Здоров'я дитини, Розвиток дітей

Що таке емоційний інтелект та як його розвивати у дітей

5854_emociinii_intelekt1

Більшість методик раннього розвитку, а також безліч авторських курсів пропонують мамам дошкільників в першу чергу розвивати інтелект дитини – вчать логічному мисленню, читати і рахувати. Про емоційний інтелект переважна частина батьків майже нічого не знає. Однак в дошкільному віці розвивати емоційний інтелект значно важливіше, адже за цим терміном ховається вміння розрізняти, розуміти власні емоції і емоції інших людей, а також керувати ними.

Що таке емоційний інтелект

Чому ж так важливо розвивати у дитини емоційний інтелект? Зазвичай, діти з розвиненим емоційним інтелектом мають більш високу самооцінку, вони впевнені в собі, швидко адаптуються до нових обставин, успішніше навчаються і користуються популярністю у своїх однолітків. Крім цього, вони ефективніше діють в конфліктних ситуаціях і проявляють менше неспокою. Це дуже допомагає і в дорослому житті.

Як розвивати емоційний інтелект

Емоційний інтелект дитини непомітно для нас розвивається з самого народження. Тепле, радісне спілкування з мамою, її природний відгук на емоції дитини в перші місяці і роки життя створює для цього поживний ґрунт.

Наприклад, малюк сильно потягнув маму за волосся. Потрібно пояснити, що мамі боляче і неприємно, і тому надалі не потрібно так робити. Або: малюк плаче. Для розвитку емоційного інтелекту важливо не «затикати» йому рот пустушкою, не намагатися відвернути і розвеселити – потрібно з ним говорити. «Ти плачеш, ти чимось засмучений, напевно, ти хочеш … (ваші припущення), і злишся, що не виходить. Я тобі співчуваю і хочу тобі допомогти ».

Сучасним мамам така реакція може здатися надуманою і дивною, адже більшість з нас в дитинстві навчали придушувати у собі емоції. І якщо радіти, сміятися і відчувати себе щасливим було ще пристойно, то плакати, злитися або боятися – погано і соромно. Ми затискаємо в собі страх, гнів, щоб здаватися вихованими і стриманими. Але придушення емоцій тягне за собою стрес, нервові розлади і навіть справжні хвороби.

Читайте також на Все для дітей (Dityinfo.com):

Як навчити дитину виражати свої емоції і позбуватися від негативу

Завдяки розвитку психології у нас є можливість позбавити свою дитину від подібних проблем в майбутньому – і варто нею скористатися.

7942_emociinii_itelekt2

Розвиток емоційного інтелекту: з чого почати

При будь-якому емоційному сплеску допомагати дитині зрозуміти, які почуття її зараз охоплюють. Якщо це злість, то не відповідати на неї своєю злістю, а пояснити: зараз ти злишся, ти чимось обурений. Якщо це радість: ти радий і задоволений, мені так приємно бачити тебе таким. Не намагатися придушити ту чи іншу емоцію такими виразами, як «чоловіки не плачуть» та іншими стереотипними фразами.

Освоїти такий спосіб спілкування з дитиною може бути нелегко. Спочатку можна скористатися допомогою психолога або спеціального педагога, який навчить і дитину, і батьків говорити про емоції, не соромитися і не боятися проявляти їх і обговорювати. Так батьки зможуть попрацювати над рівнем свого емоційного інтелекту і надалі відчувати менше труднощів у спілкуванні з малюком.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Як навчити виражати емоції

Дітям у віці від 2 років вже можна розповідати про те, як керувати емоціями, на прикладі ігор і сюжетів із життя. Наприклад, іграшковий ведмедик в руках мами (або герой книжки) заплакав. Потрібно обговорити з дитиною, чому це сталося, що і кому він хоче цим показати, як зробити так, щоб він перестав плакати. Так дитина поступово вчиться відчувати емоції інших людей, розуміти їх причини.

З дітьми, що старші 2 років можна займатися арт-терапією. Для розвитку емоційного інтелекту малюків психологи зазвичай використовують казкотерапію, терапії малюванням і музикотерапію. Малювання і слухання музики розслабляє дитину, вона вчиться розпізнавати емоції, які несе музичний фрагмент або малюнок, картина. А на прикладах казок діти бачать моделі вияву емоцій, розуміють, як на них будуть реагувати інші учасники комунікації.

Читайте також на Все для дітей (Dityinfo.com):

Казкотерапія: виховання дітей казкою

Ще один дуже ефективний спосіб розвитку емоційного інтелекту – він підходить для трішки старших дітей – припускає використання спеціальних карток. На них зображені персонажі з тими чи іншими виразами обличчя, і ви обговорюєте з дитиною, яку емоцію відчуває герой на зображенні, чим вона могла бути викликана, як зробити так, щоб цю емоцію направити в потрібне русло.

rozvitok_dityachogo_emociinogo_intelektu

Після 5 років вже можна розвивати у дитини емоційний інтелект і через візуальне сприйняття емоцій під час відвідування театру. Спостерігаючи за живою грою акторів, діти краще відчувають емоції, які ті хочуть висловити, а також аналізують їх причини.

Всі ці способи розвитку емоційного інтелекту не можна строго розмежувати за віковими групами – важливий індивідуальний підхід. Якщо дитина в своєму віці з задоволенням грає з ляльками і обговорює їх почуття, готова грати з картками, емоційно включається в перегляд вистави – все це можна використовувати.

emociinii_intelekt3

У той же час в справі розвитку емоційного інтелекту (як і IQ) важливо слідувати за дитиною і не нав’язувати їй знання, які вона поки не хоче приймати, досвід, до якого вона ще не готова. Не дивіться на інших дітей – у кожного малюка своя індивідуальна схема розвитку.

У дошкільний період від батьків в першу чергу потрібно підхоплювати інтерес дитини до чогось і допомагати розвивати таланти, що особливо виділяються. Якщо малюк обожнює малювати, то потрібно постаратися створити йому максимально комфортні умови для цього. Якщо йому подобається бігати з м’ячем по квартирі – можна знайти відповідний гурток (хоча це зовсім не означає, що він потім стане професійним футболістом). Забудьте фразу «дитина повинна вміти робити все»: діти обов’язково всьому навчаться, просто дайте їм час.

. .

. .