вчать, а якою заражаються»

Чому перша книжка іноді не викликає у дітей інтересу? Та тому, що в перший час користуватися нею без допомоги дорослих вони ще не можуть. Насолоджуйтесь читанням самі і виробіть у дітей ставлення до читання, як до задоволення. Основою навчання завжди був власний приклад. Як часто і як багато читаєте ви? Не так часто, як хотілося б? Не вистачає часу? Багато важливих турбот і невідкладних справ? Як це не парадоксально, але у вашого маленького сина чи маленької дочки теж багато важливих справ і турбот. Тільки якщо для вас це робота і побутові обов’язки, то для них- ігри, розмови, малювання.

Ваше завдання зробити так, щоб у списку пріоритетів читання піднялося якомога вище. Для цього дитина повинна знати, що читання є корисним і цікавим. Якщо читання не приваблює вас, то чому воно повинне цікавити ваших дітей? А от якщо дитина бачить вас з книгою, нехай недовго, але регулярно, то вона робить висновок, що читання для вас цікаве і є елементом дорослого життя, яке діти дуже часто прагнуть наслідувати. Здавалося б, будь-яка дитина із задоволенням буде слухати, як мама або тато йому читають. Але це далеко не так.

Найважливіші речі, які варто врахувати, привчаючи дитину до книги

Важливо привчати дитину до книги з найперших днів життя. Хоч новонароджений ще й не розуміє слів і сенсу розказаного, але він чує мамин розмірений голос! Тому немовлята дуже люблять вірші! Вірші – це світ гармонії такту, вони діють на дітей заспокійливо.

Читайте маляті, коли воно ще не вміє розмовляти. А коли дитина стане читати сама, зберігайте ритуал «читання після обіду або на ніч». Читайте з дитиною вголос, за ролями і по черзі – до взаємного задоволення.

Читайте більше самі. Нехай дитина бачить, що ви захоплені читанням, вона повинна бачити, що вам це подобається. Читайте самі «про себе» у дитини на очах. Іноді саме так виникає бажання теж пізнати це задоволення. Час від часу беріть дитячі книги. Читайте їх «захоплено», посміхаючись, йдіть на всілякі хитрощі, щоб пробудити дитячий інтерес. І обов’язково попросіть малюка «не брати вашу книжку», поки не дочитаєте.

ditina_v_knigarni

При виборі книг враховуйте доступність літературного твору відповідно до вікових та психологічних особливостей дитини. Купуйте книги, відповідні захопленням вашої дитини (про павуків, фей, принцес, коней, динозаврів і т. Д.), А також за мотивами мультфільмів і фільмів, які їй подобаються. Закріпіть у дитини відчуття, що від книг можна отримувати багато задоволення та позитивних емоцій. Після цього буде легше перейти до художньої літератури.

Пам’ятайте, що величезне значення для дитини має читання книг з моральним змістом. У них через художні образи виховуються сміливість, допитливість, ефективні комунікативні навички, співчуття, чуйність і дбайливе ставлення до близьких.

Одним із прийомів, що поглиблюють розуміння змісту і виразних засобів, є повторне читання. Діти люблять слухати знайомі оповідання і казки по багато разів.

Однією з умов, що забезпечують найбільш повноцінне сприйняття твору – пояснення незнайомих слів. Не лінуйтеся пояснювати всі слова, значення яких може бути не зовсім ясним для дитини. Інтерес до прочитаного сильно знижується, коли в тексті багато незрозумілих слів.

Пам’ятайте, що великий літературний твір важливо правильно розділити на частини. Кожна частина повинна бути закінченою. Не слід зупинятися на найцікавішому місці. Читання «довгих» книг привчає дітей протягом певного часу стежити за діями героїв, оцінювати їх вчинки, встановлювати своє ставлення до них, вчить зберігати в пам’яті прочитане і пов’язувати частини тексту.

Значне місце в дитячому читанні займає весела книга. Вона сприяє вихованню почуття гумору, а почуття гумору пов’язане з переживанням позитивних емоцій, з умінням помічати смішне в житті, розуміти жарти оточуючих і жартувати самому. Діти сміються, слухаючи небилиці, лічилки, дражнилки, потішки, перевертні, жартівливі діалоги. Укладена в них дотепність доступна дітям 5 – 7 років.

Ходіть разом з дитиною в книгарню тоді, коли там не дуже багато народу. Якщо дитина вибере книгу, яка вас чомусь не влаштує, йдіть на компроміс: ми купимо її, і ти сам будеш читати, а разом почитаємо те, що подобається і мені. І не забувайте про те, що не слід протиставляти читання грі і іграшок.

Купуйте цікаві енциклопедії. Сучасні діти часто «входять» у світ книг за допомогою енциклопедій. Переконайтеся, що вони їх читають, а не тільки розглядають картинки. Для цього грайте в питання-відповіді, загадки та інше.

Розповідайте дитині цікаві історії з книги, поступово переходячи на читання самої книги. Важливо – зафіксувати інтерес.

Дозволяйте читати в ліжку. Запропонуйте на вибір: негайно спати або 10 хвилин почитати – зазвичай діти готові на багато чого заради того, щоб не спати, і вибирають читання, причому десятьма хвилинами не обмежуються.

Ніколи не змушуйте дитину дочитувати книгу, над якою вона нудьгує. Нудьга не повинна асоціюватися з читанням, інакше читання буде сприйматися як покарання.

Читайте дитині, навіть коли вона вже сама навчиться читати. Виразне читання дорослого допомагає звертати увагу на важливі деталі, впливає на правильність сприйняття та оцінки тексту. Коли читають дорослі, діти зосереджуються, повністю занурюються у світ книжкової фантазії.