У чому цінність друкованого журналу для дітей, чи є в нього перевага перед гаджетами? Здавалося б, у вік суцільної діджиталізаціії та модного інтерактиву, друковані видання мали б вимерти як динозаври. Але цього не станеться! І знаєте чому? Бо жодний електронний пристрій не замінить шурхоту перегорнутої сторінки, палітри ілюстрацій і злету багатої уяви.
Справді дитячі видання нині важко знаходять свого юного читача! А власне ви, батьки, любите читати? Адже коли дитина бачить вас з журналом або книжкою, то і в неї виникає інтерес. Правило «роби так, як я роблю» діє набагато ефективніше, ніж «роби так, як я кажу».
Тим часом батьки, яких засмоктав онлайнпростір, рідко беруть книгу до рук, на жаль, вони не бачать цінності в друкованих виданнях — і в результаті НЕ пропонують їх своєму дошкільняткові! Але є й такі батьки, які самі виросли на українських журналах, колись чекаючи їхнього приходу з листоношею. Щоб бігом схопити і мандрувати з вигаданим персонажем сторінками пригод, озброївшись олівцями, клеєм, ножицями, адже дорогою треба розмальовувати, блукати лабіринтом до виходу, розгадати кросворд чи віднайти відмінності, зробити саморобку, скласти пазл… – стільки всяких активностей і ручної праці! А отже й розвитку! На думку багатьох свідомих батьків, з друкованими журналами, де містяться різні завдання, діти розвиваються набагато швидше. Та й інтелектуальний ефект від дрібної моторики рук ще ніхто не скасовував.
Однак, на жаль, нині мало дитячих українських видань, тим більше якісних! Не так давно з`явився «живий» журнал «Розумашки» для дітей 6-9 років із саморобками, коміксами, розмальовками, які розвивають уяву, концентрацію та логіку.
Онука відомого письменника Василя (Еллана) Блакитного Олена Вовчик-Блакитна — кандидат психологічних наук, провідна наукова співробітниця Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України вважає, що читання яскравого журналу «Розумашки» допоможе знаходити відповіді на тисячі «чому?» допитливої дитини, адже тут враховані її вікові особливості та інтереси. А найкращий для батьків спосіб пізнати та відчути свою дитину — це разом з нею читати і відкривати цей неповторний світ.
— Хочете, щоб ваша дитина була щасливою та реалізувала себе? Хочете, щоб вона була розумною, творчою, чуйною, відгукувалась на ваші переживання та ділилась своїми почуттями? Прагнете, аби дитина вчилась залюбки та впевнено йшла до обраної професії? Що для цього треба зробити? Відповідь проста: знайдіть спеціальний час для читання журналу чи книги щодня. Це саме той час, коли ви зупинитесь, відірветесь від комп’ютера чи телефону і подивитесь дитині в очі, обнімете її та вмоститесь разом. Ваш голос, інтонація, плече поруч чи обійми – це той затишок, що буває тільки в дитинстві, коли відчуваєш безпеку і спокій, а ще очікування нового, захоплюючого й загадкового. Потім дитина читатиме вам, а ви з інтересом та реакціями слухатимете. Так читання увійде у звичку, але ця подорож, яку розпочинали разом, завжди буде ресурсним спогадом вашої доньки чи сина, — запевняє батьків Олена Вовчик-Блакитна. Саме «жива» книга чи «живий» журнал здатні творити чудеса. Спостерігаючи за дошкільнятами, психологи встановили, що ті з дітей, хто мав регулярний доступ до пристроїв з eReading, не використовували їх для читання, а обирали саме паперову книжку. Також учені з`ясували, що до чим більшої кількості пристроїв має доступ дитина, тим менше вона взагалі читає.
Принагідно зауважимо, що в 2017 році журнал «Розумашки» отримав від Держкомтелерадіо звання «Краще періодичне видання року». Адже «Розумашки» — це 32 сторінки якісної, багатобарвної поліграфії і дуже корисного контенту для розвитку малюків. Під час карантину це гарний привід відволікти дитину від смартфона. Опікується журналом дитяча письменниця Олена Комова. Креативна команда придумала сім свіженьких фішок: нові цікаві персонажі, уроки англійської мови, інтерактивні конкурси з призами, настільні ігри, розповіді про професії майбутнього у коміксах та дитячі тести.
До речі, про квітневий випуск «Розумашок» відгукнувся дитячий письменник Павло Кущ. Багато хто пам’ятає його як автора книжок «Чотири нявкісти і ВІН», «Котовасія». Йому потрапив до рук саме номер про кицьку Фелісетту і він надихнувся на написання «Карантинної читанки», яка наближає нас до розкриття секретів журналу. Ось читайте: «Про кумедні походеньки казкових Пана Коцького чи Кота в чоботях сьогодні знають всі дорослі. Та й то тільки завдяки тому, що колись вони були дітьми. Тепер питання “на засипку”: а чи всі знають про не вигадані, а справжні пригоди кішки Фелісетт? А знаєте про місію ракети “Вероніка”?.. А поки ви мерщій зазираєте за підказкою до Вікіпедії чи інших дуже інформаційних джерел, встигну подякувати дитячому журналу “Розумашки”, який у своєму квітневому номері нагадав малим читачам (і деяким дорослим) про героїчну представницю котячого племені, яка досі залишається єдиною поміж котів, кому колись вдалося… Коротше, шукайте й читайте самі. Карантин ще триває. Дякую колегам, які запропонували звернути увагу на згадане цікаве, дотепне, гарно ілюстроване, розважальне і водночас дуже пізнавальне видання. У свою чергу раджу при нагоді познайомитися із журналом усім вам. Або вашим дітям, аби вони могли розповісти вам про кицьку Фелісетт та про безліч інших цікавих персонажів і подій, яких ніколи не бракує на сторінках сучасного видання для дітей».
Ще вагомий аргумент. Книги та журнали часом програють у суперечці за першість сучасним пристроям і соціальним медіа, але обнадійливим є той факт, що представники еліти, які рухають технічний прогрес (керівники найпотужнішого мозкового центру Кремнієвої долини) усвідомлюють ризики домінування гаджетів і виховують власних дітей поза впливу сучасних технологій якраз на класичних книгах та друкованих виданнях.
До речі, в умовах карантину дуже просто передплатити “Розумашки” онлайн за вельми привабливою ціною. 245 грн коштуватимуть аж 7 номерів (один примірник – всього 35 грн). У нотатник: передплатний індекс → 98154.