Здоров'я дитини, Лікування дітей

Прорізування зубів – основні питання, що хвилюють молодих мам

prorizuvannya_zubiv

Незалежно від того, наскільки міцний здоров’ям малюк, в процесі свого росту і розвитку йому все ж доведеться пережити кілька неприємних, іноді навіть хворобливих епізодів. І одним з найбільш складних епізодів є прорізування зубів.

Малюк стає неспокійним, постійно плаче, іноді у нього підвищується температура або починається пронос. Пережити цей час набагато простіше, якщо знати, як прорізуються зуби у немовлят і що можна зробити для полегшення стану немовляти.

Як визначити, чи правильно прорізуються зубки у дитини

Щоб визначити, чи правильно протікає процес прорізування, необхідно врахувати три чинники:

 • cвоєчасність появи зубів – тобто чи відповідає поява перших зубів термінам
 • послідовність – зуби повинні прорізуватися певними групами
 • парність – симетрично розташовані зубки повинні прорізуватися одночасно

Своєчасне прорізування зубів є одним з найважливіших показників нормального росту малюка, його стану здоров’я та фізіологічного розвитку. У цей період можна вже замислюватися про введення в раціон більш твердої їжі.

poryadok_prorizuvannya_zubiv

Порядок прорізування зубів

Закладка зубів відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку. Безпосередньо прорізування відбувається після того, як повністю сформується коронка зуба. Терміни прорізування першого зуба залежать від безлічі факторів, а одним з основних є спадковість.

Раніше вважалося, що на пізнє прорізування молочних зубів впливає гостра нестача вітамінів і мінералів. Сучасні ж дослідження цю теорію спростовують, приходячи до висновку, що в переважній кількості випадків – це не проблема, а просто варіація норми.

Порядок прорізування зубів:

 • Першими з’являються два різці нижньої щелепи. Відбувається це приблизно в 6-8 місяців.
 • За ними прорізуються 4 верхніх зуби. Спочатку верхні передні різці, що знаходяться посередині, а потім верхні різці з боків.
 • Після цього до року прорізаються ще два нижніх різці.
 • Потім з’являються два корінних зуба зверху.
 • Після цього з’являється два корінних зуба знизу.
 • Ікла зверху.
 • Ікла знизу.
 • Останні пари корінних зубів знизу і зверху.

Таким чином, до трьох років у малюка вже повинно бути 20 зубів. Терміни прорізування можуть варіюватися, зубки можуть з’являтися по одному або попарно. Але в кожному разі нормою вважається поява 20 зубів до трьох років.

prorizuvachi

Як може змінюватися самопочуття дитини в процесі прорізування зубів

Якщо цей період у вас пройшов безпроблемно, то ви можете порадіти своїй удачі. Як правило, процес прорізування зубів завдає маляті дуже багато неприємностей. Найчастіше страждають ясна, які травмуються зростаючими зубами. Це призводить до появи свербіння в них, відчуттях болю, набряків і запалень.

Симптоми прорізування зубів

 • Поява рясного слиновиділення.
 • Втрата апетиту.
 • Діарея.
 • Порушення сну.
 • Іноді може підвищитися температура.

У деяких випадках прорізування може супроводжуватися нежиттю. Деякі мами плутають це з респіраторними захворюваннями, особливо, якщо це відбувається на тлі підвищеної температури. Проконсультуйтеся педіатром, щоб він точно поставив діагноз.

Як допомогти дитині в цей складний період

Багатьох мам цікавить питання: «чи можливо якось прискорити процес прорізування?» Цей процес природний, тому краще не заважати. Але в тому випадку, якщо дитина відчуває сильний дискомфорт, можна провести легкий масаж ясен пальцем, на який намотана марля.

Ні в якому разі не давайте малюкові дряпати ясна шматочком цукру або сухарем! Це може стати причиною сильного запалення тканин ясен і появою серйозних ускладнень.

Як полегшити біль у яснах при прорізуванні зубів

Найбільш поширеним способом зняття болю при прорізуванні зубів є використання спеціальних гелів, які просто наносять на запалені ясна. Вони мають протизапальну та знеболювальну дію. До складу більшості з них входить анестетик, а також різні смакові добавки і наповнювачі охолоджувальної дії, наприклад, ментол.

У будь-якому випадку краще порадитися з лікарем, щоб він порекомендував відповідний гель.

Позбавляємося від сверблячки в яснах при прорізуванні зубів

Через те, що зуби в період прорізування призводять до сильного свербіння в яснах, дитині постійно хочеться щось гризти. Заспокоїти свербіння допоможе охолоджена соска або спеціальні прорізувачі для зубів.

Найбільшого поширення набули прорізувачі охолоджувального типу, які перед використанням потрібно потримати в холодильнику. Не варто давати дитині тверді овочі або фрукти. Вона може розкусити їх і вдавитися маленькими шматочками.

Чи варто бити тривогу, якщо «запізнюються» перші зубки?

Згідно зі статистикою, перший зуб прорізується в 8-8,5 місяців. Але це зовсім не означає, що пізніше вони прорізатися не можуть. Кожен карапуз унікальний, тому його власні терміни можуть відрізнятися в деяких межах.

Якщо малюкові більше року, а зубів немає, то стоматолог може дати направлення на обстеження з використанням методу радіовізіографії, яка визначає наявність зубних зачатків. Лише в окремих випадках серйозні зриви термінів прорізування можуть свідчити про неполадки із здоров’ям. У цьому випадку обов’язково необхідна консультація лікаря.

У період прорізування перших зубів важливо приділяти дитині максимум уваги. Займайте її чимось, щоб відволікти від болю. Постарайтеся менше дратуватися, якщо малюк вередує. Запам’ятайте, увага з боку люблячої матері та її турбота допоможуть краще всяких гелів спокійно пережити цей важкий етап!