Які умови необхідно створити вдома і в школі, щоб дитина краще розуміла навчальний матеріал, була уважнішою на уроках і запам’ятовувала більше інформації? Як навчатись легко та успішно.
1. Заохочення вродженої цікавості
Діти народжуються з невгамовною допитливістю і сильним бажанням вивчати світ. Вони із задоволенням пробують нове, аналізують предмети і їх властивості, ставлять досліди (спочатку невигадливі, потім – все більш складні, деколи – навіть небезпечні).
Кожна дитина – дослідник від природи. Все, що від вас вимагається, – заохочувати її прагнення до пізнання.
Підтримуйте в дитині вогонь цікавості і спрагу здійснювати відкриття. Потрібно створити такі умови, щоб учень міг активно тестувати навколишнє середовище, експериментувати, спостерігати, робити власні відкриття, здобувати знання в процесі гри, застосовувати теорію на практиці і отримувати задоволення від цього процесу.
2. Спочатку ключова ідея, потім деталі
Пам’яті властиво зберігати найголовніше з того, з чим ми стикаємося. Деталі ж можна відновити, якщо згадати суть. Мозок краще сприймає узагальнені концепції, а не зокрема.
Якщо ви хочете, щоб дитина добре засвоїла матеріал, не починайте з деталей. Зосередьтеся на ключовий ідеї і розказуйте подробиці навколо основних понять.
3. Підтримка уваги та інтересу
Увага – це один із секретів високої успішності. Вона нерозривно пов’язана з інтересом або важливістю інформації. Ми помічаємо все незвичайне, непередбачуване, що відрізняється, що викликає емоції. Такі сигнали обробляються мозком і запам’ятовуються набагато краще, ніж нейтральні.
Одне з найважливіших завдань вчителя – втримати увагу учнів. На середньостатистичному уроці учні втрачають інтерес приблизно через 10 хвилин. Вчитель повинен враховувати цю особливість. Після закінчення 10 хвилин необхідно привернути увагу дітей емоційно значущим стимулом, пов’язаним з темою, – яскравим прикладом, розповіддю про особисте, анекдотом чи жартом.
4. Маленькі смислові блоки
Більшість викладачів вивалюють на своїх учнів занадто багато інформації і дають занадто мало часу для її перетравлення. Фахівці, які добре знаються на своїй темі, просто забувають, як це – бути новачком.
Щоб поліпшити процес навчання, педагог повинен надавати інформацію невеликими порціями. На одну ідею можна витратити 10 хвилин. За цей час необхідно сформулювати конкретну тезу, а потім ясно, точно і детально пояснити зв’язок між деталями і основною концепцією. Потім бажано скористатися прикладом для підтримки уваги (див. попередній пункт) і плавно перейти до наступної думки.
5. Більше руху!
Елементарна зарядка вранці, тренування в спортивній секції або навіть прості прогулянки після школи допоможуть дитині вчитися набагато успішніше!
Як показують дослідження, фізичне навантаження стимулює роботу мозку, допомагає поліпшити довготривалу пам’ять, логічне мислення, увагу і здатність вирішувати нові завдання.
6. Здоровий сон
Робити уроки або (тим більше!) сидіти в соціальних мережах допізна – це дуже погана ідея. Нашому мозку необхідний здоровий сон, щоб успішно вчитися. Недостача сну погіршує розумову діяльність за всіма можливими показниками: погано впливає на увагу, робочу пам’ять, математичні здібності, логічне мислення і моторику.
Найцікавіше, що негативний ефект від регулярного недосипання накопичується. Цей факт був детально досліджений в наукових експериментах. В ході одного з них час нічного відпочинку обмежили шістьма і менше годинами. Через п’ять днів когнітивні здібності випробовуваних виявилися такими ж, як після двох діб без сну, тобто знизилися на 60 відсотків!
7. Зниження рівня стресу.
Викид гормонів стресу (адреналіну і кортизону) – це захисна система організму. Вона призначена для включення моментальної реакції на серйозну, але короткочасну загрозу для життя.
Однак в сучасному світі стрес часто вимірюється не секундами зустрічі з реальною небезпекою, а годинами, днями і місяцями психоемоційних навантажень. В цьому випадку гормони отруюють наш організм.
По можливості захищайте дитину від впливу стресових факторів. Занадто сильний і тривалий стрес шкодить навчанню. Діти, які страждають від нервового напруження, не дуже успішні в математиці і в літературі. Їх пам’ять набагато слабша, ніж у інших. Вони гірше узагальнюють і адаптують наявну інформацію до нових сценаріїв. Їм важко зосередитися.
В екстремальних умовах гормони стресу здатні навіть пошкодити тканини головного мозку!
За спостереженнями дослідників, діти, які постійно спостерігають сварки батьків або відчувають сильний психологічний тиск, демонструють більш низьку успішність, ніж їх однолітки, що живуть в спокійних умовах. Так що один із найважливіших чинників успіху в навчанні – стабільна емоційна ситуація вдома і в школі.
Надія Іванців, лікар – психотерапевт