Розвиток дітей

ВЕСНА. ВЕСНЯНА ОБРЯДОВІСТЬ УКРАЇНЦІВ

“Звичаї нашого народу” Олекса Воропай

Для тих, кому цікаво досліджувати походження українських обрядів та звичаїв, пропонуємо кілька науково-популярних видань українських етнографів.

«Звичаї, а також мова – це ті найміцніші елементи, що об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю. Ми, українці, нація дуже стара, і свою духовну культуру наші пращури почали творити далеко до християнського періоду на Україні» – пише український етнограф, фольклорист, біолог, мемуарист і письменник в еміграції, Дійсний член Королівського антропологічного інституту Великої Британії та Ірландії, Української вільної академії наук (Нью-Йорк), член Ботанічного товариства Британських Островів – Олекса Воропай.

Автор завершив роботу над цією книгою в Мюнхені. Воропай збирав матеріал до неї в Україні з 1937 року, пізніше у німецьких таборах з 1944 -1948 р.

«Разом з пробудженням природи від зимового сну на нашій землі, в Україні, починається цикл народних весняних свят, пов’язаних зі стародавніми мітами та віруваннями, супроводжених піснями, іграми та хороводами.

Народ наш у своїх казках створив чудовий образ весни – гарної молодої дівчини з вінком квітів на голові. Вона, ця дівчина -весна, – бажаний і довгожданий гість, її закликають дівчата піснями-веснянками, її зустрічають діти з дарами – солодким печивом у вигляді пташок. Народний образ весни – це образ краси, сили і надії» – пише Олекса Воропай у етнографічному нарисі «Звичаї нашого народу.

“Український рік у народних звичаях в історичному освітленні” Степан Килимник

Пізнати себе, пізнати свій нарід допоможе і двотомне видання проф. Степана Килимника «Український рік у народних звичаях в історичному освітленні». Цей раритет шукайте не на прилавках книгарень, але на бібліотечних полицях.

«Ділянка раньої культури така широка й багатогранна й так ще не досліджена, що у наш вік, поки хоч дещо зберіглось, треба занотувати, треба вивчати, досліджувати: треба дбати про збереження нашої історичної святині – нашої раньої культури- задокументувати бодай те, що дійшло до нас» – закликає Степан Климник.

«Традиції та звичаї українців: В 2 т»

Творча команда працювала над створенням книги «Традиції та звичаї українців: В 2 т» авторка-упорядниця Квасниця І.Ю

У книзі в хронологічному порядку описано 29 свят українців церковного та хліборобського року: християнська історія: свята, його народні звичаї та традиції; старовинні записи обрядів; сучасні сценарії обрядових дійств; тексти українських, народних та обрядових пісень. Батьки знайдуть вірші, оповідання та казки для своєї малечі, створені народом та автором книги. Молоді господині відкриють таємницю рецептів старовинних, обрядових страв.

«Українці: Свята. Традиції, Звичаї» укладальник І. Коверець

Коли замовкали церковні дзвони, а люди калатали довбеньками у сухі дошки?

Для кого господиня залишали шматок свяченої паски та три крашанки?

Загортала їх у рушник і клала десь у затишному місці покриваючи сухою материнкою – символом вічної надії. Зберігала до Вознесіння Господнього і в цей день віддавала бідним?

Чому кришки, що залишались на столі, після Великоднього сніданку кидали у вогонь?

За традицією на Великдень фарбували не менше 13 яєць – чому?

Відповіді на ці, та інші питання ви знайдете у книзі – «Українці: Свята. Традиції, Звичаї» укладальник І. Коверець.

“Моя країна – Україна” та “Свята і традиції українського народу”

А ці видання допоможуть батькам розповідати про українські традиції малятам, вчити з ними веснянки та гаївки.

За традицією діти першими мали зустрічати весну, закликати та співати веснянки:

Весняночко-паняночко,

Де ти зимувала?

Зимувала у садочку,

На кілочку пряла.

“Благослови мати!”

Із задоволенням дітлахи будуть розглядати малюнки книги «Благослови мати!». Адже ілюстрації до не створила чудова львівська художниця Вікторія Ковальчук. Це книга колискових, забавлянок, веснянок, скоромовок та загадок. Поєднання фантазії художниці та народної мудрості.

«Наші звичаї та традиції» Марія Морозенко

Що таке «гагілка», «ягілка», «ягвка»?

Коли танцюють «кривий танець» ?

Що означає «водити Куста»?

Як багато ще маємо пізнати про давні традиції. Отже збирайте своїх малят, беріть щось смачненьке і вирушайте в етнографічну експедицію разом з книжкою Марії Морозенко «Наші звичаї та традиції» і шукайте в ній відповіді на ці питання! Досліджуйте, вивчайте та передавайте дітям пам’ять традицій!

Не усі згадані книги можна купити у книжковій крамниці, але можна пошукати у найближчий бібліотеці)