Всім давно відомо, що будь-яка пізнавальна та весела гра як спосіб розвитку дитини вже давно довела свою ефективність. Для малюків створено величезну кількість розвиваючих і навчальних методик, програм, ігор, інструментів. Але у новому столітті інформації все більшої популярності набувають комп’ютерні ігри. І не дивно, адже активна комп’ютеризація всіх сфер життя вносить корективи і в життя дітей дошкільного віку та школярів. На відміну від спорту, читання і т.д. віртуальний світ привертає увагу юного покоління своїми безмежними можливостями, обмежених лише фантазією творців. Тож, саме сьогодні ми поговоримо про те, яку ж користь і шкоду мають для дітей різного віку комп’ютерні ігри.
З історії…
«Батьками» комп’ютерних ігор стали вчені. Вілі Хігінботем винайшов першу в світі комп’ютерну гру. Він був пристрасним шанувальником гри в теніс і дуже хотів здивувати оточуючих можливостями своєї лабораторії. Так народилася відеогра «Теніс для двох». Однак «батьком» комп’ютерних ігор традиційно називають британського вченого Артура Дугласа, який в 1952 році в Кембриджі розробив комп’ютерну програму «ОХО» (хрестики-нулики) в якості візуального додатка до своєї дисертації. Але у ті далекі 50-ті ці вчені і припустити не могли, якою популярністю буде користуватися їх винахід.
Види комп’ютерних ігор
За цільовою ознакою виділяють:
- навчальні.
- розвиваючі.
- розважальні.
Навчальні комп’ютерні ігри призначені для того, щоб навчити дитину чого-небудь. Такі ігри допоможуть дитині вивчити алфавіт, дізнатися, які існують види тварин, птахів або рослин, навчитися рахувати і т. д.
Завдання розвиваючих ігор в іншому – розвинути у дитини певні навички: уважність, спостережливість, пам’ять, фантазію, колірне сприйняття, дрібну моторику і т. д.
Розважальні комп’ютерні ігри, як вже зрозуміло з самої назви, створені для відпочинку і розваги.
З точки зору ігрового процесу комп’ютерні ігри можна поділити на кілька груп:
- [b]логічні ігри[/b] – розвивають навички логічного мислення. До цього типу ігор відносяться стратегії (жанр гри, при якому гравець виступає управлінцем і розвиває своє місто, компанію, ферму, військо і т. д.) і квести (ігри, побудовані на вирішенні набору завдань). Ці ігри досить складні, але вони дуже корисні тим, що розвивають в дитині спостережливість, посидючість, здатність досягати цілей, планувати дії, приймати рішення, нести за них відповідальність, продумувати і прораховувати ходи.
- [b]навчальні, розвиваючі головоломки[/b] – навчають дитину вирішувати певне завдання, [b]мозаїки[/b] – розвивають зорове сприйняття та [b]симулятори[/b] (ігри, що імітують якусь реальність чи професію) – розвивають пам’ять і моторику, знайомлять з новими видами діяльності.
- [b]динамічні ігри[/b] (RPG або рольові ігри, в яких гравець вибирає собі роль і веде дії виходячи з неї), викликають найбільшу кількість нарікань. З одного боку активність цих ігор розвиває спритність, швидкість реакції, концентрацію уваги, з іншого – викликає перенапруження і перевтому у дитини (одні з перших ознак – нервозність, дратівливість, перезбудження або, навпаки, млявість). Крім того, сюжети даного виду ігор, як правило, досить агресивні і жорстокі, що шкідливо для нестійкої дитячої психіки.
- [b]пригодницькі ігри[/b] часто схожі на мультфільми: герої, події, пригоди. Дитині вони будуть корисні тим, що сприяють логічному мисленню і кмітливості. Керуючи героями і подіями, малюк вчитися приймати рішення і досягати цілей.
- особливість [b]аркадних ігор [/b]- в дробленні на рівні. Мета гравця, заробивши бонуси за швидкість проходження, перемогу над суперником, знаходження секретних дверей або предметів, перейти на наступний рівень. Аркадні ігри тренують окомір, увагу, швидкість реакції, проте вони дуже насичені і викликають швидку стомлюваність і перенапруження у дітей.
Вікові обмеження
Не потрібно забувати про користь розвиваючих ігор для наймолодшого покоління геймерів (діти 3-5 років). Ігри для такої аудиторії допомагають вивчати букви і цифри, знайомлять з флорою і фауною нашої планети, розвивають дрібну моторику, музичний слух, пам’ять.
Для молодших школярів є ігри, які ненав’язливо навчають дітей англійської, поглиблюють і розширюють знання дітей в різних наукових областях, сприяють формуванню толерантності, уважності, зосередженості і посидючості.
Віковий ценз для дитячих комп’ютерних ігор – від 3 років і вище. Правда, вже з’явилися пропозиції для дітей 2-річного віку. Однак і батьки, і психологи впевнені, що це все-таки занадто рано.
Що запропонувати дошкільнику?
З точки зору завдань ігри для дітей 3-7 років можна поділити на такі групи:
- 1. Склади, створи пазли (складання картинки з фрагментів).
- 2. Знайди (відмінності, відсутній елемент, пару, заховане, зайве).
- 3. Збери (картинку, візерунок, будиночок тощо).
- 4. Запам’ятай (розклади по місцях, поверни на місце).
- 5. Заповни (заповнення порожнього поля відсутнім елементом).
- 6. Розфарбовування (розмалювання чорно-білих малюнків).
- 7. Хто є хто, що є що (назвати зображене на картинці).
- 8. По порядку (завдання, які пропонують розставити по порядку за розміром, логікою і т.д).
- 9. Вивчаємо (геометричні фігури, кольори, звуки, алфавіт, шахові фігури, рахунок, природні об’єкти, тварини, тіло людини та ін.).
- 10. Малюємо.
- 11. Лабіринти (пошук виходу або якогось предмета, героя тощо.).
Після 5 років можна звернутися до більш складних форм вищевказаних ігор, а також до ігор типу «анаграма» (розпізнавання слова, в якому переставлені букви), «ізограф» (розпізнавання слова, з букв якого складено малюнок), «ребус» (розпізнавання слова , в якому букви чи склади замінені картинками). Ці ігри допомагають розвивати логіку, фантазію, зорово-моторну координацію, зорове сприйняття, пам’ять, мову, накопичувати різні знання.
Стратегії, квести, симулятори, динамічні, аркадні та рольові ігри – прерогатива дітей старше 7 років! І то за умови, що психіка дитини досить стійка. Адже деякі ігри вимагають не меншої зосередженості, ніж водіння автомобіля. Крім того, насичені, активні ігри (це в першу чергу стосується динамічних і аркадних ігор) вимагають величезної напруги, витримати яку без втрат для психічного стану здатний не кожен дитячий організм.
Далі буде…